fbpx
İş Fikirleri

Online Olarak Yapılabilecek Kazancı Yüksek 7 Meslek

Evden çalışmak ekstra para kazanmak isteyen kişiler için başvurulabilecek en iyi ve etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Online çalışma imkanının her geçen gün artması ve uzmanlaşma sayesinde kişiler rahatlıkla işini internet ortamında da icra edebilir. Güzel bir iş konusu edinmek ve bu konuyu en iyi icra eden kişi olmaya çabalamak evden güzel gelirler elde etmenin anahtarı olacaktır. Bu kapsamda online olarak yapılabilecek kazancı yüksek 10 meslek ve bu mesleklerin kazançlarına değinerek bir perspektif kazanmak önemli olabilir.

Bu mesleklere ve çeşitli tavsiyelere geçmeden önce online iş yapmanın sanıldığı kadar kolay olmadığını belirtmek gerekir. Online iş imkanı sağlayan mecralar ve kurumlar için yapılan başvurular arasında çok ciddi bir rekabet söz konusudur. Yani işinizi gerçekten iyi yapıyor olmanız gerekmektedir.

Ek olarak dolandırıcılık olayları da hat safhadadır. Bu kapsamda bazı firmalara ya da kişilere yapılan iş başvuruları sonrasında çalışmak, ancak ücreti alamamak da söz konusu olabilir. Dolayısıyla güvenilir web siteleri üzerinden bilgilerine güvendiğiniz kişi ve kurumlarla çalışmanız gerekmektedir.

Evden Çalışmak

Aşağıdaki tüm işler internet üzerinden yapılabilecek işler, ancak bu işleri icra etmeden önce beklentilerin ne olduğu üzerine iyi düşünülmesi gerekmektedir. Yani bu işlerin hiçbirisi muhtemelen sizi zengin etmeyecektir ve yine muhtemelen sadece ekstra gelir elde etmenizi mümkün kılacaktır.

Ayrıca internet ortamından çalışan kişilerin bu işe güvenerek hayat kurması da pek tavsiye edilen bir şey değildir. Eğer iş sözleşmesi vb. imzalanmıyorsa maaşı alamamak gibi aniden hiçbir sebep gösterilmeksizin işten çıkarılmak da mümkün olabilir. Dolayısıyla ters yüz olmamak adına en azından başlarken ve freelance iş kavramını öğrenirken bir süre daha maaşlı işe bağlı kalmak yararlı olacaktır.

1 – Programlama ve Yazılım Geliştirme

Programlama ve yazılım geliştirme gibi yetenekleri olan kişilerin başta Google, Amazon ve Dell gibi büyük şirketler olmak üzere milyonlarca farklı kişi ya da kuruma çalışması mümkündür. Sınırsız gelir potansiyeline sahip bu niş ile saatlik ücretinizi kendiniz belirleyebilir ve geçiminizi sağlayabilirsiniz.

Programlama yeteneğine sahip ve özellikle mobil uygulamalar konusunda kendisini geliştiren kişiler bu alanda yetişmiş elemanın yetersiz olması nedeniyle çok yüksek ücretlerle istihdam edilmesi mümkündür. Ustalaşması gerçekten zor olan bu işi icra edebilmek için eğitim alınmış olunması ya da emek sarf edilmiş olunması şarttır.

Eğer Udemy, Codeacademy ya da benzeri bir web sitesi aracılığıyla kodlama yapmayı öğrendikten sonra bu işi rahatlıkla icra edebileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İnternet üzerinden programlama ya da yazılım geliştirmeyle ilgili bir iş almak için gerçekten işiniz için zaman harcamış ve çeşitli projeler ortaya koyabilmiş olmanız gerekmektedir.

Eğer bu işi icra etmeye karar verdiyseniz öncelikle internetten ya da bir kurs aracılığıyla programlama eğitimi alın. Aldığınız eğitim sonrasında çeşitli projeler ortaya koyun ve bir konunun en iyisi olmaya çalışın. Spesifik bir konuda yeterince tecrübe edindiğinizi düşündüğünüzde internet üzerinden iş almaya başlayabilirsiniz.

Kendinizi yeterince yetiştirebilirseniz Freelancer, Upwork ya da benzeri bir web sitesinde saatliği 100 – 150 USD ücretlendirme ile rahatlıkla iş bulabilirsiniz.

2 – Web Tasarımı ve Geliştirme

Web tasarımı geliştirmek işi çok zor değil, ancak zor olmaması kaynaklı sektörde hizmet veren kişi sayısının çok fazla olması nedeniyle rakebetin oldukça yüksek olduğunu belirtmek gerekir. Web tasarımı ya da geliştirme işiyle her halükarda ekstra gelir elde edebilirsiniz, ancak yüksek ücret beklentisiyle bu işi yapacaksanız tecrübeli olmanız gerekiyor.

Özellikle PHP, HTML, JS ve CSS konusunda kendinizi geliştirdikten sonra modern tasarımlar ortaya koyarak bu tasarımların satışını yapabilir veya tasarımını iyileştirmek isteyen kişilere bazı düzenlemeler yaparak ödeme talep edebilirsiniz.

Yine bu alanda da bir konu seçmek ve bu konunun en iyisi olmak oldukça önemli. Yani genel anlamda uzman bir web tasarımcı olmaktansa Wordpress özelinde uzman olmak daha küçük bir pazardan daha yüksek bir pay almanız anlamına gelebilir. Ayrıca uzmanlaşmanız gereken konu da küçüldüğü için daha iyi işler ortaya koyabilirsiniz.

3 – İçerik Pazarlama

Eğer yazı yazma yeteneğine sahipseniz ve saatlerce bilgisayar başında klavyenin tuşlarına basmak sizin için bir sorun değilse içerik pazarlama işi sizin için uygun olabilir. Hali hazırda en fazla freelance çalışan kişi sayısına sahip bu sektörün bir parçası haline gelecekseniz gerçekten iyi şeyler ortaya koyabilmeniz ve insan ilişkilerini güçlü tutmanız gerekmektedir.

Yetenekli bir yazar olmak için alabileceğiniz spesifik bir eğitim yok. Zaman içerisinde bolca okuma yaptıktan ve yazma antrenmanları gerçekleştirdikten sonra zaten kendiliğinden geliştiğini göreceksiniz. İşe başlamak için öncelikle bir blog sitesi oluşturmak ve burada yazılar yazmaya başlayarak tecrübe edinmek önemlidir.

4 – Grafik Tasarımı

Grafik tasarım işiyle kısa zamanda gerçekten güzel paralar kazanabilirsiniz. Hali hazırda freelance iş sektöründe en fazla talep gören ikinci yetenek olan grafik tasarımı konusunda iyi işler ortaya koyan bir kişi için saatte 85 USD para kazanmak mümkün.

İnfografik, banner, sosyal medyaya uygun grafik görseller, ikon ve diğer tasarımlarla kısa zamanda yüksek miktarda para kazanabilirsiniz. Bilmeniz gereken en önemli şey grafik tasarımının öğrenmesi kolay, ancak yaratıcılık gerektiren bir iş olduğudur. Yaratıcılık öylece kazanılabilecek bir yetenek değildir, çeşitli perspektiflerden sürece yayılmış bir eğitim sonrasında kendiliğinden ortaya çıkan bir şeydir. Dolayısıyla grafik tasarım yaparak para kazanmak isteyen kişilerin dürüst bir şekilde yaratıcı olduğunu düşünmesi gerekmektedir. Aksi takdirde rekabetten dolayı umulan bulunamayacaktır.

5 – Video Editörlüğü

Youtube’un gelişimi ve video pazarlama sektörünün gelişmesiyle birlikte video editörlerine olan ihtiyaç da arttı. Bu ihtiyaç artışı karşısında video editörü sayısında çok büyük bir değişim olmadı ve talep arttı. Video editörlüğü uluslararası standartlara sahip bir meslek olduğu için Türkiye’de bu işi öğrenen bir kişinin dünyanın herhangi bir yerinde bu işi yaptırmaya ihtiyacı olan bir kişiye hizmet vermesi mümkündür. Dolar üzerinden para kazanarak daha verimli çalışmak isteyen kişiler çeşitli video editörü programlarını öğrendikten ve bu işi profesyonel olarak yapmaya başladıktan sonra Upwork, Freelancer ve türevi web siteleri üzerinden hizmet verebilir.

Oldukça zevkli bir iş olsa da profesyonel olabilmek için gerçekten emek verilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda kişilerin yalnızca bir eğitim alıp işe başlamaktansa çeşitli projeler üzerinde tecrübe kazanmaya çalışması oldukça yararlı olacaktır.

6 – Sosyal Medya Yöneticiliği

Sosyal medya özelini işiniz haline getirebilirsiniz. Çeşitli marka ya da kişilerin sosyal medya hesaplarını idare etme taahhüdünde bulunarak bu işi yaparak para kazanmanız da mümkündür. Özellikle pazarlamanın önemli bir stratejisi haline gelen sosyal medya kimsenin reddedemeyeceği büyük bir güçtür. Eğer kitle yönetimi ve etkileşim konusunda kendinize güveniyorsanız ve pazarlama konusu ilginizi çekiyorsa sosyal medya yöneticiliği yaparak gelir elde edebilirsiniz.

PayScala isimli bir web sitesi ABD özelinde hizmet vermekte ve çeşitli mesleklerin ne kadar ücret aldığını göstermektedir. Otoritesi yüksek bu web sitesine göre sosyal medya yöneticileri ABD’de yıllık 46 bin USD ile 72 bin USD arasında para kazanmaktadır. Her geçen gün iş ilanı sayısı artmakta, buna karşın mesleği icra etmek isteyen gerçek profesyonel sayısında ciddi bir değişim söz konusu değil.

7 – Çevrimiçi Öğretmenlik

Udemy başta olmak üzere çeşitli online kurs mecralarında iyi bildiğiniz bir konuyu farklı kişilere anlatarak gelir elde edebilirsiniz. Başta tabii ki yazılım, pazarlama, satış ve türevi konular gelse de aklınıza gelebilecek herhangi bir konuda eğitim verebilirsiniz. Eğer gerçekten bir konuda uzman olduğunuzu düşünüyorsanız gereklilikleri yerine yerine getirdiğiniz sertikaları da alarak konuyla ilgili internet üzerinden ders vermeye başlayabilirsiniz.

Yabancı diliniz varsa şiddetle bu işi İngilizce özelinde yapmanızı tavsiye ediyoruz. Araştırmalara göre online kurs sektörü 2020 yıllarına kadar hızla büyüyecek, bu yıllardan sonra ise üniversitelerin dahi online eğitime geçmesi söz konusu. Köşe kapmaca oyununun oynandığı şu günlerde sektörde güzel bir yer elde etmeniz iyi olacaktır.

Ne kadar gelir elde edebileceğiniz ise tamamen size, kursunuzu ne kadar iyi pazarladığınıza ve kursunuzun ne öğrettiğiyle ilgili. Ciddi para kazanan kişiler ironik şekilde genellikle farklı kişilere nasıl para kazanılacağını öğreten kişilerdir. Yazılım ve programlama bilgisine sahipseniz bu konular özeline yoğunlaşabilirsiniz.

8 – Müşteri Hizmetleri Temsilcisi

Şirketler çağrı merkezi açma maliyetlerinden kurtulmak için evde de yapılabilecek olan bu işi freelance yaptırmaya sıcak bakıyor. Her geçen gün freelance çalışan müşteri temsilcisi sayısı artıyor ve kişiler tıpkı şirkette çalışıyormuş gibi iş sözleşmesiyle bir konuda destek sunuyor.

Çağrı merkezi temsilcisi olabilmek için gerekli kulaklık çoğu zaman yapılması gereken harcama oluyor, şirket konuyla ilgili eğitim dökümanlarını size iletiyor ve konuyla ilgili bilgilendikten sonra hizmet vermeye başlıyorsunuz. Aklınıza takılan bir konu olduğunda ise çevrimiçi mesajlaşma uygulaması yardımıyla yine sizin gibi freelance olarak çalışan takım liderinize yazıyorsunuz, kendisi de size anlık olarak yardımcı oluyor.

Basit, zevkli ve özgür bir iş olarak müşteri temsilcisi olmayı da seçebilirsiniz. Dilerseniz ormanın içerisindeki evinizde dilerseniz İstanbul’un göbeğindeki evinizde güzel paralar kazanabilirsiniz.

Dolandırılmamak İçin Bilmeniz Gerekenler

Freelance iş yapacak kişilerin dikkatli olması gereken bir konu dolandırıcılık vakalarıdır. Dolandırılmamak için ön ödemeli sistemler üzerinden çalışmak ya da otoriter kurumlar veya kişilere hizmet vermeye çalışmak önemlidir. Ayrıca hem alıcının hem satıcının riski paylaştığı bir iş planıyla % 50 önce % 50 sonra tarzı süreçler de geliştirilebilir.

online olarak yapılabilecek kazancı yüksek meslekler
online yapılabilecek meslekler

Dikkat etmeniz gereken şey hiçbirşeyin inanılamayacak kadar iyi olmayacağıdır. Eğer bir teklif aldıysanız ve bu teklif inanılamayacak kadar iyiyse muhtemelen gerçek değildir.

Yine bir iş için gereğinden fazla ücret ödendiğini düşünüyorsanız bu işin de gerçek olmadığını düşünebilirsiniz.

Kendi işinizin patronu olmanızı sağlayacağını iddia eden yapılardan ve kişilerden uzak durun. Kendi işinizin patronu olmak, özgür olmak yapmak istemediğini yapmamaktır fakat dahil olduğunuz bu sistemlerin ilk söyleyeceği şeyler ya da tavsiyeleri yapacaklarınızla ilgilidir.

İnternette Ne Yaparak Para Kazanabilirim Diyenlere Tavsiyeler konulu yazımızı da ortalama 4 dk da okuyarak sadece online para kazanma yöntemleri üzerine daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu