fbpx
Borsa

Bu 8 Nedenden Dolayı Borsada Para Kaybediyorsunuz !

Büyük paraların kazanılabilmesi, paranın parayı çekmesi ve çeşitli spekülasyonlara açık olması nedeniyle borsa ve hisse senetleri her daim yatırımcıların ilgisini cezbetmiştir. Fakat tahmin edilebileceği gibi yapılan yatırımlarla borsada para kazanmak sanıldığı kadar kolay değildir. Borsada yapılan yatırımlardan para kazanabilmek için yatırımın temellerinin ve piyasanın iyi öğrenilmesi gerekmektedir. Aşağıda çeşitli konulara değindikten sonra bu 8 nedenden dolayı borsada para kaybediyorsunuz demek mümkün olsa da işin bununla sınırlı olmadığını da kavramak gerekir. Borsa yatırımlarının kazanca dönebilmesi için sürekli okumak ve kendini geliştirmek gerekecektir.

1 – Yatırımın Temellerini Yok Saymak

Bilgi sahibi olmak borsa ve hisse senedi piyasalarında gelir elde etmek için yeterli değildir, kişilerin yatırımın temellerini de iyi kavraması gerekmektedir. Yatırımın temellerinin ne olduğu, ne zaman alım ne zaman satış yapılması gerektiğiyle ilgili kritik bilgilere sahip olmak zarar etmenin önüne geçebileceği gibi büyük çaplı yatırımları kara çevirirken de işinizi kolaylaştıracaktır. Dünyanın en bilinen ve başarılı yatırımcıları dahi yatırımın temellerini öğrenmek için büyük zaman harcadı ve harcamaya da devam ediyor. Yatırım dünyasının yakından tanıdığı Warren Buffet, her gün yüzlerce sayfa okuma yapıyor ve bu okumaların asla sonlanmayacağını da her fırsatta söylüyor. Dolayısıyla en temel bilgilere sahip olduktan sonra öğrenmeyi bir süreklilik haline biran önce getirmeniz gerekiyor.

2 – Yanlış Kaynakların Tavsiyelerine Uymak

Çoğu yatırımcı akrabasının, otorite sandığı kişilerin ya da blogların yatırım tavsiyesine uyma eğilimindedir fakat borsada rehber arayışı içerisine girmek pek mantıklı değildir. Çünkü borsa herkesin kazanabildiği bir market değildir, birilerinin kazanması için birilerinin kaybetrmesi gerekir ve rehber arayışı içerisinde olan kişilere kaybettirmek de pek zor olmayacaktır. Bir bilgi edindiğinizde, yeni bir şey öğrendiğinizde bunun ne kadar güncel olduğunu analiz edin çünkü alınan hatalı kararların en önemli sebeplerinden birisi öğrenilen şeylerin güncelliğini yitirmesi yani çoktan borsaya yansıması nedeniyle gerçekleşmektedir. Siz gerçekleşen bir olay nedeniyle emtia değerinin düşeceğini beklerken ilgili emtianın değeri zaten çoktan düşmüş olabilir, dikkatli olunmalıdır.

3 – Spekülasyon

Hisse senedi piyasalarında faaliyet gösteren yatırımcıların yukarı ya da aşağı yönlü hareketi önceden tahmin edebilmek için uyguladığı genel geçer sihirli bir yöntem yok ve bu oldukça zor. Profesyoneller bile yaptığı tahminlerin büyük kısmında yanılıyor, çünkü spekülatif amaçlı para talebi oldukça yüksek. Dolayısıyla spekülasyonlara maruz kalmamak için tahminlerinizi kendinize saklayın ve gerçeklerle yüzleşin.

4 – Sabırsızlık

Wall Street başta olmak üzere borsada yatırım yapan profesyonellerin çok iyi bildiği bir söz vardır “Fiyatı yüksek bir hisse senedi mi satın almak istiyorsun durma al. Fiyatı daha da yükselebilir. Fiyatı düşen bir hisse senedini mi satmak istiyorsun, durma sat. Fiyatı daha da düşebilir.”. Bu çıkmaz kişilerin sabırlı olmasını öğretmektedir, her zaman iyinin iyisi ve kötünün kötüsü olabilir. Borsa, sabırsızların yatırım yapacağı bir mecra değildir. Tüm yatırımların çok iyi şekilde analiz edilmesi ve elde edilen verilerin iyi yorumlanması gerekmektedir. Bu bilgi ışığında hareket edilmesi, sabırlı olunması uzun vadede kişiye kazandıracaktır.

5 – Hatalı Portföy Yapısı

Hisse senedi piyasalarında yatırım yapan kişiler portföy sepetlerinin bir mantığı olduğunu sık sık unutur ve rastgele hisse senetlerinden oluşan bir sepeti portföy olarak adlandırır. Fakat işin aslı böyle değildir. Portföy yapısı hisse senedi yatırımlarını başarılı kılabilecek önemli bir potansiyeldir. Portföy yapısını öylesine iyi oluşturmalısınız ki sermayeniz olabildiğince fazla hisse senedine minimum riskle paylaştırılmalı ve karınız da maksimize edilmelidir. Bunu yapmanın da tek bir yolu yoktur ve aslına bakılırsa sadece portföy yapısı üzerine dahi kitap yazılabilir. Dolayısıyla portföy yapısı problemini çözmek için bol bol okuma yapılması gerekir.

6 – Sürü Zihniyetine Uymak

Her kriz milyonerlere gebedir sözünü iyi analiz etmek gerekiyor. Kriz ortamında herkes bir yöne doğru koşarken, nadiren de olsa bazı kişiler bunun tam tersini yapar yani sürü zihniyetinden uzaklaşır. Başarılı yatırımcıların hayatları ve yaptıkları yatırımlar incelendiğinde çoğunun bir kere de olsa sürünün tersi yönde hareket ettiği görülebilecektir, bunun sebebi daha önce yukarıda da belirtildiği gibi borsada kazanmanın başkasının kaybetmesine bağlı olmasıdır.

Bir strateji belirleyin ve bu stratejiye olabildiğince uzun süre bağlı kalmaya çalışın, herkes yaptığınızın yanlış olduğunu söylese de siz hesabınızı iyi yaptıysanız ve kazanacağınızı düşünüyorsanız sürüden ayrılın.

7 – Hayalperestlik

İnsanoğlu gerçekten açgözlü ve tatmin olmayan bir varlık ne kadar kazanırsa kazansın, ne kadar iyi olursa olsun her zaman daha yüksek kazanç ya da daha iyinin hayaliyle güne başlar. Hayalperest olmamak ve gerçeklerden uzaklaşmamak için yapılabilecek en iyi şey hedef belirlemektir. Yani bu hedefi başarı olarak nitelendirmek hem sizi kendi içinizde tutarlı bir yatırımcı yapacak hem de nerede olduğunuzu bilmenizi sağlayacaktır. Çok fazla para kazanmak gibi bir amaç olmaz, yatırımın % 5 büyümesi gibi bir amaç ise oldukça kabul edilebilir.

borsada neden kaybediyorum
borsada kaybettiren 8 neden

8 – Geç Tepki Verilmesi

Piyasalarda faaliyet gösteren kişilerin hisse senedi alım ya da satımında karşılaştığı en büyük problemlerden birisi de verilere geç tepki verilmesidir. Borsa öylece düşünülecek, zaman talebinde bulunulabilecek yapıda değildir. Yatırımcılar karşılaştıkları durumlar karşısında hızlı karar vermeli ve en önemlisi de doğru karar vermelidir. Hızlı ve doğru karar verebilmek için ise tecrübe, bilgi birikimi edinilmesi gerekmektedir. Eğer bu denli tecrübe ve bilgi birikimini edinebilecek zamanınız yoksa yapmanız gereken şey olabildiğince fazla okumak ve çeşitli vakaları inceleyip çıkarımlarda bulunmaktır.

Yatırım bölümümüzde daha önceden siz değerli okurlarımız için ele aldığımız En Hızlı Şekilde Nakite Çevirilebilecek Yatırım Araçları konulu yazımızı da okuyarak alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu