fbpx
Ticaret

İnternette Ne Yaparak Para Kazanabilirim Diyenlere Tavsiyeler

İnternet üzerinden para kazanmak, fare yarışının dışına çıkmak isteyen kişilerin sıkı bir disiplin ve iş fikriyle bunu yapması mümkündür. İster kısa süre içerisinde zengin olmak ister uzun vadeli gelir elde etmek amacıyla olsun kişiler aradığını internette bulabilir.

Çevrimiçi ortamda para kazanmak isteyen kişilerin bunu yapması çok zor değildir, çünkü iş süreci normal hayatta olduğundan farklı işlemez ürünü satın alacak müşteri bulunur ve satış gerçekleştirilir. Fakat internetten para kazanmak isteyen kişinin ciddi bir disiplin sahibi olması gerekmektedir. Disiplinle ilgili sorunları olan kişilerin gerçek hayatta olduğu gibi çevrimiçi ortamda da iş bulması ve para kazanması oldukça zordur.

İnternette ne yaparak para kazanabilirim diyenlere tavsiyeler veren web siteleri, bloglar, kişi ya da kurumlar genellikle gerçeklerle örtüşmeyen tavsiyelerde bulunur. Örneğin anket doldurarak para kazanmak en sık verilen tavsiyelerden birisidir, ancak bu kurumların gerçekten para ödeyip ödemediği ya da elde edilen gelirin harcanan zamana değip değmediği kimsenin umrunda değildir.

Aşağıda bulacağınız tavsiyeler gerçekten üzerine bir iş planı kurabileceğiniz tavsiyelerdir. Yani denenmiş, başarılı olunmuş ve hali hazırda binlerce kişi tarafından uygulanan para kazanmanızı mümkün kılacak yöntemlerdir.

Bu yöntemlerle para kazanmak sandığınız kadar kolay olmayacaktır, öncesinde mutlaka konu hakkında uzmanlaşılması gerekmektedir. Fakat iyi bir eğitim sonrasında sıkı çalışılması halinde internet üzerinden de pekala çok güzel paralar kazanılabilir.

İnternetten Para Kazanma

İnternetten para kazanmak isteyen kişilerin öncelikle bir konuyu iyi kavraması gerekmektedir. Çevrimiçi para kazanmayı normal işinizden ayıracak kısım kesinlikle işlerin internet üzerinden gerçekleştiriliyor olması olmamalıdır.

Çevrimiçi işiniz pasif gelir elde etmenizi mümkün kılmalıdır. Yani hali hazırda çalışmıyor olsanız dahi çevrimiçi ortamda kurduğunuz iş sayesinde gelir elde edebiliyor olmalısınız.

Zaman en değerli şeydir ve kendisine yatırım yapılması kişiye ön uçtaki zamanın arka ucundaki faydaları da elde etme imkanı sağlayacaktır. Zamana yatırım yapabilmek için çalışmamak gerekir, yani daha fazla zaman için mutlaka daha az çalışılmalıdır. İşte pasif gelirin mantığı da budur, iş sürecini kurduktan sonra çok az zaman ayırarak işinizle ilgilendiğiniz zaman bile işinizin büyüyebilmesi gerekir.

Örneğin bir web sitesi kurduğunuzu düşünelim. Bu web sitesinde düzenli aralıklarla içerik yayınlıyor ve e-kitap satıyorsunuz. Ürününüz e-kitap, ancak içerik okuyan kişilerin tıkladığı reklamlardan da gelir elde ediyorsunuz. Bu durumda sizin web sitesiyle ilgili ilgilenmeniz gereken üç şey var;

  1. Düzenli içerik eklemek,
  2. Okuyucu sorularını yanıtlamak,
  3. Teknik konular.

Düzenli içerik ekleme işini site para kazandırmaya başladığı andan itibaren farklı bir kişiye devretmeniz, bu hizmeti satan kişilerden temin etmeniz gerekir. Bu sayede düzenli içerik eklemek için harcadığınız zamanı satın almış olacaksınız.

Teknik konularla ilgilenecek bir kişiyle de belirli aralıklarla çalışmanız halinde bu iş nedeniyle kaybettiğiniz zamanı da satın almış olacaksınız. Geriye yalnızca okuyucu sorularını yanıtlamak kalıyor, isterseniz bunu da farklı kişilere yaptırabilirsiniz fakat pazarlama fırsatı doğduğu için asıl işinizin bu olarak kalmasını sağlamanız iyi olabilir.

Bu pasif gelir elde etmenin yalnızca bir örneği, örnekler çoğaltılabilir fakat bilinmesi gereken en önemli şey pasif gelir mekanizmasını oluşturmanın değil arkasındaki fikri oluşturmanın zor olduğudur. Yani muazzam bir fikre ihtiyacınız var.

Paylaşım Ekonomisinden Faydalanın

Yeni gelişen bir sektör gibi görünse de temelleri oldukça ilkel bir olguya yani kiralamaya dayanan paylaşım ekonomisinin günümüzde vücut bulmuş hali UBER, LYFT ya da AirBNB gibi uygulamalardır. Bu uygulamalar kişilere sahip olduğu varlıkları farklı kişilere kiralama imkanı sunar. Belirli bir süre kiralama hizmeti kullanımından dolayı yapılan ödemeler doğruda kiralayan kişiye aktarılır, uygulama aracı olur ve küçük bir komisyonla sistemin sürdürülebilirliğini korur.

Hızla gelişen bu sektörde çıkan onlarca yeni uygulama var ve her biri iş yapmak isteyen kişilere ihtiyaç duyuyor. Yani varlığı sizin varlığınıza bağlı olan bu sistemlerin içerisinde yer almak kollektif bir güç oluşturmaya çabalamak internette gelir elde etmenizi mümkün kılabilir.

Hizmet Satın

Özellikle bilişimle ilgili teknik konularda bilgi birikiminiz varsa internet üzerinden satacağınız hizmetler sizin için ciddi bir gelir kapısı oluşturabilir. Bu gelir kapısının bulunduğunuz ülkede olmasına da gerek yok, teknik hizmetin uygulaması her yerde aynı olduğu için yurt dışına dolar üzerinden hizmet satışı gerçekleştirebilir para kazanabilirsiniz.

Teknik konularda hizmet satışı gerçekleştirebileceğiniz web sitelerinden bazıları freelancer.com, upwork.com ya da fiverr.com olarak sıralanabilir.

Blog Oluşturun ve Kurs Satın

Uzmanı olduğunuz bir konu hakkında blog sitesi oluşturarak işe başlayın. Okuyucu kitlesi elde ettiğinizde ve web sitenizi düzenli olarak takip eden bir kitleniz olduğuna kanaat getirdiğinizde yapmanız gereken şey anlattığınız ya da anlatacağınız her şeyi kapsayan bir kurs oluşturmak ve bu kursu internet üzerinden satmak. Kursunuzu isterseniz Udemy tarzı farklı bir mecrada satışa çıkarabilir, isterseniz çeşitli eklentiler yardımıyla kendi web siteniz üzerinde oluşturabilirsiniz. Detaylar için Udemy ‘nin internet sitesini https://udemy.com dan ziyaret edebilirsiniz.

internetten para kazanmanın yolları
internetten para kazanmak

Fiziksel Ürün Satın

Eğer fiziksel bir ürün geliştirebilecekseniz ve bu ürün günlük hayatı kolaylaştırabilecekse fiziksel ürün satışı yaparak da gelir elde edebilirsiniz. Geliştirdiğiniz fiziksel ürünün pazarlama, kargolama ve satışla ilgili tüm işlemlerini internet üzerinden halledebilirsiniz. Satış yapabileceğiniz web siteleri ise yalnızca N11, Gittigidiyor vb. sitelerle sınırlı değil, talep etmeniz halinde Amazon FBA yardımıyla ABD’de veya AliExpress aracılığıyla Asya pazarında da satış yapabilirsiniz.

Sizler için Google Trendlerini araştırarak özel olarak hazırladığımız İnternetten Ne Satabilirim Diyenler İçin 30 Trend Ürün Tavsiyesi konulu yazımızı da inceleyebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu