fbpx
BlogOnline Kredi Kartı

Kredi Kartları İçin Son Tarih Tarih 31 Aralık

Bankalar tarafından yaklaşık bir iki aydır yürütülen bir propaganda ve uyarı meselesi var ki; o da kredi kartlarının 17 Ağustos 2017 tarihinden sonra, kullanıcı kişilerin onay vermemesi halinde artık internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılamayacağı konusu ile ilgili bir gündem oluştu. Bu gündemi ve konuyu vatandaşlar tam olarak idrak edememişken; konu ile ilgili bir son dakika gelişmesi ile kredi kartları ile ilgili bu durum için sonra tarih 31 Aralık 2017 tarihine uzatıldı. Şimdi konuyu anlayamayanlar için enine boyuna tartışarak, bu süreler ne anlam ifade ediyor sizlerin istifadesine sunmaya çalışacağız.

kredi kartı internete açma
kredi kartlari icin son tarih 31 aralik

17 Ağustos 2017 Tarihinde Kredi Kartlarına Ne Olacaktı

Gerek bankamatikten yaptığımız işlemlerde, gerek bankamız tarafından bizlere gönderilen bilgi mesajlarında ve yine gerekse de internet ve mobil bankacılık platformlarında bir çok kez hepimize “17 Ağustos 2017 tarihinden sonra Kredi kartım ile internet üzerinden alışverişi onaylıyorum” gibi bir metin çıkmakta ve bunun bizler tarafından onaylanması istenmekteydi. Bununla karşılaşan çoğu tüketici ise; seçeneklerden birisi olan DAHA SONRA HATIRLAT bölümüne tıklayarak konuyu sürekli ötelemekteydi. Derken son gün geldi çattı dedik ama süre yine uzatıldı. Eğer süre uzamasaydı ne olacaktı hemen bunu söyleyelim. Bu şekilde bankanız tarafından size sorulduğu üzere; bir onay vermediyseniz ya da sonradan siz kendiniz bankanızı arayıp bu konuda kartınızın internet alış verişlerine açık kalmasını talep etmediyseniz; kredi kartınızı 17 Ağustos 2017 ‘den sonra internet alışverişlerinde kullanamayacaktınız. Aslında konuşulan, yazılan, çizilen bütün konunun özeti bu cümledir.

Şimdi 31 Aralık 2017 Tarihinde Ne Olacak

Konuyu çok uzatmadan direkt olarak; 31 Aralık 2017 tarihine kadar bankanızı arayarak ya da bankanızın size sunduğu teklifi onaylayarak, kredi kartınızın internet alış verişlerine açık kalmasını sağlamış olacaksınız. Konu bu kadar net ve basit.

Yeni Alınacak Kredi Kartları İnternet Alış Verişine Kapalı Olacak

Konu ile ilgili olarak BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda; artık yeni alınacak kredi kartlarının bu anlamda internet alış verişine kapalı olarak gönderileceğini görmekteyiz. Bunu değiştirmek isteyen kişiler, hemen aşağıda saydığımız en kolay yöntemlerden birisi ile kredi kartları ile internet üzerinden alış veriş yapma imkanı bulmuş olacaktır.

Kredi Kartımı İnternet Alış Verişine Açtırmalı mıyım

Bu noktada tabii ki karar tamamen size ait. Eğer sürekli olarak e ticaret sitelerinden alış veriş yapıyorsanız ya da online ortamlarda kredi kartınızı bir ödeme aracı olarak kullanıyorsanız, elbette buna onay vermeniz sizin adınıza daha iyi olacaktır. Ancak bu işlerle uğraşmıyor ve kredi kartınızı sadece POS cihazlarından iş yerlerinde kullanıyorsanız, bu durumda kapalı kalmasında da sizin aleyhinize bir durum söz kousu olmayacaktır.

Kredi Kartını İnternet  Alış Verişine Açtırmanın En Kolay Yolu

Tabii ki bu noktada en basit yöntemler; kullanıyorsanız bankanızın mobil bankacılık ve internet bankacılığı platformları olacaktır. Bunun için bu iki platformdan herhangi birisine müşteri numaranız ve şifreniz ile giriş yapıp; AYARLAR bölümünden Kredi Kartınızı İnternet Alış Verişine açık hale getirebilirsiniz. İnternet bankacılığı ve mobil bankacılığa yabancı olanlar, çalıştıkları bankanın müşteri hizmetleri numarasını arayabilir ve bu taleplerini ilgili müşteri hizmetleri yetkilisine aktarabilirler. Bunun yanı sıra bankanız tarafından size gönderilen otomatik kısa mesaj sistemleri ile vereceğiniz onaylar da kabul görecektir. Tüm bunları yapamıyorsanız, son çare olarak bankanızın bir şubesine gidip talepte bulunabilirsiniz.

Kredi Kartını İnternet Alış Verişine Açtırmak Güvenli mi

Öncelikle sanal ortamlarda yapılan işlemlerin her zaman az da olsa bir güvenlik riski taşıdığını unutmayın. Bunun için öncelikle her internet sitesinden alış veriş yapmayın. Bilmediğimiz programları telefonunuza ya da bilgisayarınıza indirmeyin. Ayrıca mümkün mertebe sanal kredi kartı kullanmaya çalışın. İnternet bankacılığı, mobil bankacılık ya da telefon bankacılığı kanalıyla internet alış verişleriniz için bir limit ayarlayabilirsiniz. Bunu limiti aynı şekilde sanal kredi kartı için de uygulayabilirsiniz. Örneğin; kredi kartınızın limiti 20 bin TL olabilir ancak siz internet alış veriş limitini 1.000 TL ile sınırlayarak en azından olası bir kötü senaryoda zararınızı 1.000 TL ile sınırlandırmış olursunnuz. Bunun yanı sıra alış verişleriniz sonrasında yapacağınız ödeme ile ilgili karşınıza çıkacak ekranlarda Kredi kartı bilgilerinizi girerken, mümkün mertebe sanal klavye kullanmak yine riskinizi minimize etmek anlamına gelecektir.

Son tahlilde; kredi kartınızı internete açtırıp açtırmamak tamamen sizin tercihinize kalmış bir şey. Ancak açtıracak olsanız bile bu konuda güvenlik tedbirlerini almayı da unutmayın. Kredi kartı bilgilerinizi de en güvenilir kişiler bile olsa kimseyle paylaşmayın.

Sitemiz üzerinden online kredi kartı başvuruları ile ilgili bilgi edinebilir ve kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu