fbpx
BlogFinans Sözlüğü

İstihdam Nedir ve Neden Ekonomi İçin Önemli (Detaylar)

Üretim faktörlerinin kazanç elde etmek için çalışması veya çalıştırılması istihdam demektir. Burada emek faktörü yani insan da istihdamın bir unsurudur ve istihdam milli gelir gibi birçok özdeşlik ile doğru orantılı olmasından dolayı oldukça önemlidir.

Bilindiği gibi bir ülkede belirli bir dönemde üretilen mal ve hizmet miktarı, doğrudan doğruya istihdam ile ilgilidir. Bu kapsamda istihdamda yaşanacak olumsuzluklar ya da üretilen mal ve hizmetlerde yaşanacak olumsuzluklar anında ekonomiye zarar vermeye başlayıp, çeşitli bunalımların ortaya çıkmasına neden olacaktır.

istihdam nedir
bir ulkede istihdam nasil saglanir ve artirilir

İstihdam Neden Önemlidir?

İstihdam edilen bireyler kazanç elde eder ve elde ettiği kazançları ihtiyaçlarını giderip fayda elde etmek arzusuyla mal ve hizmet tüketerek harcar. Dolayısıyla bu kısır döngüde yaşanacak aksaklıklar örneğin kişinin istihdam edilmemesi tüketim anlamında bir  sorun ortaya çıkaracak ve satın alınması gereken mal veya hizmetin satın alınmamasına neden olacaktır.

Tüketim açısından ortaya çıkardığı soruna ek olarak bir kişinin istihdam edilmemesi dahi üretilen mal ve hizmetlerde düşüşe neden olacaktır. İstihdam Teorisi, tam istihdam dengesini arzular ve tam istihdam dengesinin sağlanması için emek faktöründen tam anlamıyla yararlanılabilmesi ve dolayısıyla da mevcut kapasite ile maksimum mal ve hizmet üretimi yapılabilmesi gerekir. Görüldüğü gibi istihdamdaki olumsuzluklar tüketicinin olduğu kadar üreticinin ve devletin de sorunudur ve mutlaka çözülmesi gerekir.

İstihdam ile ilgili haberlerde ya da yapılan paylaşımlarda sık sık dikkat çeken bir söylem de tarım dışı istihdamdır. Tarım dışı istihdam, tarım sektörü dışında istihdam edilen kişilerin sayısını baz alarak hesaplamalar yapılması için ortaya çıkmıştır ve mevsimsel çalışan işçilerin etkisiyle yanlış hesaplamalar yapılmaması için vardır.

Dolayısıyla bir çağdaş ekonomi teorilerinin de öğütlediği üzere istihdam konusunda konuşulurken tarım dışı istihdam verilerinin dikkate alınması ve ekonomi politikalarının buna göre belirlenmesi gerekir.

Tüketim yapabilecek yani para harcayabilecek kişilerin mutlaka harcayabileceği parası olmalıdır. Bir kişinin harcayabileceği parası olması için istihdam ediliyor yani çalışıyor olması gerekir. Çalışan kişi mal veya hizmet üretecek, farklı kişiler tarafından tüketilmesi amacıyla arz edecektir. Arz edilen ürünlerin istihdam edilmeyen bireyler tarafından tüketilmemesi talep yetersizliğini ortaya çıkaracak ve maliyetlerin karşılanamaması nedeniyle hem refahı düşürecek hem de hali hazırda istihdam edilen kişilerin işlerini tehlikeye sokacaktır.

Görüldüğü gibi mal ve hizmet üretilebilmesi, üretilen mal ve hizmetlerin tüketilebilmesi, işsizliğin önlenebilmesi için istihdam çok önemlidir. Bir kısır döngü içerisinde her faktör birbirine bağlıdır, ancak istihdamın düşmesi hali hazırda sistemin içerisinde olan kişilerin de işsiz kalması ihtimalini ortaya çıkaracaktır.

istihdam nasıl sağlanır
istihdam nedir ve neden ekonomi icin onemli detaylar

Türkiye’de İstihdam Durumu

Yayınlanan son TÜİK verilerine göre (Ağustos 2017) istihdam oranı Türkiye’de % 48. Durumumuzun ne olduğunu anlamak için Avrupa’nın en sorunlu ekonomiye sahip ülkeleriyle kıyaslama yapmak gerekirse Portekiz’de istihdam % 64.2, İrlanda’da % 59.2, İspanya’da % 57.2 ve ekonomik krizden halen tam anlamıyla kurtulamayan Yunanistan’da ise % 55,6 olarak açıklandı.

Sitemiz üzerinden Bir Ülkeninin Ekonomisini Canlandırmak konulu bölümü de buradan inceleyebilir ve farklı bilgiler edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Selam,

    Ben yazınızı beğendim ve bir çalışmamda kullanmak istiyorum ancak bu yazıyı yazan kişinin adı ve soyadı yazmıyor ya da alındıysa hangi kaynaktan alındığı .
    Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

    1. Merhabalar, kullanabilirsiniz. Özgün olarak kendimce yazılmıştır. Elbette esinlendiğimiz ve araştırdığımız kaynaklar vardır ancak şu an bunları hatırlamamız mümkün değil maalesef.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu