fbpx
Esnaf KredileriHalkbankKOBİSıfır Faizli Krediler

Halkbank KOBİ ve Esnaflara Özel Faizsiz Kredi Veriyor

Kamu sermayeli bankalardan Halkbank, uzun zamandır KOSGEB ve diğer kurumların desteklerinin girişimcilere ulaştırılması için aracı konumundaydı, ancak yayınlanan bir kanun sonrasında hazine destekli faizsiz kredi verme imkanına da kavuştu. Kanuna göre özellikle kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri icra eden KOBİ ve esnaf, sıfır faizli kredi kullanma imkanına sahip. Buna ek olarak, kaybolmaya yüz tutmuş bir mesleği icra etmese de çok düşük faiz oranlarıyla kredi kullanılması mümkün hale geldi.

halkbank faizsiz esnaf kredisi
halkbank kobi ve esnaflara ozel faizsiz kredi veriyor

Halkbank tarafından verilecek olan sıfır faizli ve düşük faizli esnaf kredileri için sağlanması gereken bazı şartlar var. Bu şartlar yönetmeliklerle belirlenmiş olduğundan dolayı söz konusu şartların yerine getirilmemesi halinde kredi kullanılması mümkün değil.

Halkbank Faizsiz Esnaf ve KOBİ Kredileri

Halkbank’ın sunduğu sıfır faizli krediler farklı kanun maddeleriyle düzenlenmiştir. Bu kapsamda doğrudan meslek odaklı krediler olduğu kadar genel olarak esnaf için düzenlenen kredi paketleri de mevcut. KOBİ ve esnafın, söz konusu kredileri kullanmadan önce şartlarını iyi anlaması ve bu şartları yerine getirdiğinden emin olması gerekir.

Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslekleri İcra Eden Esnafa Faizsiz Kredi

Kültürün yaşatılması ve yayılması amacıyla nalbantlık, macunculuk, semercilik, eyercilik, kalaycılık, hallaçlık, bakırcılık, urgancılık, küfecilik, sepetçilik, çıracılık, lüle ve otlu taşı işçiliği gibi meslekleri icra eden esnaf ve sanatkarların sıfır faizli kredi kullanma imkanı var. Gelir Vergisi Kanunu’nun 193/9 maddesi uyarınca geleneksel, kültürel ve sanatsal sayılıp Maliye Bakanlığı’nca “Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi” verilenler % 100 faiz indirimiyle finansman başvurusu yapabilmektedir.

Esnaf vergi muafiyet belgesi sahibi olmaya ek olarak bu faizsiz krediden yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkarların başvuruda bulunduğu tarihten geriye dönük 5 yıl içerisinde 2016 ve 2017 KOSGEB destekleri haricinde herhangi bir kamu kurumundan aldığı faizsiz kredi, hibe ya da teşvik varsa bu krediden yararlanamazlar.

Ustalık Belgesi OIan Esnaf ve Sanatkarlara Faizsiz Kredi

Kredi başvurusu yaptığı sırada geriye dönük olarak en az 3 yıldır ustalık belgesi bulunan esnaf ve sanatkarlar en az 1 yıllık bir işletme sahibiyse ve ustalık belgesini aldığı konuyla ilgili bir meslek icra ediyorsa sıfır faizli kredi kullanma hakkına sahip olmaktadır. Ustalık belgesiyle ilgili kıstaslar Meleki Eğitim Kanunu’nun 3308 sayısında düzenlenmiştir.

Tıpkı kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri icra eden sanatkarlar gibi ustalık belgesi sahibi kişilerin de faizsiz krediden yararlanmak için son 5 yıl içerisinde 2016 ve 2017 KOSGEB destekleri haricinde kamu kurumlarından herhangi bir hibe, teşvik ya da faizsiz kredi temin etmemiş olması gerekir. Krediden yararlanmak isteyen ustaların mutlaka vergi mükellefi olması gerekir.

Genç Esnaf ve Sanatkarlara 0 Faizli Girişimcilik Kredisi

KOSGEB tarafından düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni başarıyla bitirip Girişimci Sertifikası alan ve hazırladığı iş planı projesi KOSGEB tarafından onaylanan 31 yaşından küçük esnaf ve sanatkarlar Halkbank aracılığıyla 100 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi kullanma imkanına sahip.

Krediden yararlanmak için girişimci sertifikasına sahip olunması, son 5 yıl içerisinde 2016 ve 2017 KOSGEB destekleri haricinde kamu hibe, teşvik veya faizsiz kredilerinden yararlanılmamış olması ve hazine desteğiyle verilen açık kredinin bulunmaması gerekiyor.

Bu Şartları Sağlamıyorum?

Yukarıda Halkbank’ın yürüttüğü faizsiz kredi projelerine değinildi, ancak bu krediler belirli şartların sağlanması halinde tahsis edilmektedir. Dolayısıyla bu şartları sağlamayan esnaf ve sanatkarlar olabilir.

Gerekli şartları sağlamayan esnaf ve sanatkarlar diğer bankalara nazaran çok daha düşük faizle sunulan Halkbank KOBİ kredisine başvuru iletebilir. Söz konusu kredi yıllık % 4 faizle tahsis edilmektedir.

Ek olarak bakkallar, kıraathaneciler, kafe işletmecileri, kuaförler, berberler, lokanta işletmecileri, terziler, mobilyacılar, manavlar, kırtasiyeciler, taksiciler, servisçiler, kamyoncular, nakliyeciler ve servis aracı işletmeleri Halkbank Kobi Birimi tarafından kendi mesleklerine özel kredilere yönlendirilebilmektedir. Bu mesleklerden birini icra eden kişiler kredi kullanmak isterse doğrudan Halkbank şubelerine giderek kendi mesleğine özel cazip kredi avantajları hakkında bilgi talep edebilir.

Esnaf ve KOBİ ‘lere özel sıfır faizli kredi ile ilgili sitemiz üzerinden bu bölümü ziyaret ederek en son kampanya ve desteklere ilişkin bir çok döküman ve bilgiye ulaşbilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu