fbpx
Döviz

Altın 2020 Yılı Sonuna Kadar Ne Olur (2021Tahmini)

Türk yatırımcının güvenli liman olarak nitelendirdiği altın fiyatları son dönemlerde giderek artıyor ve özellikle uzun vadeli yatırım yapmış olanlar karına kar katıyor. Önümüzdeki süreçte ekonomiyle ilgili olabilecek her türlü veriyi yorumlayan ekonomistler hali hazırda yukarı yönlü hareket eden altınla ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulunuyor. Bu kapsamda altın 2020 yılı sonuna kadar ne olur, 2021 yılı başında rakamlar nasıl olacak altın yatırımı yapmalı mı ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Paylaşımlarımızın kesinlikle yatırım tavsiyesi olmadığını yazımızın başında belirtir, yatırım yapmadan önce kendi araştırmalarınız ve kendi özgür iradeniz doğrultusunda karar vermeniz sizin adınıza en doğru karar olacağını unutmamanızı öneririz.

Altın yatırımcısının ‘güvenli liman’ tabirini kullanmasının sebebi kriz dönemlerinde yatırımlarını altında değerlendirebilme imkanıdır. Uzun vadede çoğu zaman yatırımcısının yüzünü güldüren altın, son dönemlerde de hızlı yükselişine devam ediyor.

Altın fiyatıyla ilgili bir değerlendirme yapmadan önce dolar konusuna da mutlaka değinilmesi gerekli, çünkü altın fiyatı ve dolar paritesi birbiriyle oldukça yakın ilişkide. Geçtiğimiz dönemde FED’in yaptığı açıklamalar sonrasında gelişmekte olan ülke ekonomilerinin daha önceden gerekli önlemleri almamış olması halinde ekonomik kriz yaşayabileceği anlaşılmıştı. Giderek güçlenen dolar karşısında serbest düşüşe geçen Türk Lirası, altın karşısındaki değerini de günden güne yitiriyor. Ekonomiden sorumlu yetkililer tarafından yapılan açıklamalar bunun kısa süre içerisinde düzeleceğiyle ilgili olsa da yatırımcılar faizlerin neredeyse % 17’yi bulduğu durumda dahi vadeli hesaplarda tasarrufunu değerlendirmekten çekiniyor. Bu durumun sürmesi ve yatırımcıların ülkeye döviz sokmaması durumunda işler daha da kötüleşebilir.

Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İngiltere’de yatırımcılarla bir araya geldi, gündem tabii ki ekonomiydi. Söz konusu görüşmede Erdoğan’ın açıklamalarının Merkez Bankası’nın bağımsızlığıyla ilgili bazı endişelere neden olduğuyla ilgili iddialar ortaya atıldı.

Bu süreçte FED ve ABD ekonomisinin yetkili isimlerinden yapılan açıklamalarda yıl içerisinde birkaç kez daha faiz artırımına gidilebileceği belirtildi. Bu kapsamda ABD’de faizlerin yükseleceğine ilişkin sinyal alan yatırımcılar doları ülkesine geri götürmeye başladı. Bu sıcak para çıkışının olumsuz yönde en hızlı etki ettiği ülke Türkiye oldu. Türkiye’nin ekonomik durumuyla ilgili açıklama yapan nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman, Türk Lirası’nın dolar karşısında serbest düşüşe geçtiğini ve bazı adımların atılmaması halinde çeşitli olumsuzlukların gündeme gelebileceğini ve hatta küresel çapta bir krizin ortaya çıkabileceğini savundu.

Altın Fiyatlarını Ne Düşürebilir?

Altın fiyatlarının düşebilmesi yine FED ve dolarla ilgili atılacak adımlara oldukça yakından bağlı. FED’in sıkı para politikasına devam etmesi, ABD tahvil piyasalarındaki faizlerin daha da yükselmesi durumunda altın fiyatları düşebilir. Fakat görünürde böyle bir senaryo yok, yatırımcılar ve ekonomistler FED’in sinyallerinin altın fiyatlarını daha da arttırabileceği yönünde olduğunu ifade ediyor.

Altın fiyatlarını düşürebilecek diğer faktörlerden birisi de siyasi ve jeopolitik sorunların çözülmeye başlaması. Eğer önümüzdeki süreçte ülkemizdeki çeşitli sorunların üstesinden gelinebilirse altın fiyatları düşebilir. Bu, yapılacak seçim ve seçim sonrası atılacak adımlarla da oldukça yakından ilgili. Ayrıca Kasım 2020 de yapılacak ABD seçimlerinin de küresel piyasalara ve fiyatlamalara ciddi anlamda bir yön vereceği konusunu da unutmamak gerekiyor.

Altın Ne Zaman Alınmalı

Altının ne zaman alınacağı ve satılacağıyla ilgili net bir söylemde bulunmak oldukça zor çünkü bu bilgiye sahip olan bir kişi zaten tüm gelirini buna bağlayacak ve paylaşmayı da reddedecektir. Bu kapsamda altının ne zaman alınacağı ve satılacağıyla ilgili kişilerin kendi stratejilerini geliştirmesi gerekir. Bazı durumlarda herkesin satış yaptığı dönemde alım yapmak dahi mantıklı olabilmektedir. Yine de en temel açıdan altının alınabileceği zamanları şu şekilde listelemek mümkündür:

  • Ekonomik sorunların boy gösterdiği ve ekonomiye güvenin giderek azaldığı dönemlerde,
  • Merkez Bankaları’nın para bastığı dönemlerde(maalesef global anlamda son bir kaç yıldır ciddi bir şekilde devam ediyor),
  • Enflasyonun hızlı arttığı zamanlarda,
  • Kağıt paraya olan güvenin düştüğü ve alternatif para birimlerinin tercih edildiği dönemlerde altın alınması mantıklı olabilir.
  • Küresel sıkıntıların, savaş ihtimallerinin, kargaşaların ortaya çıktığı dönemlerde

Bunun mantıklı olması her zaman için doğru olduğu anlamına da gelmez, bu gibi dönemlerde altın alınması durumunda talep yönündeki artışa karşın arzın yetersiz olması altın fiyatlarını daha da arttıracaktır.

2020 Altın Yorumları (Uzmanlar Ne Diyor)

Altın ile ilgili öncelikle yorum yapmak için; TL yerine ons bazlı fiyatını dolar üzerinden irdelemek gerekiyor. Altın yaklaşık 7 yıl boyunca 1320 ve 1250 dolar bazında bir akümülasyon sürecine tâbi olmuş, sonrasında ise bu kanalı kırarak kendisini 1550 dolarlara kadar atmıştı. Bu yükseliş ile birlikte bir nevi altının artık kafayı kaldırdığını söyleyebiliriz. Tabii ki son 2-3 yıl içerisinde global anlamda gelişen olaylar, savaş ihtimalleri, hastalıklar, vs. gibi konular da bu yükselişi destekledi.

Uzmanların görüşüne göre altının ons bazında yeni bir rekor denemesi yapması muhtemel. Bu da yaklaşık 2.000 dolarlara tekabül ediyor. Gram altın bazında durumu ele almak için ise; Dolar TL kurunu da hesaba dahil etmek gerekiyor. Ancak bu konuları yorumlarken, olası bir şekilde dolar kurunun düşüş seyretmesi, altının ise yükselişine devam etmesi halinde, Türk yatırımcısı TL bazında yine erimiyor. Ancak her iki kurun (Dolar TL ve Ons Dolar) birlikte yukarı gitmesi halinde ise; altın yatırımı yapan Türk yatırımcısının kazancı ise çifte oluyor.

Yine de uyarmamız gereken bir konu olarak; dünya genelinde barış rüzgarlarının esmesi, finansal belirsizliklerin son bulması halinde ise; altının anında tepki verip, ucuzlayacağını da unutmamak gerekiyor. Ancak günümüz dünyasında bu ne kadar mümkün, bunun yorumunu da siz değerli okuyucularımıza bırakıyoruz.

altin daha yukselir mi
altin tahmini yorumlari

Altın 2020 Sonunda Ne Olacak

Farklı açılardan altın ve döviz konusuna değindikten sonra konunun asıl amacına yani 2020 sonunda altın fiyatlarının ne olacağına değinmenin ne denli zor olduğunun farkına bir nebze olsa da varılabilmesi gerekir. Yine de mevcut makro ekonomik göstergelerin, otorite davranışlarının ve ekonomistlerin perspektifinden yapılan bir değerlendirme sonrasında altın fiyatlarının aşağı yönlü hareket etmesi için geçerli bir sebebin henüz olmadığını belirtmek gerekir. Yani altının yıl sonunda yukarı yönlü hareketine devam ediyor olması kuvvetle muhtemel. Gram altın bazında ise önümüzdeki en önemli iki rakam 330 TL ve 370 TL olarak görülüyor. 330 TL nin geçilmesi halinde 370 TL leri görmek mümkün.

Daha önceden siz değerli okurlarımız için analiz ettiğimiz ve kaleme aldığımız Son 3 Yılda Altın Ne Kadar Kazandırdı konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Arkadaş altın dolar ne oldu anlamadık. Yatırım için değil, düğün yapacağız ondan soruyorum. altını şimdi mi alalım yoksa sonra mı alalım bilemedik. 2019 yılında altın düşer mi çıkar mı admin bir cevap verirsen sevinirim. Bu gidişlerde düğünleri altınla değil gümüş takılarla yapacağız herhalde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu