fbpx

Dolar 2018 Yılı Sonuna Kadar Ne Olur (2019 Dolar Tahmini)

| |

Son dönemlerde yaşanan çeşitli sorunlar nedeniyle doların volatilitesi oldukça yükseldi ve bu durumun ülkemiz için bazı sonuçları olacak. En basit haliyle değerlendirme yapıldığında ve dış borçtan hareketle bir söylemde bulunulduğunda dolardaki 1 kuruşluk artışın ödememiz gereken ekstra 45 milyar TL anlamına geldiğini belirtmek yeterli olacaktır. Bu kapsamda yatırımcıları da düşünerek dolar 2018 yılı sonuna kadar ne olur değerlendirmek yararlı olacaktır.

Paylaşımlarımızın kesinlikle yatırım tavsiyesi olmadığını yazımızın başında belirtir, yatırım yapmadan önce kendi araştırmalarınız ve kendi özgür iradeniz doğrultusunda karar vermeniz sizin adınıza en doğru karar olacağını unutmamanızı öneririz.

Dolar Ne Olacak?

Dolar analizi yapmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir ve bu nedenle yıllardır finans sektörünün içerisinde yer alan otoritelere kulak vermek gerekir. Bu otoriteler genel itibariyle uluslararası piyasalarda faaliyet gösteren bankalar ve kredi derecelendirme kuruluşlarıdır. Bu kurumların dışarıdan bir gözle Dolar ve TL’ye ilişkin yorumlarını okuduktan sonra Merkez Bankası’nın yıl sonu parite tahminine de değinilecektir.

Merkez Bankası’nın Yıl Sonu Beklentileri

Bilindiği gibi Merkez Bankası her ay beklenti analizleri yapmakta ve çeşitli istatistiksel verilerden yararlanarak yıl sonu beklentilerini revize etmekte. Bu kapsamda Mayıs ayına ilişkin istatistiksel raporlar tamamlandı ve söz konusu anketin sonuçları da açıklandı.

Söz konusu açıklamaya göre 2018 yılı Mayıs ayı tüketici enflasyonu bir önceki aya nazaran 0,23’lük artışla 0,99 oldu. TÜFE beklentisi geçtiğimiz ay 0,32 olarak açıklanmışken bu ay 0,49 olarak revize edildi.

Bir önceki dönemde Merkez Bankası’nın dolar paritesine ilişkin yıl sonu beklentisi 4.22 TL olarak açıklanmışken Mayıs ayı içerisinde yapılan analizler sonrasında beklenti 4.4352 TL’ye yükseltildi. Anket baz alındığında 12 ay sonrası için beklentinin 4.58 TL olduğu açıklandı.

2018 yılına ilişkin hazırlanan raporda cari işlemler açığı bir önceki dönemde 50,8 milyar USD olarak açıklanmışken bu ay yapılan revizyon sonrasında 53.5 milyar USD’ye yükseldi. Söz konusu beklentinin bu denli yüksek olması Merkez Bankası’nın faiz arttırım kararı almasının kaçınılmaz olduğunu, ekonomide para politikalarıyla kalkınmanın pekte mümkün olmadığı yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Yukarı yönlü ani artışlar sonrasında sosyal medya ve web sitesi aracılığıyla açıklama yapan Merkez Bankası, döviz kurundaki hareketliliğin yakından takip edildiğini ve gerekli müdahalelerin yapılmakta olduğunu duyurdu. Bu duyurunun ardından dolar paritesinde ani bir düşüş yaşandı fakat ilerleyen zamanlarda tekrardan yukarı yönlü hareket başladı.

Gedik Yatırım Yorumu

Gedik Yatırım Müdür Yardımcısı Beste Naz Köksal, 2018 yılına ilişkin beklentilerini RS FM’de açıkladı. Köksal, ons altına yapılacak yatırımlar kapsamında jeopolitik risk faktörünün arka planda kalmaya başladığını belirterek başladığı konuşmasına bütçe açığındaki artış, emtia ve enerji fiyatlarına bağlı cari açığın artması, özel sektördeki döviz açığı ve çeşitli sebeplerle doların 4 liranın üzerinde yılı kapatacağını belirtti.

Ziraat Yatırım Yorumu

Ziraat Yatırım’ın 18 Mayıs Cuma günü yaptığı açıklamada ABD ile Çin arasında ticaretle ilgili çeşitli adımların atılmasına ilişkin yapılan görüşmelere değinildi. Grup, ilgili görüşmelere olan beklentilerin düşmeye başladığını açıkladı. ABD piyasalarının çeşitli olumlu göstergelere, istihdamdaki artış ve işsizlikteki düşüşe rağmen çeşitli jeopolitik sorunlarla uğraştığını fakat yine de yukarı yönlü harekette kısıtlayıcı bir faktörün görünmediğini belirtti.

Hali hazırda ABD’de 10 yıllık tahvil faizlerinin % 3.10 seviyesinde olduğunu belirten Ziraat Yatırım, ilerleyen dönemlerde direncin 4.53 seviyesinde oluşacağını, 4.4750 direncinin altında kalmadığı sürece de Dolar/TL paritesinin 4.44 desteğini kırabileceğini açıkladı.

Meksa Yatırım

Meksa Yatırım adına açıklamada bulunan Analist Serkan Uludağ Dolar/TL paritesinin 4.40 seviyesinin üstünde kalmakta ısrarcı olduğunu belirterek başladığı açıklamasında TCMB’nin çeşitli duyurularının dolardaki düşüşe kalıcılık sağlayamadığını belirterek devam etti. Gün içerisinde 4.50 ile 4.40 arasında gidip gelen dolar paritesindeki oynaklığın aşağı yönlü bir kırılmaya sahne olabileceğini söyleyen Uludağ, 4.40 seviyesinin üstünde kalıcılık sağlanması halinde 4.5437 seviyelerine doğru tepkiler görmenin mümkün olabileceğini belirtti.

İlginizi Çekebilir :  Son 3 Yılda Dolar Ne Kazandırdı 10 Bin TL Ne Kadar Oldu

Garanti Yatırım

Merkez Bankası’nın 16 Mayıs 2018 günü yaptığı açıklamada dolar kurundaki dalgalanmaların ve sağlıksız fiyat oluşumlarının yakından takip ettiğini belirtmesinin piyasayı ikna etmeye yetmediğini belirten Garanti Yatırım kısa süreli düşüş sonrasında tekrar yukarı yönlü hareketlerin görülmeye başladığını belirtti.

Gelişmekte olan ülkeler üzerindeki baskıların doların yukarı yönlü hareketine zemin hazırladığını belirten Garanti Yatırım, TL’nin geleceğiyle ilgili durumun önümüzdeki kısa süreç içerisinde belli olacağını söyledi. Eğer beklenmedik herhangi bir durumla karşılaşılmazsa TCMB’nin 7 Haziran 2018 günü düzenlenecek PPK toplantısı sonrasında faiz artırımına gitme ihtimali olduğunu belirten Garanti Yatırım bu olayın TL satışlarını sınırlandırabileceğini savundu. Bu kapsamda Dolar/TL kurunun 4.44 ve 4.40 destek, 4.4750 ve 4.50 direnç seviyesinin takip edilebileceği belirtildi. Yıl sonu beklentileri ise dolarda çok radikal bir değişiklik olmayacağı yönünde.

Dolar Niye Yükseliyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İngiltere’de yatırımcılarla bir araya gelmesi sonrasında yaptığı açıklamaların güven sarsıcı nitelikte olduğunu belirten ekonomistler TL’ye güvenin azalması kaynaklı dolardaki artışın en önemli sebeplerden birisi olduğunu savunuyor. Söz konusu açıklamalar genel itibariyle Merkez Bankası’na olan güveni sarsıcı nitelikte ve faizlerle ilgili radikal değişikliklerin olabileceği sinyalini veren cinsten açıklamalar ki bu açıklamalar sıcak paranın ülkeden çıkması için geçerli sebepler olarak görülüyor.

Cari Açık 50 Milyar Doları Aştı

Cari açık her zaman kötü bir şey olarak lanse edilemez ki dış borçlanma gelişmekte olan ülkeler için bir gereklilik, ancak ülkemizde olması gerekenin aksine cari açığı finanse edebilecek bir denge oluşturulmakta çeşitli sorunlarla karşılaşılıyor.

Geçtiğimiz yıl içerisinde ülkemizin büyüdüğü belirtilmişti, ancak bu büyüme ihracat kaynaklı değil ithalat kaynaklı bir büyümeydi ve bu sorun dahi başlı başına dolar kurunun artmasına neden olabilecek kadar önemli.

Enflasyon Yükseliyor, Yabancı Yatırımcı Gidiyor

Ekonomideki durağanlık ve sorunları bir süreliğine göz ardı edebilmek için borçlanma kaynaklı neredeyse sanal denilebilecek bir büyüme yaratıldı ve bu büyüme rakamlarla ülkenin büyüdüğünü ortaya çıkarır nitelikte olsa da reel anlamda bir büyüme olmaması kaynaklı yeni sorunların baş göstermesine neden oldu. Her ne kadar borçla ekonomiye ivme kazandırılmak istenmiş olsa da yabancı yatırımcılar “büyüyoruz” söyleminin gerçekçi olmadığını düşünerek rotasını farklı ülkelere kaydırdı. Borçlanma kaynaklı büyümenin neden olabileceği ekonomik sorunlara ek olarak enflasyonun düşmeyeceğinin düşünülmesi de yatırımcıların ülkeden ayrılmasına neden olan en önemli etkenlerden.

FED’in Faiz Kararı TL’yi Yakından İlgilendiriyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (FED) tarafından yapılan her açıklama faizlerin arttırılacağıyla ilgili yeni sinyallerin verilmesi anlamına geliyor. Bu sinyaller ekonomisi dışa bağımlı ve gelişmekte olan ülkelerin çeşitli bunalımlarla yüzleşmesine neden oluyor. Zira yatırımcıların tercihlerinde FED’in faiz arttırım kararının etkisi çok büyük. FED, 2018 yılı içerisinde 4 kez faiz artışı yapılabileceğine ilişkin oldukça güçlü sinyaller veriyor ve bu da TL’nin USD karşısında zayıflamasına neden oluyor.

dolar 2018 yil sonu hedefi

Dolar 2018 Sonunda Ne Olacak

Bir çok farklı konuya değinip, çeşitli yorumları aktardıktan sonra özet niteliğinde 2018 yılı sonu beklentilerinin ne olduğunu aktarmak yararlı olabilir.

Anlaşılabileceği gibi enflasyon, cari açık, Merkez Bankası’nın politikaları, siyasi ve jeopolitik sorunlar nedeniyle TL’nin değerinin düşmeye devam etmesi mümkün. Yapılan açıklamalar dolar kurunun yıl sonunda en iyi ihtimalle 4 TL  seviyesine kalacağını betimler nitelikte. Ne kadar artış yaşanabileceği ise izlenecek para politikasıyla, atılacak siyasi adımlarla ve FED’in kararlarıyla doğrudan ilgili.

Sitemizde yer alan ve daha önceden sizlerle paylaştığımız Dolar Son 3 Yılda Neler Kazandırdı konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.


Önceki Yazı

Fakirlik Belgesi Almak İçin Nereye Başvurmalı (Detaylı Anlatım)

Bitkisel Üretimde Çiftçiye Biyolojik Mücadeleye Destek Ödemesi

Sonraki Yazı

Yorum yapın