fbpx

Son 3 Yılda Euro Ne Kazandırdı 10 Bin TL Ne Kadar Oldu

| | , ,

Geçtiğimiz yıllarda yatırımcısına para kazandıran yatırım araçlarından birisi de Euro. Euro yatırımcıları özellikle 2017 yılı içerisinde yaptığı yatırımları çok kısa bir süre içerisinde ciddi kazançlara dönüştürebildi, ancak bunun bu şekilde devam etmesini istemek ülkemiz için pek de iç açıcı gelişmelerin yaşanmamasını istemekten farksız. Son 3 yıl içerisinde yatırımlarına hızla değer katan euro yatırımcıları özellikle son 1 yıllık dönemde bir önceki yıla göre neredeyse 2 kat daha kazanç sağladı.

Son 3 Yılda Euro Ne Kazandırdı 10 Bin TL Ne Kadar Oldu
Son 3 Yılda Euro Ne Kazandırdı

Euro Fiyatları Neden Değişir

Ülkemizin ihracatının en önemli payı Euro bölgesi ülkelerine yani Avrupa Birliği’ne aittir. Dolayısıyla Euro fiyatlarındaki değişim ülke ekonomisi için çok büyük önem arz eder ve pariteler arasındaki farkın giderek artması ülkemizdeki ürünlerin fiyatlarının artmasına, enflasyona, bankaların kredi faizlerini yükseltmesine, ekonomik bunalıma ve sistemden para çıkmasına neden olabilir.

Euro fiyatlarının değişmesindeki en büyük girdi Avrupa Birliği’nin aldığı ekonomik ve siyasi kararlardır. Bilindiği gibi Avrupa Birliği’nin başta mülteci konusu olmak üzere farklı konularda ülkemize sağladığı çeşitli sosyal yardımlar bulunmaktadır, ancak son zamanlarda başta Almanya olmak üzere çeşitli Avrupa Birliği ülkeleri bu yardımların azaltılmasını ve hatta denetime tabi tutulmasını talep etmektedir. Bu durum her ne kadar yalnızca devletler arası, piyasa ekonomisini etkilemeyecekmiş bir mesele gibi görünse de aslında EUR/TL paritesinde belirleyici bir rol oynamaktadır ve özellikle pariteye etki eden girdiler arasında olan psikolojik faktörler bu gibi siyasi kararlardan ciddi şekilde etkilenmekte ve EUR fiyatının yükselmesine neden olmaktadır.

Diğer yandan Avrupa ekonomisinin özellikle dolar karşısında hızla değer kazanması da EUR/TL paritesinin yükselmesine neden olmaktadır. Bilindiği gibi ABD Merkez Bankası’nın son zamanlarda sergilediği tutum doların gücünü bir süreliğine kaybetmesine neden olmuş ve bu dönemde Euro hızla değer kazanmaya başlamıştı.

İlginizi Çekebilir :  Son 3 Yılda Altın Ne Kazandırdı 10 Bin TL Ne Kadar Oldu

EURO 10 bin TL için Ne Kazandırdı?

3 yıl önce Euro’nun alış fiyatı 2.851, satış fiyatı ise 2.856’ydı. 2017 yılının Ekim ayında ise Euro’nun alış fiyatı 4.423, satış fiyatı ise 4.4239. Bu durumda 2014 yılının Ekim ayında 10 bin TL’sini Euro’ya çeviren bir yatırımcının parasını şimdi bozdurmak istemesi halinde elde edeceği kar tam olarak 5.517,11 TL olacaktır. Satış bedeli 15.517,01 TL’dir.

2018’de Euro Yatırımı Yapılmalı Mı? (Öneri ya da Tavsiye Değildir)

EUR/TRY paritesi şu günlerde yapılan son dakika açıklamalarına bağlı olarak dahi 0,4 seviyelerinde değişim gösterebilmektedir. Bu kapsamda Euro yatırımı yapmak isteyen kişilerin şimdilik uzun vadeli tahminlere pek kulak asmaması yerinde bir davranış olacaktır. Yüklü sermaye ile yatırım yapmayı düşünenler en azından bu yıl için altın yatırımı yapmayı düşünebilir, çünkü Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararı sonrası Euro’nun değerinin giderek düşmesi bekleniyor ya da Avrupa Birliği ile siyasi sorunların çözülmesi halinde parite tekrardan aşağı yönlü hareket etmeye başlayabilir. Dolayısıyla zarar etme ihtimalini azaltmak için en azından ekonomideki sis perdesi kalkana kadar daha güvenli limanlara sığınmakta fayda var.

euroda cikis surecek mi son 3 yilin euro analizi
euroda cikis surecek mi

Son 3 Yılda Altın Ne Kazandırdı ya da Son 3 Yılda Dolar Ne Kazandırdı konusundaki yazılarımızı ve analizlerimizi sitemiz üzerinden okuyabilirsiniz.

UYARI : Paylaşımlarımız sadece bilgi verme amaçlı olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Nihai kararın, tarafınızca yapılacak araştırmalar sonucunda kendi öz iradeniz verilmesi, sizin adınıza en doğru karar olacaktır.

Önceki Yazı

Son 3 Yılda Dolar Ne Kazandırdı 10 Bin TL Ne Kadar Oldu

Son 3 Yılda Altın Ne Kazandırdı 10 Bin TL Ne Kadar Oldu

Sonraki Yazı

Yorum yapın