fbpx
BankacılıkFaktoring Şirketleri

Faturasız Çek Kırdırma Mümkün mü Hangi Firmalarda Var

Çek kırdırmak isteyen kişiler ve faktoring firmalarıyla faktoring hizmeti hakkında yapılan düzenlemeler nettir, kişiler daha önceden belirlenmiş kanuni sınırlamalar çerçevesinde hareket etmek konusunda özgürdür fakat bu sınırların aşılması halinde çeşitli cezalarla karşılaşılır. Bu açıdan faturasız çek kırdırma mümkün mü hangi firmalarda var ve türevi konulara değinmek yararlı olabilir.

Faturasız Çek Kırdırılır Mı?

Yapılan son düzenlemeler sonrasında faktoring firmalarının bu hizmetinden yararlanmak isteyen kurumların çek haricinde beyan etmesi gereken belgelerden birisi fatura olmuştur. Satılan ya da satılacak malı, sunulan ya da sunulacak hizmeti belgeleyen bu faturanın ibraz edilmemesi faktoring hizmetlerinden yararlanılamayacağı anlamına gelmektedir.

Faktoring firmaları fatura olmaksızın hiçbir şekilde hizmet vermeyecek, vadesi gelmeyen çeki de bozmayacaktır. Bu kapsamda yeni arayışlar içerisine giren kişiler muhtemelen tefecilerin bunu yaptığı duyumunu alacaktır, ancak inanılması güç oranlarda komisyon, ödemenin yapılacağı da dahil olmak üzere hiçbirşeyin garanti olmaması ve bir aksilik çıkması halinde hukuki yollara başvurulamaması ya da işlemin başlı başına suç olması nedeniyle bu da rafa kalkacaktır.

Çek Ciro Etmek

Çekin kırdırılamaması durumunda üzerine düşünülmesi gereken şeylerden ilki çekin ciro edilmesidir. Çekin ciro edilmesi en basit haliyle A firmasından alınan çekin B firmasına yapılması gereken ödemeye karşılık devredilmesidir. Eğer çeki düzenleyen kişinin kredi notu yüksekse ve Findeks çek raporu sorgulaması sonrasında daha önceki çeklerde herhangi bir sorun çıkmadığı görülürse çekin ciro edilmesi mümkündür ve hatta çoğu durumda faktoring hizmeti de dahil olmak üzere başvurulabilecek en maliyetsiz yöntemdir.

Ciro Edilemeyen Çekler

Eğer faturası olmadığı için kırdıramadığınız çeki ciro da edemiyorsanız alternatif finansman yöntemlerine başvurmaktan başka çareniz yoktur. Mümkün olduğunca düşük faizle kredi tahsis edip en azından çekin vadesi gelinceye kadar yapılması gereken ödemeleri yapıp çek vadesinde ödenince kredi borcunu erken kapatarak yalnızca vadeye kadar geçen süreçte faiz ödemesi yapılabilir.

faturasız çık kıran firmalar
faturasiz cek kirdirma

Finansman yelpazesi oldukça geniş olduğundan dolayı ipotek, teminat ya da kefil aracılığıyla acil yapılması gereken ödemeleri yapıp, ertelenebilecek ödemeleri bir süre ertelemek işlerin rayına oturmasına yardımcı olabilir.

Türkiyedeki Faktoring Firmaları Listesi konulu yazımızı okuyarak, ülkemizde faaliyet gösteren tüm faktoring finans kurumlarını, irtibat bilgilerini, adreslerini öğrenebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu