fbpx
BlogEsnaf KredileriGündem

Esnafa Müjde : Bakandan Esnaf Kredi Borcu Yapılandırma Açıklama

Ülkemizde esnaf ve KOBİ ‘lere özel olarak yapılan düzenlemelere son olarak bir yenisinin daha eklendiğini hemen sizlerle paylaşalım. Yapılan bu son düzenleme ile birlikte esnafların ödeyemedikleri kredi borçları yapılandırma işlemine tâbi tutulacak. Böylelikle esnafa nefes aldırılmış olacak. Bu konuda açıklama direkt olarak yetkili ağız olan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi tarafından yapıldı. Şimdi siz değerli esnaflarımız için Bakandan Esnaf Kredi Borcu Yapılandırma açıklaması ile ilgili ayrıntıları aktaralım ve müjdeyi verelim.

esnaflara mujde kredi borcu yapilandirma geliyor
esnaf kredi borcu yapilandirma

Esnaf Kredi Borcu Yapılandırma Hayata Geçiriliyor

Esnaflarımızdan; 31 Temmuz 2017 yılına kadar olan kredi borçlarını kapsayacak şekilde kredi borcu olan ve bu borcunu ödeyemeyenler için yapılandırma sistemi devreye girecek. Bu yapılandırma işlemi kapsamında toplamda 76 bin civarında esnafın bu durumda olduğu değerlendiriliyor. Başvuru için ise oldukça geniş bir tarih belirlenmiş durumda. Başvurunun son tarihi 29 Eylül 2017. Bu tarihe kadar herhangi bir başvuruda bulunmayanlar 2017 yılı esnaf kredi yapılandırma işleminden yararlanamayacak.

Esnaf Kredi Yapılandırması Ne Zaman Başlayacak

Yapılandırma işleminin henüz ne zaman başlayacağı konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi tarafından net bir beyanda bulunulmazken, açıklamanın detaylarını irdelediğimizde, gerekli yasal düzenlemelerin yakın zaman içerisinde tamamlanarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda görüşülüp, sonrasında Resmi Gazete ‘ye yayınlanarak yürürlüğe gireceğini söyleyebilliriz. Bu sürecin de çok uzun sürmeyeceğini tahmin etmekteyiz.

Esnaf Kredilerinde Yapılandırmanın Şartları Neler

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ‘nin açıklamalarının ayrıntılarına baktığımızda; yapılandırma konusundaki işleyiş noktasında da bazı konuularda bilgi verdiğini görmekteyiz. Ödenemeyen kredi borçlarının yapılandırılması konusunda, esnafa bir kaç farklı alternatif sunulacak. Buna göre isteyenler, ödeyemedikleri kredilerini 12 ayda yüzde 8 ‘lik bir faiz oranı ile geri ödeyebilecek. Bunun yanı sıra vade süresini 24 aya çıkarmak istemeleri halinde ise; faiz oranı yüzde 12 ‘ye çıkacak.

Nereye Başvuruda Bulunulacak

Esnafların bu kredi yapılandırma talepleri, bankalar ve yine ilgili meslek odalarına yapılacak. Esnafların yanı sıra kefil olan kefillere de bu kredileri yapılandırma şansı tanınacak. Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere; bu konuda yapılandırma kapsamına girecek borçlar 31 Temmuz 2017 ve öncesindeki borçları kapsıyor. Ayrıca benzer bir uygulama 2016 yılında da yapılmış olduğundan, 2016 yılındaki yapılandırmadan yararlanan ve ödeme konusunda herhangi bir problem olmaksızın ödemelerine devam edenler 2017 esnaf kredi borcu yapılandırma işleminden yararlanamayacak. Eğer 2016 yılı esnaf kredisi yapılandırmasından yararlandıysanız ve bu borçlarınızı da ödeyemez durumda iseniz ve ödeyemediyseniz, bu durumda 2017 yılında çıkacağı belirtilen esnaf kredi yapılandırmasına başvurabileceksiniz.

Bir Kerede Ödeyenlere Faiz Kolaylığı

Esnaf kredi yapılandırması kapsamında eğer borcunuzun tamamını bir kerede ödeyebilme durumunuz varsa; faizlerden muaf tutulacağınızı ve sadece ana para ile ilgili kısmı ödeyeceğinizi de belirtelim. Böylelikle sıfır faiz avantajından yararlanılmış olacaktır.

Esnaf Kredi Yapılandırmada Örnek Bazı Hesaplamalar

Esnaflarımızdan kredi borcunu yapılandırmayı düşünenler için hemen bir kaç örnek ödeme planı vererek bu konuda sizleri biraz daha aydınlatalım.

1 Yıl Vadeli Esnaf Kredi Borcu Yapılandırma

Az önce de belirttiğimiz üzere 12 aylık vade ile ödenemeyen kredi borcunu yapılandırmak isteyenler için yüzde 8 oranında faiz uygulanacaktır. Bu faiz oranı üzerinden ortalama 40 bin TL civarında bir ödenememiş kredi olduğunu düşünürsek; aylık faiz oranı yüzde 0,66 ‘ya denk gelecek, buna göre aylık ödemeler ise 3 bin 510 TL olacaktır. Bu haliyle toplam geri ödeme miktarı ise 42 bin 120 TL olacaktır. Dolayısıyla faiz ödemesi de 2 bin 120 TL ‘ye denk gelecektir.

2 Yıl Vadeli Esnaf Kredi Borcu Yapılandırma

Kredi borcunu 24 ayda yapılandırmak isteyen esnaflar için ise faiz oranı yüzde 12 olacak, aylık faiz oranı ise yüzde 1 ‘e tekabül edecektir. Yine bu rakamlar üzerinden 40 bin TL ‘lik bir kredi borcu için bir hesap yapacak olursak; aylık ödemeler 1.930 TL olacak, toplam geri ödeme miktarı ise 46 bin 320 TL olacaktır. Dolayısıyla toplamda 6 bin 320 TL faiz ödenecektir.

İlk Taksit Peşin Alınacak

Yapılandırma başvurusu ile birlikte ilk taksit ödemesi de peşin alınacaktır. Seçeceğiniz vade süresine göre bankanız tarafından gerekli hesaplamalar yapılarak, aylık ödemeleriniz belirlenecek, ilk ayki ödemeniz de sizden peşin olarak tahsil edilecektir. Ödemelerinizin de düzenli bir şekilde devam etmesi gerekecektir.

Genel itibariyle henüz bu konuda net bir düzenleme ya da Resmi Gazetede yayımlanan herhangi bir tebliğ bulunmadığını, çalışmaların devam ettiğini ancak sona yaklaşıldığını da sizlere bir kez daha hatırlatalım. Muhtemelen bayram öncesinde hükumet yetkilileri tarafından esnafa bir bayram hediyesi gelebilir. Biz şimdiden müjdeyi vermiş olalım. Halk Bankası ‘nın esnaflara özel kredi imkanlarını öğrenmek için bu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sitemiz üzerinden esnaf kredileri ile ilgili daha detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Herkese merhaba, hatice atagül’im bir mukim / vatandaşım. Ben 38 yaşındayım, girişimci ve iş kadınıyım. Bir zamanlar proje / işimi finanse etmekte güçlük çekiyordum. 50.000 TL değerinde bir kredi almak için başvurularda bulundum. Bakalım sonuç bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu