fbpx
Bankacılık

Kullanılmayan Banka Hesabına Ne Olur

Finansal işlemlerde, nakit ihtiyaçlarında ve varlıkların saklanmasında artık hemen hemen tüm tüketicilerin tamamı bankaları kullanmaya başladı diyebiliriz. Hatta durum öyle bir hale geldi ki; bir tüketicinin birden fazla banka ile iletişim, kredi kartı, banka hesabı olduğunu söylesek yanlış bir beyan olmayacaktır. Bununla birlikte kimi zaman hangi bankada hesabımız var karıştırır hale bile geldik. Bu durumlarda yapılması gerekenlerden bahsetmek üzere; bugünkü yazımızda sizlere kullanılmayan banka hesabına ne olur konusunu işlemeye çalışacağız.

Hesap İşletim Ücreti İşlemez

Banka hesapları daha önceden hesap işletim ücreti alındığı için; belirli dönemlerde işlem görüyor ve böylelikle aktifliğini sürdürüyordu. Ancak BDDK tarafından alınan en kararlarla birlikte bireysel müşteri hesaplarından hesap işletim ücreti alınmasının önüne geçildi. Bu da tüketicilerde; bankalardaki hesapların takibi konusunda bir nevi rehavete itti diyebiliriz. Banka tarafına baktığımızda; kullanılmayan hesaplar daha önceden hesap işletim ücreti nedeniyle takip edildiğini ve bu ücretlerin tahsil edildiğini görüyoruz. Ancak bu ücretin kaldırılması ile birlikte bankalar nezdinde de kullanılmayan hesapların öneminin azaldığını söyleyebiliriz.

Kullanılmayan Banka Hesabına Ne Olur

Eğer bankanızda açmış olduğunuz hesabınızı belli bir süre sonra kullanmıyor hale geldiyseniz ve tamamen kaderine terk ettiyseniz bu durumda kullanılmayan banka hesabına ne olur diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu sorunun cevabı ne bir şekilde; herhangi bir değişiklik olmayacağıdır. Yani bankanızda atıl durumda bulunan, herhangi bir para giriş çıkışı olmayan yani kullanılmayan hesaplarınız, aynen bıraktığınız şekilde bankanızda duracaktır. Bu durumun size herhangi bir artı ya da eksisi olmayacaktır. Hesap işletim ücretleri de bireysel müşterilerden kaldırıldığı için size maddi bir külfeti de olmayacaktır.

Hesap Nasıl Kapatılır?

Eğer böyle hesabınız var ise; herhangi bir artı ya da eksisi olmamasına rağmen bu hesabınızı kapatmak istiyorsanız, bu durumda izleyeceğiniz yol oldukça basittir. Muhtemelen bu banka hesabını kullanmadığınız için; internet bankacılığı ve mobil bankacılık platformlarını da kullanmadığınızı varsayarak, bu platformlar üzerinden hesabınızı nasıl kapatacağınız konusuna değinmeye gerek görmüyoruz. Bunun yerine en hızlı şekilde; ilgili atıl hesabın bulunduğu bankanın müşteri hizmetlerini arayarak, Hesap İşlemleri > Hesap Açma – Kapama bölümlerinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Sanal asistanlı çağrı merkezi olan bankaların müşteri hizmetlerini aradığınızda ise, “Vadesiz hesap kapatma” şeklinde sesli yanıt vermeniz ile birlikte ilgili birime yönlendirme sağlanacaktır.

Yine bir alternatif olarak; ilgili bankanın size en yakın şubesine kimliğiniz de yanında olduğu halde başvuru yapmak suretiyle kullanmadığınız banka hesabınızı kapatmak için başvuruda bulunabilirsiniz. En kısa sürede işleminiz ilgili gişe görevlisi tarafından yerine getirilecektir.

Kullanilmayan Banka Hesabina Ne Olur

Banka Hesabını Kapatmak Ücretli mi ?

Banka hesabınızı kapatmanın herhangi bir ücreti bulunmamaktadır. Sizden ücret talep eden bankalara karşı Tüketici Hakları kapsamında mücadele verebilirsiniz.

Önceki yazılarımızdan olan ve yine benzer bir konu olan Banka Hesabımda Paramı Unuttum Ne Yapmam Gerekiyor konulu yazımızı da ortalama birkaç dakika içerisinde okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu