fbpx
Faktoring ŞirketleriFinans Sözlüğü

Günü Gelmemiş Çek Bozdurma İşlemi Nasıl Yapılır

Ticari faaliyette bulunan firmaların işlemlerinde çek kullanması ya da çek teklifi alması kaçınılmazdır. Ülkemizde oldukça sık kullanılan çeklerden uzak durulmaya çalışılmasının en önemli nedeni çekin düzenlendiği tarihte değil de ileriki bir tarihte ödenecek şekilde düzenleniyor olmasıdır.

Bu süreçte çeki alan kişiler paranın değer kaybetmesi, maliyetlerin artması, fırsatların kaçması ve türevi çeşitli problemlerle karşılaşabilir. İş yapmak için de çek almak zorunda olan kişilerin bu çıkmazdan kurtulabilmesi için faktoring hizmetinden faydalanması mümkündür. Bu kapsamda acil durumlarda çekin vadesinden önce tahsilini mümkün kılan faktoring firmalarına, faktoring hizmetine ve günü gelmemiş çek bozdurma işlemi nasıl yapılır gibi konulara değinmek yararlı olacaktır.

Çek Vadesinden Önce Bozdurulur Mu?

Yukarıda da değinildiği gibi ileriki bir vade için düzenlenen çekin çeşitli çıkmazlar ortaya çıkarması kaçınılmazdır. Bu kapsamda yaşanan tıkanıklığı önlemek ve ödemelerin aksamadan yapılabilmesini sağlamak adına hizmet veren faktoring firmaları vardır. Faktoring firmaları günü gelmemiş alacakları peşin ödemeyle satın alır ve alacağın yeni sahibi olur. Firma bu işlemden kar eder, çekin sahibi ise belirli bir miktar komisyon ödemesi sonrasında nakit para sahibi olur.

Faktoring Nedir

Mal ya da hizmet satışından doğan alacakların ileriki bir vadede düzenlenmesi, ancak vadesinden önce tahsil edilmek istenmesi durumunda satıcı firmaya alacağın devrine karşılık finansman sağlayan kurumların yaptığı işe faktoring denilmektedir.

Bu hizmeti sunan kuruma faktoring şirketi, faktoring hizmetinden yararlanan kişiye müşteri, alacağın borçlusu olan kişiye de borçlu tanımı yapılır.

Faktoring hizmetinden yararlanabilmek için teslim edilen ya da edilecek bir malın veya sunulmuş ya da sunulacak bir hizmetin varlığı, bunun belgelenmesi, belgenin de faktoring firmasına teslim edilebilmesi gerekir. Aksi takdirde faktoring hizmetlerinden yararlanılamayacaktır.

Günü Gelmemiş Çeki Kırdırma

Esnaf jargonunda faktoring işlemine çek kırdırma denilmektedir. Çek kırdırma işlemi için faktoring firmalarına başvuran kişilerin yani günü gelmemiş çeki bozduracak kişiler için iş adım adım şu şekilde ilerleyecektir:

  1. Müşteri vadesinden önce bozdurmak istediği çeke istinaden düzenlenen fatura ve çekin kendisini faktoring firmasına iletir.
  2. Faktoring firması çekin ne kadar riskli olduğunu borçlu, çekin vadesi, çekin miktarı üzerinden hesaplar,
  3. Yapılan hesaplama sonucunda faktoring sözleşmesi hazırlanır ve teklifte bulunulur,
  4. Müşteri fatura ve çeki faktoring firmasına teslim ettiğini beyan eder,
  5. Faktoring firması sözleşmede belirtilen hesap numarasına yine sözleşmede belirtilen tutar kadar peşin ödeme yapar ve çekin yeni sahibi olur.

Kimler Faktoring Hizmetinden Yararlanabilir

Faktoring hizmetinden yararlanabilmek için sağlanması gereken minimum ciro ya da türevi bir gereksinim yoktur. Herhangi bir ticari işletme faktoring firmasına başvurarak bu hizmetten yararlanabilir. Ayrıca alacakların vadesine ilişkin de bir sınırlama yoktur, minimum ya da maksimum sınırlama olmaksızın herhangi bir çeki dilediğiniz gibi faktoringe konu edebilirsiniz.

Faktoring Maliyetleri Ne Kadar?

Daha önce de değinildiği gibi faktoring firmaları vadesinden önce satın aldığı çek karşılığında bir miktar komisyon alır. Bu komisyonu, diğer bir deyişle satıcının katlanması gereken maliyet ikiye ayrılmaktadır. Birinci maliyet faktoring firmasının hizmet bedeli, ikinci maliyet ise çekin içerdiği risk nedeniyle hesaplanan maliyettir. Hesaplanan maliyet firmalar arasında çok ciddi değişikliğe konu olmasa da hizmet maliyetinde bazı farklılıklar ortaya çıkabilmektedir.

Hesaplanan maliyetin ne kadar olacağı da çekin toplam miktarı, vadesi ve borçlu kişinin kredi notu gibi faktörlere bağlı olduğundan dolayı net bir rakam paylaşmak mümkün değildir. Ancak genel beklenti maliyetlerin % 5 ile % 20 arasında değişmesidir.

günü gelmeyen çek nasıl bozdurulur
gunu gelmemis cek bozdurma

Gerekli Belgeler Nelerdir

Faktoring hizmetinden yararlanacak kişilerin bazı belgeleri ibraz etmesi gerekmektedir. Şahıs firmaları vergi levhası fotokopisi, kimlik fotokopisi, imza beyannamesi fotokopisi; tüzel firmalar ise vergi levhası fotokopisi, ticaret sicil gazetesi fotokopisi, şirket ortaklarının kimlik fotokopisi ve imza sirküleri fotokopisi ibraz etmek durumundadır.

İşlem yaparken imzalanması gereken belgeler faktoring sözleşmesi, müşteri kabul beyanı, eş rıza belgesi, ABF ön ödeme talimatı çek tevdi bordrosu, sözleşme eki ve aydınlatma onay formu, kefil kabul beyanı, dövize endeksli işlemler için taahütnamedir.

Çek Kırdırma Masrafı Ne Kadar (Hesaplama) konulu yazımızı da okuyabilir ve elinizdeki çekin vadesi gelmeden ne kadar komisyonlarla bozdurulabileceği konusunda fikir edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu