fbpx

Kişi Ölürse Kredi Borcu Ne Olur Hayat Sigortası Devreye Girer mi

Kredi çeken kişi vefat ederse nasıl bir süreç olacak bu konu hakkında net bir bilgi vermek istiyoruz. Öncelikle belirtmek istiyoruz ki ölen kişinin kredi ya da kredi kartı borçları, mirasçıları reddi miras yapmadıkları durumunda varislerine aittir. Varisler kredi yada kredi kartına ait borç bakiyelerini banka işleyişinde belirtilen sürelere göre ödeme yapmakta zorunludur. Ölen kişinin varisleri tarafından ilk yapılacak işlem ölüm belgesi ve raporları ile birlikte, Veraset ilanı çıkartarak Bankalarda herhangi bir borç yada alacak bakiyesi var mı gibi öğrenmek olacaktır.

Kişi Ölürse Kredi Borcu Ne Olur Hayat Sigortası Devreye Girer mi?

Kişi Ölünce Kredi Borcu

Veraset ilamı ile mirasçılardan bir tanesinin Bankalara yapılan başvuru ile mevduat, kredi yada kredi kartı borcu olup olmadığı konusunda teyit işlemi yapılır. Sonrasında Bankada bulunan kredi ya da kredi kartı borçları için yapılan herhangi bir hayat sigortası veya teminat olup olmadığının sorgusu yapılır.

Ölen kişinin kredi borcunda hayat sigortası varsa ne olur?

Ölen kişinin kredi borcu için hayat sigortası gibi bir durum varsa, varis olarak ilk yapmanız gereken işlem, ilgili Bankadan kredi için yapılan Hayat Sigortası poliçesinin bir nüshasını temin etmek olur. Reddi miras yapmadıysanız eğer, tam sorunlu sizlersiniz. O yüzden sizi en çok ilgilendiren Hayat Sigortası poliçesinin bir nüshasını yada fotokopisini Bankadan istemektir.

Ölen kişinin kredi borcu için yapılan hayat sigortası, yalnızca anapara riskini mi kapsıyor, faizleri ile beraber tüm risk için mi yoksa azalan riskler için mi bunun bilgisi alınmalıdır. Vefat halinde kredi borcunun hangi kısmının hayat sigortasını kapsadığına dair bir madde ya da yazı yazmaktadır. Hayat sigortaları tüm kredi vadesi için yapılan bir işlemken, poliçe tutarının yüksek çıkmasından dolayı yıllık olarak da yapıldığı görülür.

hayat sigortasi yaptirmak gerekli mi

hayat sigortasi

Ölen kişinin kredi borcunda hayat sigortası yoksa ne olur?

Bu tarz durumlar ile ilgili Bankalar ile varisler arasında bir çok dava sürmektedir. Ölen kişinin kredi borcu için Hayat sigortasının neden yapılmadığına dair Bankanın elde tutulur bir dayanağı olmak zorundadır.. Şöyle ki tüketici bazı durumlarda hayat sigortası poliçe tutarının yüksek olmasından dolayı kredi borcu için hayat sigortası olmamasını yani almak istemediğini söyleyebilir. Tabi böyle bir durumda Bankanın tüketici tarafından hayat sigortası yapılmamasına dair talebi için, gerekli raporları oluşturması gerekir. Aksi takdirde varisler tarafından açılan davalar, varislerin lehine de sonuçlanabiliyor.

kisi olunce hayat sigortasi borcu oder mi, hayat sigortasi olmayanin kredi borcu ne olur

kredi hayat sigortasi

Bir diğer sorun da yine hayat sigortası poliçesi primleri yüzünden kredi borçlusuna Ferdi Kaza Sigortası yapılması durumudur. Tüketici kredi riski için sigorta yaptırdığını düşünse de, poliçenin içeriğinden gereği vefat sebebine göre ödeme yapılmayarak borç kapatılabilir. Vefat eden kredi borçlusuna, sağlığında yani kredi kullandırımında poliçenin içeriklerini, sigortanın hangi durumlarda kredi borçlarını ödeyeceğine dair bilgi verilmesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Erteleyebilir miyim

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git