fbpx
Kredi Kartı

Kredi Kartının Asgari Ödemesini Hesaplamanın Basit Yolu

Ülkemizde en önemli ve sık kullanılan bankacılık ürünlerinden birisi olan kredi kartlarının sayısı 55 milyonu aşmıştır. Bu kapsamda ekonomi içerisinde yapılan harcamalarda önemli bir yer tutan kredi kartlarıyla ilgili atılacak adımların etkisinin çok büyük olacağı da aşikardır. Aşırı borçlanmanın önüne geçerek tasarrufu arttırmayı amaçlayan ekonomi programı çerçevesinde geçtiğimiz yıllarda kredi kartlarının asgari ödeme oranlarına ilişkin bir sınırlama gelmiştir. Bu doğrultuda kredi kartının asgari ödemesini hesaplama, asgari oranda ödeme yapılmazsa ne olur ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranı

Kredi kartıyla yapılan harcamaların tamamının bir sonraki ekstrede ödenmesi gerekmez ve bankalar yapılan harcamaların yalnızca bir kısmı için ödeme yapılması halinde kalan diğer borcun bir sonraki ayın asgari ödeme oranına dahil olmasını mümkün kılar.

Kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarının mutlaka son ödeme tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir. Dönem borcu yerine asgari oranda ödeme yapılması halinde dönem borcundan kalan tutar için yapılması gereken faiz ödemesi de bir sonraki aya ertelenir ve dolayısıyla sürekli olarak faiz maliyetine katlanılır.

Asgari ödeme oranının ne olacağı ise kredi kartı limitine bağlıdır. Kredi kartının limiti ne kadar yüksek olursa asgari ödeme tutarı da riski azaltmak için o kadar yüksek olacaktır, bu açıdan:

  • 15 bin TL’ye kadar limiti olan kredi kartları için % 30,
  • 15 bin TL ile 20 bin TL arasında limiti olan kredi kartları için % 35,
  • 20 bin TL’den daha fazla limiti olan kredi kartları için % 40 oranında asgari ödeme yapılması gerekir.

Örneğin 3000 TL limite sahip bir kredi kartıyla 1200 TL harcama yapıldığını varsayalım, bu durumda kesilecek ekstrede 1200 TL’nin 3’te 1’i kadar yani 360 TL asgari ödeme yapılması istenecektir. 360 TL ödeme yaparak asgari ödemeyi gerçekleştiren tüketicinin kalan 840 TL’lik dönem borcu faiziyle birlikte bir sonraki aya devredecektir, bir sonraki aya devreden borca ne kadar faiz ekleneceği bankayla yapılan anlaşmaya bağlıdır.

Eğer 18 bin TL limite sahip bir kredi kartıyla 1200 TL’lik bir harcama yapılırsa bu durumda 1200 TL’nin % 35’i kadar yani 420 TL tutarında asgari ödeme yapması gerekecektir, kalan 780 TL’lik borç ise bir sonraki aya devrecektir.

20 bin TL ve üzeri limitli bir kredi kartı sahibi olan tüketicilerin yaptığı 1200 TL’lik harcama için % 40 oranında yani 480 TL’lik ödeme yapması gerekecektir. Bu durumda kalan 720 TL’lik dönem borcu faiziyle birlikte bir sonraki aya devrecektir.

Hesaplamanın En Kolay Yolu

Yüzde hesaplamanın en kolay yolu yüzdenin payıyla çarpılan sayının daha sonra paydaya bölünmesidir. Yani % 30’u merak edilen bir sayıyı 30’la çarpıp 100’e bölmek, % 35’i sorulan bir sayıyı 35’le çarpıp 100’e bölmek sonuca ulaşmanın en kolay yoludur.

Asgari Ödeme Yapılmazsa Ne Olur

Eğer kredi kartı borcuna istinaden asgari ödeme yapılmazsa bu durumda gecikme faizine de maruz kalınması gerekir. Gecikme faizi genellikle Merkez Bankası’nın belirlediği en yüksek faiz oranı olur ve gerçekten de piyasa koşullarına göre çok yüksek bir orandır. Gecikme faiziyle birlikte de borcunu 3 ay süreyle ödemeyen tüketiciler için 2’nci ayda idari takip başlar, 3’üncü aydan sonra da yasal takip başlatılır. Yasal takip sonrasında borcunu ödemeyen tüketicilere haciz uygulanabilir ve kredi kartı kullanıma kapatılıp, tüketici kara listeye alınır.

Kara listeye alınan tüketicilerin 5 yıl süreyle herhangi bir bankacılık ürünü kullanması mümkün değildir.

Sadece Asgari Oranda Ödeme Yapmak Kötü Mü?

Kredi kartı borcunun sadece asgari oranda ödenmesi kalan dönem borcunun bir sonraki aya devretmesi ve gereksiz faiz maliyetine katlanılması itibariyle kötüdür. Eğer asgari oranda ödeme yapılmazsa gecikme faizi, asgari oranda ödeme yapılırsa bir sonraki aya devreden dönem borcu için akdi faiz uygulanır.

Akdi faiz oranı gecikme faizine nazaran daha düşüktür, ancak yine de piyasa ortalamasının üzerinde bir oranda Merkez Bankası tarafından belirlenir.

kredi karti asgari ucret hesaplama

Her ay asgari oranda ödeme yapıldığında bir süre sonra faiz ödemelerinin ciddi boyutlara ulaşması, buna karşın kredi kartı limitinin yapılacak harcamalara yetmemeye başlaması ve daha yüksek limit için başvuru yapılması mümkündür. Dolayısıyla bu kısır döngüye girmemek için en başta dönem borcunun tamamını kapatmaya çalışmak ve mümkün olduğunca kısa süre içerisinde tüm borçları kapatmak iyi olacaktır. Yaygın inanışın aksine sadece asgari oranda ödeme yapmanın kredi notu üzerinde negatif bir etkisi olmaz. Sadece kredi kartı borcunun varlığı nedeniyle çekilebilecek kredi miktarı düşük olur, ancak borcun tamamen kapatılmasına istinaden kredibilite tekrar yükselecektir.

Kredi Notu Düşüklere Kredi Kartı Veren Bankalar konulu yazımızı okuyarak bu konuda daha esnek kurallara sahip bankaları öğrenebilir ve bunun yanı sıra başvuru süreçleri hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu