fbpx
Hibe KredilerTicaret

Girişimci Kadınlar İçin Mikro Kredi : Detaylı Rehber Yazısı

Bazı kadınlar maddi durumunu ve yaşam standartlarını iyileştirmek üzere yelken almak için ufak bir rüzgara ihtiyaç duyar ve mikro kredi de tam olarak bu amaçla kadınlara özel sağlanan finansman desteklerinden birisidir. Hali hazırda Anadolu’nun çeşitli illerinde mikro kredi kullanan kadınlar kurdukları işletmelerle ekonominin büyümesini ve ailelerinin daha rahat bir yaşama sahip olmasını sağlamış durumdadır.

Mikro kredinin misyonu herhangi bir gelire sahip olmayan, istihdam edilmeyen kadınların üretime katkıda bulunmasını sağlamak ve elde ettiği gelirle aile bütçesine katkıda bulunmalarına imkan vermektir. Kefil ya da teminat gösterilmesi gerekmeyen mikro krediden yararlanabilmek için yalnızca gerekli şartların sağlanması yeterli olmaktadır.

mikro kredi
mikro kredi nedir kadinlar nasil basvuruda bulunabilir

Mikro Kredi Şartları Nelerdir?

  1. Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) ekibiyle bir araya gelmek ve yapılacak iş ile ilgili sözlü beyanda bulunmak.
  2. Kurulacak iş için yapılacak maliyetlerin belirlenmesi ve bu doğrultuda ne kadar krediye ihtiyaç duyulduğu TGMP personeline söylenmelidir.
  3. En az 5 kişilik grup kurmak ve grup olarak TİSVA tarafından düzenlenen 3 günlük eğitime katılmak gerekir.
  4. Yapılacak törende hazır bulunmak ve TGMP tarafından verilen krediyi tahsis etmek.

Mikro Kredi Nasıl Alınır?

TGMP, ülke genelinde toplamda 98 şubeye sahiptir ve bazı işlemler için mutlaka şubeye gidilmesi gerekir. Bu kapsamda adresinize en yakın şubenin nerede olduğunu belirlemek ve yetkili personelin iletişim bilgilerini edinmek için tgmp.net internet sitesine giriş yaparak en yakın şube aracı kullanılmalıdır.

  1. TGMP’nin hangi şubesine başvuru ileteceğine karar veren kadınlar, iş fikrini anlatmak üzere yetkili kişinin yanına gider.
  2. İş fikrinin olumlu karşılanması halinde, aynı iş fikri için çalışacak 5 kadından oluşan bir grup kurulmalıdır. Aile bireyleri aynı grubun üyesi olamaz.
  3. 5 kadın grup üyesiyle birlikte TİSVA tarafından ilgili şubede düzenlenen 3 günlük eğitime katılınır ve çeşitli konularda hızlıca bilgilendirme yapılır.
  4. Eğitimi başarıyla tamamlayan üyeler krediyi tahsis edebilir.
  5. Tahsis edilen kredi 46 taksitle geri ödenir. Üyelere temel kredi bazında en fazla 1000 TL’ye kadar kredi verilir. 

Ne Kadar Kredi Verilir?

Kredinin miktarı, hangi amaçla kullanılacağı ve iş yapacak kadınların ne kadar nitelikli olduğuna göre değişebilir. Örneğin vergi mükellefi olmak isteyen ve daha kapsamlı bir iş yapacak kadınlar girişimci kredisi kapsamında işin gerektirdiği kadar kredi kullanabilir. Hayvancılık kredisi kullanmak isteyen kadınlar 2 bin TL’ye kadar kredi kullanabilir. Ek olarak sosyal kalkınma kredisi, iletişim kredisi, mikro sigorta, mikro konut sigorta ve gönüllü tasarruf gibi ürünler de vardır. TGMP’nin kredi ürünlerinin yelpazesini geniş tutmasının sebebi her türlü girişim için destek olunabilmesi ve ihtiyaçların yanıtısız kalmasının istenmemesidir. Dolayısıyla uygun kredi bulunamasa dahi üretilip üretilemeyeceği konusunda bir TGMP yetkilisiyle görüşmekte fayda var. TGMP, kar amacı gütmeyen bir oluşumdur.

girisimci kadin mikro kredi
girisimci kadinlar icin mikro kredi detayli rehber yazisi

Mikro Kredi için İletişim

Mikro krediyi sağlayan TGMP ile iletişim kurmak için 0312 436 90 90 numaralı telefon aranabilir ya da bilgi@tgmp.net adresine mail atılabilir.

Sitemiz üzerinden Hibe krediler bölümünü buradan inceleyebilir ve Devlet tarafından ya da diğer sivil toplum örgütleri tarafından sunulan hibe, faizsiz kredi imkanları ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu