fbpx
DövizYatırım

Son 3 Yılda Euro Ne Kazandırdı 10 Bin TL Ne Kadar Oldu

Geçtiğimiz yıllarda yatırımcısına para kazandıran yatırım araçlarından birisi de Euro. Euro yatırımcıları özellikle geçtiğimiz içerisinde yaptığı yatırımları çok kısa bir süre içerisinde ciddi kazançlara dönüştürebildi, ancak bunun bu şekilde devam etmesini istemek ülkemiz için pek de iç açıcı gelişmelerin yaşanmamasını istemekten farksız. Son 3 yıl içerisinde yatırımlarına hızla değer katan euro yatırımcıları özellikle son 1 yıllık dönemde bir önceki yıla göre neredeyse 2 kat daha kazanç sağladı. Şimdi dilerseniz bu değişimin biraz daha ayrıntılı analizini yaparak son 3 yılda Euro Yatırımcısına ne kazandırdı, 10 bin TL si ne oldu sorusunun cevabını arayalım.

son 3 yilda euro ne kazandirdi 10 bin tl ne kadar oldu
son 3 yilda euro ne kazandirdi

Euro Fiyatları Neden Değişir

Ülkemizin ihracatının en önemli payı Euro bölgesi ülkelerine yani Avrupa Birliği’ne aittir. Dolayısıyla Euro fiyatlarındaki değişim ülke ekonomisi için çok büyük önem arz eder ve pariteler arasındaki farkın giderek artması ülkemizdeki ürünlerin fiyatlarının artmasına, enflasyona, bankaların kredi faizlerini yükseltmesine, ekonomik bunalıma ve sistemden para çıkmasına neden olabilir.

Euro fiyatlarının değişmesindeki en büyük girdi Avrupa Birliği’nin aldığı ekonomik ve siyasi kararlardır. Bilindiği gibi Avrupa Birliği’nin başta mülteci konusu olmak üzere farklı konularda ülkemize sağladığı çeşitli sosyal yardımlar bulunmaktadır, ancak son zamanlarda başta Almanya olmak üzere çeşitli Avrupa Birliği ülkeleri bu yardımların azaltılmasını ve hatta denetime tabi tutulmasını talep etmektedir. Bu durum her ne kadar yalnızca devletler arası, piyasa ekonomisini etkilemeyecekmiş bir mesele gibi görünse de aslında EUR/TL paritesinde belirleyici bir rol oynamaktadır ve özellikle pariteye etki eden girdiler arasında olan psikolojik faktörler bu gibi siyasi kararlardan ciddi şekilde etkilenmekte ve EUR fiyatının yükselmesine neden olmaktadır.

Diğer yandan Avrupa ekonomisinin özellikle dolar karşısında hızla değer kazanması da EUR/TL paritesinin yükselmesine neden olmaktadır. Bilindiği gibi ABD Merkez Bankası’nın son zamanlarda sergilediği tutum doların gücünü bir süreliğine kaybetmesine neden olmuş ve bu dönemde Euro hızla değer kazanmaya başlamıştı.

EURO 10 bin TL için Ne Kazandırdı?

3 yıl önce Euro’nun alış fiyatına Eylül 2016 yılında 3,30 TL olduğunu, bu kapsamda 10 bin TL ye 3,030 Euro alınabildiğini görmekteyiz.

Eylül 2019 itibariyle kurun 6,33 TL dolaylarında olduğu görülmekle birlikte, bu kur rakamı üzerinden tekrar durumu değerlendirdiğimizde ve elimizdeki 3,030 Euroyu TL ye çevirdiğimizde; 19,179 TL olacağı görülecektir. Yani 3 yıl önce Euro yatırımı yapan bir kişi bu gün 9,179 TL kar etmiştir.

Durum yüzdelik olarak değerlendirildiğinde ise; bu artış da % 91 ‘lik bir artışa tekabül etmektedir.

2020’de Euro Yatırımı Yapılmalı Mı? (Öneri ya da Tavsiye Değildir)

EUR/TRY paritesi şu günlerde yapılan son dakika açıklamalarına bağlı olarak dahi 0,4 seviyelerinde değişim gösterebilmektedir. Bu kapsamda Euro yatırımı yapmak isteyen kişilerin şimdilik uzun vadeli tahminlere pek kulak asmaması yerinde bir davranış olacaktır. Yüklü sermaye ile yatırım yapmayı düşünenler en azından bu yıl için altın yatırımı yapmayı düşünebilir, çünkü Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararı sonrası Euro’nun değerinin giderek düşmesi bekleniyor ya da Avrupa Birliği ile siyasi sorunların çözülmesi halinde parite tekrardan aşağı yönlü hareket etmeye başlayabilir. Dolayısıyla zarar etme ihtimalini azaltmak için en azından ekonomideki sis perdesi kalkana kadar daha güvenli limanlara sığınmakta fayda var. Ancak EUR bölgesine yatırım yapmadan önce kesinlikle Avrupa Birliğindeki ayrılış meseleleri, işsizlik verileri, bazı ülkelerde bozulan ekonomik göstergeler de dikkate alınmalı. Bunu yanı sıra Euro ‘nun gittikçe USD ye karşı güçsüz hale geldiği de unutulmamalı.

euroda cikis surecek mi son 3 yilin euro analizi
euroda cikis surecek mi

Son 3 Yılda Altın Ne Kazandırdı ile ilgili analiz yazımıza buradan bunun yanı sıra Son 3 Yılda Dolar Ne Kazandırdı konulu bölümümüz için ise burayı inceleyebilirsiniz.

UYARI : Paylaşımlarımız sadece bilgi verme amaçlı olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Nihai kararın, tarafınızca yapılacak araştırmalar sonucunda kendi öz iradeniz verilmesi, sizin adınıza en doğru karar olacaktır.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu