fbpx
Kredi Yapılandırma

BDDK Açıkladı Kredi Borcu Yapılandırması Geldi !

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan son güncellemenin ardından kredi vadeleri 36 ay, kredi kartı taksit sayısı 12 ayla sınırlandırıldı, buna ek olarak kredilerin yeniden yapılandırılmasının da önü açılmış oldu. Ekonomi politikalarıyla ilgili ciddi değişimlerin gerçekleştirildiği şu günlerde atılan bu adım sonrasında kredi borcunu ödemekte zorlananların yapılandırma talebi ileterek daha uzun vadeye daha düşük miktarlı taksit ödemeleriyle borcunu yayması mümkün hale getirildi. Önemli bir karar olması itibariyle BDDK’nın yapılandırma açıklamasına ve diğer yönetmelik onaylarıyla ilgili detaylara değinilmesi yararlı olacaktır.

BDDK 3 Yönetmelik Onayladı

BDDK’nın kabul ettiği üç yönetmelik tüketici kredilerinin vadelerinin 36 aya düşürülmesi, kredi kartı taksit sayısının 12 ile sınırlandırılması, taşıt kredilerinin ya da taşıt teminatlı kredilerin vadelerinin 48 ayı geçmemesi kararlaştırıldı. Buna ek olarak atılan en önemli adım yapılandırmayla ilgili olsa da taşıt kredisi özelinde çeşitli düzenlemelere ek olarak yer verildi ve konunun üzerinde özel olarak duruldu.

Taşıt kredisi vadelerinin diğer kredilere nazaran ayrı incelenmesinin en önemli sebeplerinden birisinin otomobil sektöründe ciddi şekilde düşen satışlar olduğu tahmin ediliyor.

Taksitler En Fazla 12 Ay Olacak

BDDK tarafından onaylanan yönetmeliğe göre kredi kartıyla yapılan harcamalar en fazla 12 ay vadeyle taksitlendirilebilecek. Bu vadenin içerisine alışveriş sonrasında belirli bir ücret ödemesinin yapılarak vadenin ertelenmesi ya da sonradan taksitlendirme gibi işlemler de dahil edildi. Yani her halükarda yapılan bir harcama için en fazla 12 ay taksit ödemesi yapılabilecek ve bu 12 ay satın alınan mal ya da hizmetin satın alındığı gün itibariyle başlayacak.

Elektronik eşya satın alan tüketiciler kredi kartlarıyla en fazla üç ay, bilgisayar, kulüp ve dernek ödemeleri, havayolu harcamaları, seyahat acentesi, taşımacılık ya da konaklama harcamaları en fazla altı ay, sağlık ve sosyal hizmetler, sağlık ürünü alımları, vergi ödemeleri ise en fazla dokuz ay vadelendirilebilecek.

Kredi kartlarıyla kuyumcu, telekomünikasyon, doğrudan pazarlama, yurt dışı harcamaları, yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi ve hediye kartı gibi ürünlerin satın alınması halinde taksit imkanından yararlanılamayacak.

Finansal Kiralama Konusunda Yeni Adımlar

BDDK tarafından atılan adımlardan birisi de finansal kiralama işiyle ilgili oldu. Bu kapsamda tüketicilerin binek araç edinmek için taşıt kredisi kullanma ya da taşıt teminatlı krediler veya finansal kiralama işlemlerinde kredi tutarının taşıt değerine oranının taşıtın nihai fatura değeri 120 bin TL ve altında olanlar için % 70’i aşmaması kararlaştırıldı.

120 bin TL’yi aşan binek araçlarda ise 120 bin TL’ye kadar olan kısım için % 70, 120 bin TL’yi aşan kısım için % 50 oranında kredi kullanılabilecek.

bddk kredi borcu yapilandirmasi

Yapılandırmada da Aynı Vadeler geçerli

Yönetmelikte yapılan bir değişiklik de yapılandırmayla ilgili oldu. Yönetmeliğe göre krediler yeniden yapılandırıldığında da aynı kredi vadeleri uygulanacak. Yani yeniden yapılandırma başvurusu yapılması halinde bir önceki yapılandırmadaki gibi 72 ay değil, mevcut kredi vadesi üst sınırı kadar yani 36 ay vadelendirme yapılabilecek. Bu kapsamda ödeme planının nasıl olacağı, ne kadar ek maliyete katlanılacağı banka ile tüketici arasında yapılacak görüşme sırasında belirlenecek.

En Kolay Borç Transferi Veren Bankalar konulu yazımızı da okuyarak bu konuda kredi finansmanı sağlayan bankaların tekliflerini inceleyebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu