fbpx
Çalışma Saatleri

İstanbul (İTO) Ticaret Odası Çalışma Saatleri Öğle Arası

Ticaret erbapları için en önemli kurumlardan birisi olan ticaret odaları belirli saatler arasında faaliyet gösteren ve genel itibariyle bürokratik işlemlerin gerçekleştirilebilmesi konusunda devletle ticaretçi arasında köprü görevi üstlenen organizasyonlardır. Görevleri ve yapısı mevzuatla belirlenen ticaret odaları bu mevzuatın dışına çıkamamaktadır. Bu kapsamda mevzuat ışığında İstanbul Ticaret Odası çalışma saatleri, İTO ne yapar, ticaret odası bursu ve kredisi gibi çeşitli konulara değinmek yararlı olacaktır.

İstanbul Ticaret Odası Ne Yapar

İstanbul Ticaret Odası’nın en önemli görevi ticaret yapan kişiler arasındaki başta olmak üzere genel itibariyle ticaret ahlakı ve tesanüdünü korumaktır. Herkesin menfaatine olan işlerin organize şekilde yapılmasını mümkün kılan kurumun ticaret ve sanayi ile ilgili olabilecek çeşitli konuları takip ve duyuru gibi yükümlülükleri de vardır. Devletin bir konuya vereceği teşvik ya da bir meslek mensubundan talep edecekleri gibi konularda ticaret odaları bu işin yerine getirilebilmesi konusunda en önemli görevi üstlenen kurumlardan birisidir.

Ticaret ve sanayi ile ilgili raporlar hazırlayan ve işlerin geliştirilebilmesi için rehberlik yapma görevi de bulunan ticaret odaları bazı istatistikler hazırlar, bunları yayınlar ve sektörel bazda inceleme yapılmasını da mümkün kılar.

İstanbul Ticaret Odası İTO Çalışma Saatleri Kaça Kadar Açık

İstanbul Ticaret Odası’nın çalışma saatleri, koşulları ve faaliyet konusu mevzuatla belirlenmektedir. İTO yalnızca iş günleri hizmet verir ve bir aciliyet söz konusu olmadığı müddetçe de herhangi farklı bir gün ya da tatilde hizmet vermez. İstanbul Ticaret Odası’nın çalışma saatleri 09:00 – 12:00 ve 12:30 – 17:30 olmak üzere iki parça şeklindedir. 12:00 ile 12:30 arasında öğle arasında hizmet verilmemektedir.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı

Ülkemizin en büyük ticaret odası konumundaki İstanbul Ticaret Odası’nın başına 4 yıl görev yapması kararıyla 14.04.2018 tarihinde yapılan oylamayla Şekib Avdagiç getirildi. 136 yıllık geçmişe sahip kurumun 24’üncü Yönetim Kurulu Başkanı olan Şekib Avdagiç özellikle marka değeri ve sektörel stratejik ortaklıklar konusunda yeni atılımlar gerçekleştirileceğini duyurmuştu.

İstanbul Ticaret Odası İletişim Bilgileri

Adres: İstanbul Ticaret Odası Merkez Bina Reşadiye Caddesi 34112 Eminönü / İSTANBUL
Telefon: 0212 455 60 00
Faks: 0212 520 16 56 – 0212 513 15 65
İTO Çağrı Merkezi: 444 0 486
E-mail: ito@ito.org.tr

İstanbul Ticaret Odası Bursu

İstanbul Ticaret Odası tarafından lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs verilmektedir. İstanbul’da eğitim alan öğrencileri ilgilendiren bu burstan yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi öğrencilerden şehit ve gazi çocukları başta olmak üzere burs verilmektedir. Öğrencilerin KYK kredisi haricinde herhangi bir kurum ya da organizasyondan burs almıyor olması, ihtiyaç sahibi olduğunu belgeleyebilmesi gerekmektedir. Öğrencilerin burs almaya devam edebilmesi için başarılı olması gerekir, yıllık genel başarı ortalaması 4 üzerinden 2,25’in altında kalan öğrencilerin bursu kesilir. Burs başvuruları İTO’nun internet sitesi ik.ito.org.tr üzerinden yapılmaktadır.

istanbul ticaret odası öğle arası ve çalışma saatleri
ito calisma saatleri

İstanbul Ticaret Odası Kredisi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) yılın belirli dönemlerinde KOBİ’nin nakit para ihtiyacını karşılayabilmek için piyasa ortalamasının oldukça altında bir faiz oranıyla 18 ay vadeli 200 bin TL limitli kredi tahsis etmektedir. Her geçen gün daha fazla kişinin ihtiyacını karşılayan bu krediden yararlanabilmek için herhangi bir maliyete katlanmasına gerek yoktur. En son verilen nefes kredisi için İTO’nun ayırdığı bütçe 1 milyar 500 milyon TL’nin üzerindeydi, önümüzdeki dönemde bu miktarın daha da artırlabileceği konuşuluyor. Söz konusu krediye başvuru için İTO’yla iletişime geçmek yeterli.

Siz değerli tacir, tüccar, esnaf okurlarımız için en ince ayrıntısına kadar tüm süreci anlaşılabilir şekilde anlattığımız Ticaret Odasından Nasıl Kredi Alınır Şartlar Neler konulu yazımızı da ortalama 4 dk da okuyabilir ve tüm süreç hakkında şeffaf ve ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu