fbpx
Devlet YardımlarıFaizsiz KrediKosgeb KredileriSıfır Faizli Krediler

Devletten Faizsiz Kredi Nasıl Alınır Hangi Kurumlar Veriyor

Özellikle Küçük ve Orta Ölçekli işletmelere verilen faizsiz kredi ve hibe destekleri gün geçtikçe artıyor. Hal böyle olunca da bilgi kirliliğinin ve kafa karışıklığının ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor. Bunun önüne geçmek isteyen Bakanlık, geçtiğimiz yıl bir uygulama başlattı ve bir sonraki dönemde uygulamaya konması planlanan projeleri tek seferde açıklayıp tümü için bir takvim oluşturdu. Bu kapsamda faizsiz kredi veren devlet kurumları ve hibe projeleri de önceden öğrenildi.

2020 Devlet Destekli Faizsiz Krediler

Geçtiğimiz yıl başlatılan KOSGEB desteklerine olan talebin karşılık bulamaması üzerine yetkililer desteklerin kapsamının ve miktarının arttırılması kararını almıştı. İlk başta KOSGEB desteklerinin daha fazla kişiye daha fazla miktarda verilmesi yönünde karar alınsa da bir zaman sonra projelerin daha izole hale getirilmesi ve kurum bazında tahsis edilmesi kaçınılmaz oldu. Bu nedenle sağlanan neredeyse her faizsiz kredi ve hibe için farklı kuruma başvuru yapmak gerekiyor.

Sıfır Faizli 100 bin TL KOSGEB Kredisi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren KOSGEB 2016 yılında başlattığı faizsiz kredi projesini bir sonraki aşamaya taşıma kararı aldı ve toplamda 150 binden fazla esnafa 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi vereceğini duyurdu. Özellikle Mikro ölçekli esnafı ilgilendiren bu haber geniş yankı buldu ve girişimcilik eğitimleri arttırılmak zorunda kaldı.

100 bin TL’lik faizsiz krediden yararlanmak isteyen mikro ölçekli işletmelerin başvuruda bulunması gereken kurum KOSGEB, ancak öncesinde Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılım sağlanmalı ve Girişimcilik Sertifikası edinilmelidir.

Halkbank Sıfır Faizli Esnaf Kredileri

Halkbank, kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri icra eden sanatkarlara, ustalık belgesi olup kendi iş yerini açmış zanaatkarlara ve genç girişimcilere % 100 faiz indirimli kredi tahsis etmeye başladı.

Bu kapsamda Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi olan sanatkarlar, son 3 yıl içerisinde ustalık belgesi alan ve 1 yıldır faaliyette iş yeri sahibi zanaatkarlar ve KOSGEB tarafından düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılarak Girişimci Sertifikası alan 31 yaşından küçük girişimciler faizsiz kredi almak için Halkbank’a başvuru iletme imkanına sahip.

Söz konusu krediler 3 ayrı paket halinde sunulmakta ve kişinin icra ettiği mesleğe göre sağlaması gereken farklı şartlar aranmakta. Konu hakkında detaylı bilgi edinmek ve kredi alıp alamayacağını öğrenmek isteyen kişilerin en yakın Halkbank şubesine gitmesi ve KOBİ Birimi ile görüşme yapması gerekiyor. Daha detaylı bilgi için Esnaf Kredileri bölümümüze göz atmanızı öneririz.

Milli Tarım Projesi Kapsamında 30 bin TL Hibe

2016 yılında Köye Dönüş ve Genç Çiftçi gibi projeler başlatılmış, özellikle hayvancılıkla uğraşmak isteyen kişilere destek sağlanmıştı. Bu projeler halen devam etmekte, ancak yeni başlatılan bir proje kapsamında özellikle havza bazlı ekim ya da hazine arazilerinin kiralanmasıyla ilgili faaliyet yürütmek isteyen kişiler hedef alındı.

Bu kapsamda tarım faaliyetleriyle uğraşmak isteyen girişimciler 30 bin TL geri ödemesiz destek alma imkanına kavuştu. Söz konusu destekten yararlanmak isteyen girişimcilerin TİGEM ya da TKDK ile görüşme yapması gerekiyor. Başvuruları bu iki kurum üzerinden yapılsa da ödemeler Ziraat Bankası üzerinden alınabiliyor.

Teknolojik Ürün Geliştiren İşletmelere 5 Milyon TL’ye Kadar Destek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca başlatılan bir proje kapsamında teknolojik ürün geliştirmek ve ihracata yapmak hedefinde olan küçük işletmelere 5 milyon TL’ye kadar, orta büyüklükte işletmelere 4 milyon TL’ye kadar, büyük işletmelere ise 2 milyon TL’ye kadar destek verileceği duyuruldu. Söz konusu destekler kanun maddelerindeki şartların dışına çıkılmadığı ya da kötüye kullanım olmadığı sürece geri ödemesiz olarak verilecek, ancak teknolojik bir ürün geliştirme zorunluluğu bulunuyor.

Söz konusu destekten yararlanmak isteyen girişimciler ayrıca KOSGEB tarafından devam ettirilen TEKNOPAZAR programı sayesinde ürününün pazarlama giderlerini de finanse edebilecek.

devletten faizsiz kredi
devletten faizsiz kredi nasil ailinir hangi kurumlar veriyor

Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Hangi proje için başvuruda bulunulduğu fark etmeksizin öncelikle kurumla iletişime geçilmeli ve şartlar hakkında bilgi edinilmelidir, çünkü sık çıkartılan KHK’lar uyarınca bazı değişikliklerin olması muhtemel ve bunun takibinin yapılması oldukça zor.

Şartlar konusunda mutabık kalındıktan sonra projeyi düzenleyen kurumdan gerekli belgeler için bilgi alınmalı ve bizzat başvuru yapılmalıdır. Devlet kurumlarına iletilecek başvurular için aracı kullanılmaması oldukça önemlidir.

Yapılan başvuruya istinaden kamu kurumu, süreçler ve başvurunun durumu hakkında destekten yararlanmak isteyen kişiyi bilgilendirecektir. Faizsiz Kredi ile ilgili bu bölümümüzden daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. neden devleten kredi alamıyorum çocuklarim bir bir okulunu yarida birakiyor bu durumda hiç bişey yapamiyorum lütfen devleten destek bekliyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu