fbpx
Kredi Kartı

İlk Kez Kredi Kartı Alacağım Hangi Bankayı Tercih Etmeliyim

İlk defa kredi kartı kullanacak olan tüketicilerin çeşitli bankacılık prosedürleri ve kredi kartı uygulamaları hakkında bilgi edinmesi gerekir. Aksi taktirde alınan ilk kredi kartı teklifinde razı olunması beklenen masrafları, ödemeleri ve faizi her banka tarafından alınıyor sanıp zarara uğranılması mümkün olabilir. İlk defa kredi kartı alacakların tercih etmesi gereken bankalar genel itibariyle yıllık kart aidatı adı altında masraf ödemesi talep etmeyen ve en temel bankacılık işlemleri için her yerde kullanılabilecek kredi kartlarını sunan bankalar olmalıdır.

Hangi Kredi Kartı Tercih Edilmeli

Yıllık kart aidatı olmayan, borç ödemelerini yapmak için yakınlarda ATM’si bulunan, telefon bankacılığı, mobil bankacılık ve internet bankacılığı uygulamaları gelişmiş bir bankanın kredi kartı tercih edilmelidir. Bu, kişiden kişiye değişebileceği için aşağıda tercih edilebilecek aidatsız kredi kartlarının tümüne değinilmiştir.

Garanti Bonus Genç / Bonus Flexi

Kredi kartı kullanacak kişi öğrenciyse Bonus Genç kredi kartının avantajlı dünyasına yıllık kart ücreti ödemeksizin katılabilir. Çok kısa süren başvuru prosedürünün internet üzerinden tamamlanması sonrasında ev adresine gönderilmek üzere kurye aracılığıyla yola çıkarılan kredi kartını 1 hafta içerisinde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Garanti’nin en sık kullanılan kredi kartlarından birisi de Bonus Flexi’dir. Master, VISA ve AmEx logosunun bulunduğu her noktada kullanılabilen Bonus Flexi kredi kartı ile yapılan harcamaların ertelenmesi, taksitlendirilmesi ve çeşitli bonus kredi kartı kampanyalarına katılım sağlanması mümkündür. Bonus Flexi kredi kartına başvuru iletmek isteyen tüketicilerin BFLEXI yazıp 3340’a SMS atması yeterli olacaktır.

Akbank Free Kart

Akbank’ın Axess özellikli Free kredi kartı için de herhangi bir ücret ödemesi yapmaya gerek yoktur. SMS ile yapılan başvuru sonrasında kısa süre içerisinde temin edilebilen Free kredi kartı ile taksitli alışveriş yapılması, yapılan peşin harcamanın sonradan taksitlendirilmesi, kredi kartından EFT, kredi kartından havale, kredi kartından fatura ödemesi vb. işlemler yapılabilmektedir. Başvuru iletmek isteyen tüketicilerin Free yazıp 5990’a SMS atması yeterli olacaktır.

İş Bankası Maximum Aidatsız Kredi Kartı

İş Bankası’nın ve ülkemizin en değerli kredi kartı seçilen Maximum kredi kartının aidatsız özellikli bir alt ürünü de bulunmaktadır. Yıllık kart aidatı ödemesi yapmak istemeyen tüketicilerin yaralanabileceği bu ürün ile taksitli alışveriş, kredi kartından EFT, kredi kartından havale vb. yapılabilir. Maximum aidatsız kredi kartı başvurusu yapmak isteyen tüketicilerin AİDATSIZ boşluk TCKN yazıp 4402’ye SMS atması yeterli olacaktır.

QNB Finansbank Fix Card

Yıllık kart aidatı ödemeden alınabilecek kredi kartlarından birisi de QNB Finansbank tarafından sunulan Fix Card’dır. 50 TL’ye kadar yapılacak harcamalarda temassız ödeme imkanı sunan Fix Card ile taksitli alışveriş, fatura ödemesi, sonradan taksitlendirme, nakit avans çekimi vb. temel bankacılık işlemleri yapılabilmekte ve QNB Finansbank’ın kredi kartı kampanyalarına katılım sağlanabilmektedir. Başvuru iletmek isteyen tüketicilerin TCKN yazıp 3457’ye kısa mesaj göndermesi yeterli olacaktır.

Aidatsız Kredi Kartları

Yukarıdakilere ek olarak:

 • Denizbank Net Kart,
 • Ziraat Kart,
 • TEB Sade Kart,
 • HSBC Concept Kart
 • Kuveyt Türk Sale Plus kredi kartı,
 • ING Bank Concept Kart,
 • Yapı Kredi World Eko Kart için de yıllık kart aidatı ödemesi yapılmasına gerek yoktur.

Bu kredi kartlarının tümü tüketicilere aynı özellikleri sunmaktadır. Bu özellikler:

 • Bankanın düzenlediği kampanyalara katılım sağlayabilme,
 • EFT, havale, fatura ödemesi vb. yapabilme,
 • Nakit avans kullanabilme,
 • Ay sonunda kesilen ekstre borcunu erteleyebilme.
ilk kredi kartı
ilk kez kredi karti alacagim hangi bankayi tercih etmeliyim

Bu özellikler içerisinde fark yaratılabilen en önemli madde kampanyalardır. Hali hazırda kredi kartı için en sık kampanya düzenleyen banka hiç şüphesiz Garanti Bankası’dır. Bu kapsamda ilk defa kredi kartı kullanacakların Garanti ile çalışması iyi olabilir.

Sitemizde yer alan Şu An Piyasadaki En İyi Kredi Kartı Hangisi konulu bölümü buradan yazımızı da ortalama 2 dk da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu