fbpx
Kredi Yapılandırma

Konut Kredisi Yapılandırmak Ne Zaman Avantajlıdır

Geçtiğimiz günlerde özel sektörün borçlarına ilişkin bir istatistik paylaşıldı ve söz konusu istatistik pek iç açıcı bir tablo çizmiyordu. Bu kapsamda özel sektördeki bu borcun etkisini vatandaşların da yaşaması işten bile değildi ve en azından tüketicilerin borçlarını ödeyebilmeleri için yapılandırma, sicil affı ve türevi bazı düzenlemelere imza atıldı. Bu kapsamda konut kredisi yapılandırmak avantajlı mıdır, nasıl yapılır, nereye başvurulur ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Konut Kredisi Yapılandırması Nedir?

Konut kredisi yapılandırması, tahsis edilen borcun ödenemeyeceğinin anlaşılması üzerine bankayla tekrar masaya oturulması ve yeni bir ödeme planı oluşturulmasıdır. Bu ödeme planı bir öncekinden tamamen farklıdır ve tıpkı yeni bir kredi kullanıyormuşçasına muhasebe kaydı oluşturulur.

Dolayısıyla ilk kredinin kapatılması sırasında erken ödeme cezası ödemek gerekir, çünkü ilk kredinin zamanında ödenmemesi nedeniyle bankanın geleceğe ilişkin hazırladığı muhasebe kayıtlarında bir değişikliğe neden olunmuş ve dolaylı yoldan da olsa bazı istatistiklere olumsuz yönde etkide bulunulmuştur. Erken ödeme cezası kredi yapılandırmasının dezavantajlarından birisidir ve aşağıda daha detaylı bir şekilde değinilecektir.

Konut Kredisi Yapılandırma Şartları

Konut kredisinin yapılandırma şartları diğer kredilerden biraz daha farklıdır ve bu fark genel itibariyle tüketicinin lehine bazı düzenlemeler içerir.

Konut kredisini yapılandırmak isteyen kişilerin borcunu ödeyemez durumda olduğunu bir şekilde ispat etmesi ya da konut kredisi faiz oranlarının düşmesi nedeniyle yeni faiz oranlarından yararlanmak istemesi gerekir. Dolayısıyla imza atılan konut kredisi faiz oranı, mevcut dönemdeki faiz oranından daha yüksek değilse tek çare borcun ödenemeyeceğini ispatlamaktır. Fakat faiz oranları düştüyse yapılması gereken oldukça basit bir başvuru prosedürüdür.

Kredi Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Kredi yapılandırması yapmak isteyen kişilerin bunun için yararlanabileceği iki alternatif hizmet kanalı bulunmaktadır.

Banka şubeleri aracılığıyla konut kredisi yapılandırma başvurusu iletmek isteyen kişilerin personel aracılığıyla dilekçeyle ya da oluşturulan talep kaydıyla bunu yapması mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hangi sebeple konut kredisi yapılandırması yapıldığıdır. Eğer faiz oranlarının düşmesi nedeniyle yapılandırma başvurusu yapılıyorsa, mutlaka dilekçeyle yapılandırma talebinde bulunulmalıdır çünkü bankanın yapılandırma başvurusunu reddetmesi halinde tüketici hakem heyetine sunabilmek adına elde yazılı bir belge olacaktır.

Çağrı merkezi aracılığıyla yapılandırma başvurusu iletmek isteyenlerin tek yapması gereken banka çağrı merkezini aramak ve kredi temsilcisiyle yapılandırma yapılmak istendiği üzerine görüşmektir. Yapılan görüşme sonrasında talep kaydı oluşturulacak ve bankanın yapılandırmadan sorumlu birimine iletilecektir.

Hangi yöntemle başvurulmuş olunursa olunsun yapılandırma talepleri bankanın sorumlu personeline iletilir ve bu personel de tüketicinin geçmiş dönemlerde yaptığı borç ödemeleriyle gelecekte yapması gereken borç ödemelerini analiz eder.

Bu kapsamda geleceğe yönelik yeni bir ödeme planı teklifinde bulunmak adına tüketicinin cep telefonunu arar ve detaylar hakkında görüşür. Onay verilmesi halinde çoğu zaman bankaya gitmeye gerek kalmadan gelecek ilk aydan itibaren yapılandırılmış borcun ödemelerine başlanılabilir.

Yapılandırma Avantajlı Mı?

Yapılandırmanın avantajlı olup olmadığı tamamen ne için başvuru iletildiğine bağlı olarak değişecektir. Örneğin düşen faiz oranları nedeniyle yapılandırma başvurusu iletiliyorsa her halükarda karlı çıkılacaktır, ancak borcun ödenememesi nedeniyle yapılandırma talebinde bulunuluyorsa iyi bir analiz yapılması şarttır.

konut kredisi yapilandirmak
konut kredisi yapilandirmak avantaj dezavantaj

Bu analizi basit matematiksel hesaplamalar ve aylık toplam harcamaları baz alarak yapmak mümkündür. Eğer mevcut dönemde kredi borcu hiçbir şekilde ödenemiyorsa gelecek döneme ilişkin olabildiğince kısa vadeli bir yapılandırma talebi iletilmelidir. Bu vadeyi şu şekilde hesaplayabilirsiniz; ay içerisinde yaptığınız (kredi borç ödemesi hariç) tüm masrafları gelirinizden düşün ve bunun % 50’sini kredi taksit ödemelerine ayırmayı deneyin. Bu sayede her ay atıl durması mümkün olan paranızla kredi ödemelerini yaparken birikim de yapmış olacaksınız. Bu hesaplamayı sizin için mümkün kılan vade avantajlı çıkmanızı sağlayacak yapılandırma vadesidir.

Konut kredisi yapılandırmadan önce Erken Ödeme Cezası Yargıtay Kararı : Erken Ödeme Cezası Alınmayacak konulu yazımızı da bu bölümden https://onlinekrediler.net/erken-odeme-cezasi-yargitay-karari-erken-odeme-cezasi-alinmayacak/ okumanızı öneririz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu