fbpx

Altın 2018 Yılı Sonuna Kadar Ne Olur (2019 Tahmini)

| |

Türk yatırımcının güvenli liman olarak nitelendirdiği altın fiyatları son dönemlerde giderek artıyor ve özellikle uzun vadeli yatırım yapmış olanlar karına kar katıyor. Önümüzdeki süreçte ekonomiyle ilgili olabilecek her türlü veriyi yorumlayan ekonomistler hali hazırda yukarı yönlü hareket eden altınla ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulunuyor. Bu kapsamda altın 2018 yılı sonuna kadar ne olur, 2019 yılı başında rakamlar nasıl olacak altın yatırımı yapmalı mı ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Paylaşımlarımızın kesinlikle yatırım tavsiyesi olmadığını yazımızın başında belirtir, yatırım yapmadan önce kendi araştırmalarınız ve kendi özgür iradeniz doğrultusunda karar vermeniz sizin adınıza en doğru karar olacağını unutmamanızı öneririz.

Altın yatırımcısının ‘güvenli liman’ tabirini kullanmasının sebebi kriz dönemlerinde yatırımlarını altında değerlendirebilme imkanıdır. Uzun vadede çoğu zaman yatırımcısının yüzünü güldüren altın, son dönemlerde de hızlı yükselişine devam ediyor.

Altın fiyatıyla ilgili bir değerlendirme yapmadan önce dolar konusuna da mutlaka değinilmesi gerekli, çünkü altın fiyatı ve dolar paritesi birbiriyle oldukça yakın ilişkide. Geçtiğimiz dönemde FED’in yaptığı açıklamalar sonrasında gelişmekte olan ülke ekonomilerinin daha önceden gerekli önlemleri almamış olması halinde ekonomik kriz yaşayabileceği anlaşılmıştı. Giderek güçlenen dolar karşısında serbest düşüşe geçen Türk Lirası, altın karşısındaki değerini de günden güne yitiriyor. Ekonomiden sorumlu yetkililer tarafından yapılan açıklamalar bunun kısa süre içerisinde düzeleceğiyle ilgili olsa da yatırımcılar faizlerin neredeyse % 17’yi bulduğu durumda dahi vadeli hesaplarda tasarrufunu değerlendirmekten çekiniyor. Bu durumun sürmesi ve yatırımcıların ülkeye döviz sokmaması durumunda işler daha da kötüleşebilir.

Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İngiltere’de yatırımcılarla bir araya geldi, gündem tabii ki ekonomiydi. Söz konusu görüşmede Erdoğan’ın açıklamalarının Merkez Bankası’nın bağımsızlığıyla ilgili bazı endişelere neden olduğuyla ilgili iddialar ortaya atıldı.

Bu süreçte FED ve ABD ekonomisinin yetkili isimlerinden yapılan açıklamalarda yıl içerisinde birkaç kez daha faiz artırımına gidilebileceği belirtildi. Bu kapsamda ABD’de faizlerin yükseleceğine ilişkin sinyal alan yatırımcılar doları ülkesine geri götürmeye başladı. Bu sıcak para çıkışının olumsuz yönde en hızlı etki ettiği ülke Türkiye oldu. Türkiye’nin ekonomik durumuyla ilgili açıklama yapan nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman, Türk Lirası’nın dolar karşısında serbest düşüşe geçtiğini ve bazı adımların atılmaması halinde çeşitli olumsuzlukların gündeme gelebileceğini ve hatta küresel çapta bir krizin ortaya çıkabileceğini savundu.

Altın Fiyatlarını Ne Düşürebilir?

Altın fiyatlarının düşebilmesi yine FED ve dolarla ilgili atılacak adımlara oldukça yakından bağlı. FED’in sıkı para politikasına devam etmesi, ABD tahvil piyasalarındaki faizlerin daha da yükselmesi durumunda altın fiyatları düşebilir. Fakat görünürde böyle bir senaryo yok, yatırımcılar ve ekonomistler FED’in sinyallerinin altın fiyatlarını daha da arttırabileceği yönünde olduğunu ifade ediyor.

Altın fiyatlarını düşürebilecek diğer faktörlerden birisi de siyasi ve jeopolitik sorunların çözülmeye başlaması. Eğer önümüzdeki süreçte ülkemizdeki çeşitli sorunların üstesinden gelinebilirse altın fiyatları düşebilir. Bu, yapılacak seçim ve seçim sonrası atılacak adımlarla da oldukça yakından ilgili. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran seçimlerinden sonra ülkeye döviz gireceğini söylemiş fakat ekonomistlerin ‘neden şimdi değil’ eleştirisine maruz kalmıştı.

Altın Ne Zaman Alınmalı

Altının ne zaman alınacağı ve satılacağıyla ilgili net bir söylemde bulunmak oldukça zor çünkü bu bilgiye sahip olan bir kişi zaten tüm gelirini buna bağlayacak ve paylaşmayı da reddedecektir. Bu kapsamda altının ne zaman alınacağı ve satılacağıyla ilgili kişilerin kendi stratejilerini geliştirmesi gerekir. Bazı durumlarda herkesin satış yaptığı dönemde alım yapmak dahi mantıklı olabilmektedir. Yine de en temel açıdan altının alınabileceği zamanları şu şekilde listelemek mümkündür:

  • Ekonomik sorunların boy gösterdiği ve ekonomiye güvenin giderek azaldığı dönemlerde,
  • Merkez Bankası’nın para bastığı dönemlerde,
  • Enflasyonun hızlı arttığı zamanlarda,
  • Kağıt paraya olan güvenin düştüğü ve alternatif para birimlerinin tercih edildiği dönemlerde altın alınması mantıklı olabilir.
İlginizi Çekebilir :  Dövizdeki Artış Enflasyonu Etkiler mi

Bunun mantıklı olması her zaman için doğru olduğu anlamına da gelmez, bu gibi dönemlerde altın alınması durumunda talep yönündeki artışa karşın arzın yetersiz olması altın fiyatlarını daha da arttıracaktır.

2018 Altın Yorumları (Uzmanlar Ne Diyor)

Özellikle Mayıs ayı içerisinde altında çok ciddi dalgalanmalar yaşandı. Bu dalgalanmalar sonrasında gram altının 200 TL üzerinde bir rekora imza attığı da görüldü. Bu gelişmelerin ardından yine Mayıs ayı içerisinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası uzun zamandır beklenen adımı attı ve Geç Likidite Penceresi faiz oranlarını 300 baz puan arttırdı. Bu adım sonrasında altın fiyatları hızlı şekilde 190 TL seviyesine dönse de kalıcılık sağlanamadı. Bu kararın alındığı ve altının 190 TL seviyesine düştüğü günün ardından açılışta % 3 yükseliş yaşandı.

Altın fiyatlarındaki yükselişin sadece Merkez Bankası’nın atacağı adımlarla çözülmesi pek mümkün değil. Önümüzdeki süreçte yapısal reformlara ihtiyaç var ve en önemlisi yabancı yatırımcının ülkeye yatırım yapması, ihracatın artması gerekiyor. Hali hazırda inanılmaz boyutlara ulaşan dış borcumuzu ödeyebilmemiz ve dövizle alışveriş yapan firmaların iflas etmemesi de bununla ilgili.

Eğer önümüzdeki süreçte yapısal reformlara imza atılmaz ve tasarruflar arttırılmazsa yeni rekorlara da tanıklık edebiliriz.

Kurlar Niye Yükseliyor?

Ekonominin duayen ismi Mahfi Eğilmez, yayımladığı son yazısında kurların niye yükseldiğini değerlendirdi.

Doların yükselmesinin tek nedeni ülkemizde atılması gereken adımların atılmamış olması değil. Bunu en baştan belirtmek gerekir ki döviz endeksinin giderek yükselmesinin önemli nedenlerinden birisi Dolar Endeksi’nin giderek yükselmesi, yani doların diğer para birimleri karşısında değerleniyor olması. Tıpkı Türk Lirası gibi diğer para birimleri de Dolar karşısında değer kaybediyor fakat Türk Lirası kadar değer kaybeden tek para birimi Arjantin’e ait.

Kurların yükselmesinin diğer bir nedeni de ülkemizin 2018 yılı içerisinde yapması gereken dış borç geri ödemesi. Bu yıl içerisinde toplam 93.5 milyar dolar dış borç ödemesi yapılması gerekiyor ve bu döviz talebi de dolar kurunun artmasına neden olan en önemli etkenlerden.

Dolar kurunun artmasına neden olan diğer bir etken de dış borç ödemesi için gerekli dolar talebi ve dolar endeksinin artması sonrasında yükselen kurun işlerine daha az olumsuz etki etmesi için dolar daha fazla yükselmeden döviz alan firmalar. Reel sektörün döviz açık pozisyonu toplamı 222,7 milyar dolar civarında. Anlaşılabileceği gibi dolar kurundaki 1 kuruşluk artış dahi çok ciddi miktarlara tekabül ediyor.

Firma ve devlete ek olarak hane halkı da dolara yatırım yapıyor. Yükselişi gören hane halkı Türk Lirası’nın daha fazla değer kaybedeceği endişesiyle tasarrufunu dolara çeviriyor ve doların daha da artmasına neden oluyor.

altin 2018 yili sonu tahmini

Altın 2018 Sonunda Ne Olacak

Farklı açılardan altın ve döviz konusuna değindikten sonra konunun asıl amacına yani 2018 sonunda altın fiyatlarının ne olacağına değinmenin ne denli zor olduğunun farkına bir nebze olsa da varılabilmesi gerekir. Yine de mevcut makro ekonomik göstergelerin, otorite davranışlarının ve ekonomistlerin perspektifinden yapılan bir değerlendirme sonrasında altın fiyatlarının aşağı yönlü hareket etmesi için geçerli bir sebebin henüz olmadığını belirtmek gerekir. Yani altının yıl sonunda yukarı yönlü hareketine devam ediyor olması kuvvetle muhtemel.

Daha önceden siz değerli okurlarımız için analiz ettiğimiz ve kaleme aldığımız Son 3 Yılda Altın Ne Kadar Kazandırdı konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.


Önceki Yazı

IBAN Numaramı Öğrenmek İstiyorum Diyenlere En Hızlı Yol

Fakirlik Belgesi Almak İçin Nereye Başvurmalı (Detaylı Anlatım)

Sonraki Yazı

“Altın 2018 Yılı Sonuna Kadar Ne Olur (2019 Tahmini)” üzerine bir yorum

  1. Arkadaş altın dolar ne oldu anlamadık. Yatırım için değil, düğün yapacağız ondan soruyorum. altını şimdi mi alalım yoksa sonra mı alalım bilemedik. 2019 yılında altın düşer mi çıkar mı admin bir cevap verirsen sevinirim. Bu gidişlerde düğünleri altınla değil gümüş takılarla yapacağız herhalde.

    Cevapla

Yorum yapın