fbpx
BankacılıkEsnaf KredileriKOBİKosgeb Kredileri

KOBİ Destek Kredisi Nedir Kimler Başvurabilir

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın özellikle Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) ölçeklerini arttırabilmesine yardımcı olması amacıyla oluşturduğu KOSGEB birimi, KOBİ’lerin finansal anlamda destek almak için başvurabileceği yegane kurumlar arasındadır.

kosgeb destek kredisi
kobi destek kredisi basvuru sureci ile ilgili tum detaylar

2017 yılı için bakanlık tarafından yapılan açıklama uyarınca KOBİ’lere 50 bin TL’ye kadar hibe, 100 bin TL’ye kadar da faizsiz kredi verileceği açıklanmıştı. 2018 yılına ilişkin halen  sürdürülen bütçe görüşmeleri sırasında edinilen bilgilere göre gelecek yıl hibe miktarı 70 bin TL’ye faizsiz kredi miktarı da 150 bin TL’ye çıkabilir. Diğer yandan daha fazla işletmenin desteklerden yararlanması ve denetimin çok daha sıkı bir hal alması da konuşulanlar arasında.

KOSGEB’in bu ve buna benzer desteklerinden yararlanabilmek için işletmelerin sağlaması gereken bazı şartlar var. Bu şartların sağlanamaması halinde KOSGEB desteklerinden yararlanmak mümkün değil ve başvurunun 3 defa reddedilmesi halinde gelecekte de herhangi bir KOSGEB desteğine başvurmak mümkün değil. Dolayısıyla KOSGEB’e başvurmadan önce şartlarını araştırmakta ve gereklilikleri iyi anlamakta yarar var.

KOBİ Destek Kredisi Nedir?

KOBİ destek kredisi, özellikle mikro ölçekli esnaf ve sanatkarlar başta olmak üzere ekonominin bel kemiği niteliğindeki işletmelere ham madde, makine ve teknolojik konularda ihtiyaç duyduğu finansmanı sağlayabilmek için geliştirilen bir kredi ürün paketidir.

KOBİ destek kredini tahsis eden KOSGEB’in işletme ve işletme sahibinden en büyük beklentisi yeni istihdam sahaları oluşturması ve ihracatı yapılabilir nitelikte bir ürün ortaya koymasıdır. 

KOSGEB destek kredisinin diğer bir amacı işletmenin ölçeğini büyütmeyi sağlamaktır. Geçtiğimiz yıllarda yayımlanan bir istatistiksel rapordan öğrenilene göre ülkemizde KOBİ’lere nazaran çok küçük oranda büyük mükellef bulunuyor ve bunun arttırılamaması ekonomi için ciddi bir bunalım anlamına geliyor.

İşte KOBİ destek kredisi bu ve bunun gibi emelleri olan, ancak finansal konularda yaşadığı sıkıntılar nedeniyle bunu gerçekleştiremeyen KOBİ’lere ulaşmak ve finansal problemi çözdükten sonra amaçlarına ulaşmalarını sağlamak amacıyla kullandırılmaktadır.

Kimler KOBİ Destek Kredisi Kullanabilir

KOBİ destek kredisi kullanabilmek için sağlanması gereken en temel şart Girişimcilik Sertifikası sahibi olmaktır. KOSGEB tarafından tahsis edilen KOBİ destek kredisi öncesinde işletme sahipleri toplamda 60 saat süren Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne dahil edilir ve eğitimin sonunda işletme yönetiminden iş planı projesi hazırlamaya kadar pek çok konuda bilgilendirilir.

Bu eğitimi başarıyla tamamlayan işletmeciler Girişimcilik Sertifikası alır ve destek kredisi için başvuru yapmaya hak kazanır. 18 yaşından büyük, en az 1 yıldır faal olan bir iş yeri sahibi, kredi notu yüksek olan herkes KOBİ destek kredisinden yararlanabilir.

kobi destek kredisi nedir kimler basvurabilir

Destek Kredisi Başvuru Adımları

  1. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılım sağlanır.
  2. Eğitim başarıyla tamamlanır ve Girişimcilik Sertifikası alınır.
  3. KOSGEB’e Girişimcilik Sertifikası ile giderek başvuru formu doldurulur ve iş planı projesi teslim edilir.
  4. Kurul projeyi değerlendirir ve sonucu açıklar.
  5. Olumlu yanıt alınması halinde KOSGEB veri tabanına kayıt olunur ve finansman yetkili bir banka aracılığıyla girişimciye ulaştırılır.

KOBİ olup olmadığınızı bilmiyorsanız, KOBİ miyim adlı içeriğimizi bu bölümden inceleyerek, buradaki şartları taşıyıp taşımadığınıza göz atabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu