fbpx
Sigorta

En Hızlı DASK Sigortası Nasıl Yaptırılır (Hemen Yaptır)

Ülkemiz jeopolitik konumu itibariyle deprem konusunda dünya üzerindeki en riskli ülkelerden birisidir ve sürekli olarak yeni deprem haberlerini duymak da oldukça alışılmış bir durum haline gelmiştir. Yine de 17 Ağustos 1999 günü gerçekleşen trajik olay sonrasında harekete geçilmiş ve aynı mağduriyetlerin tekrar yaşanmaması için zorunlu deprem sigortası yani DASK ürünü geliştirilmiştir. Kişiler, yaptıracakları DASK sayesinde çeşitli kazalar sonrasında başına gelen kazanın maddi külfetinden kurtulabilmektedir. Bu açıdan en hızlı DASK sigortası nasıl yaptırılır, DASK sigortası hakında bilinmesi gerekenler nelerdir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl Yapılır

Zorunu deprem sigortası gerçekleşen deprem sonrasında meskenlerde meydana gelen maddi zararların karşılanmasını sağlayan ve kar amacı gütmeyen Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından teminat altına alınan eşsiz bir üründür. Kurumun ülke geneline yayılmış bir şube ağı oluşturması gereksiz olacağı için kurum adına DASK poliçesi düzenleme yetkisi ülke genelindeki çeşitli sigorta şirketlerine ve bu sigorta şirketlerine bağlı acentelere verilmiştir.

Anlaşılabileceği gibi sigorta şirketleri sadece DASK’ın oluşturulmasına aracılık etmektedir, oluşacak maddi hasarın tamamı DASK tarafından güvence altına alınmaktadır.

Zorunlu deprem sigortasını yaptırabilmek için yararlanılabilecek yöntemler şunlardır:

 • Sigorta şirketine ya da sigorta şirketinin herhangi bir acentesine gitmek,
 • Herhangi bir bankanın herhangi bir şubesine gitmek.

En Hızlı Yöntem

Banka ve banka şubelerinin sigorta şirket ve acentelerine nazaran çoğu durumda daha ulaşılabilir olduğu görülmektedir. Bu kapsamda DASK poliçesinin hangi kurum aracılığıyla yaptırıldığı fark etmediğinden en yakın bankanın en yakın şubesine şu belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir:

 • Sigorta sahibinin kimlik bilgisi,
 • Sigorta sahibinin iletişim bilgisi,
 • Sigortalanmak istenen yerin adresi,
 • Tapu fotokopisi,
 • Sigorta konusu binanın yaşı,
 • Binadaki kat sayısı,
 • Binanın herhangi bir hasarının olup olmadığını gösterir belge,
 • Sigorta konusu meskenin brüt büyüklüğü.

Kiracılar DASK Yapar Mı

DASK poliçesinin hazırlanması ve yaptırılması işi aslında ev sahibin yerine getirmesi gereken bir işlemdir, fakat gerekli belgelerin temin edilmesi halinde kiracı da sigorta prim bedeli kiradan düşmek koşuluyla DASK yaptırabilir. Buna yetkili olabilmesi için yukarıda belirtilen belgelere ek olarak kira sözleşmesinin de bulundurulması gerekecektir.

DASK Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • DASK, depreme karşı kar amacı gütmeyen bir devlet kuruluşu tarafından sunulan teminattır. Bu teminat kapsamında deprem ve depremin neden olduğu yangın, tsunami, sel, yer kayması vb. için de teminat altına girilmiş olur. DASK, doğrudan deprem, tsunami ya da sel gibi doğal afetlere karşı teminat sağlamaz bu doğal afetlere deprem neden olduysa teminat sağlar.
 • Yukarıdaki gerekli belgeler listesinde belirtilen çoğu detay tapu ve kat irtifakı gibi belgeler üzerinde yer almaktadır, bu nedenle nüfus cüzdanı ve ilgili belge ile birlikte en yakın sigorta acentesi ya da banka şubesine giderek DASK sahibi olunabilir.
 • DASK poliçesi için ödenmesi gereken prim ücretleri binadan binaya farklılık gösterebilir fakat kar amacı güdülmediği için ücretler herkesin rahatlıkla karşılayabileceği bir seviyede tutulmaya çalışılmaktadır.

en hizli dask sigortasi

 • Deprem nedeniyle oluşabilecek hasarlar çok kısa bir süre içerisinde DASK tarafından giderilir.
 • DASK sistemi bir nevi katılım sistemi olduğundan dolayı dayanışmadan söz etmek mümkündür. DASK poliçesi yapan her kişi kendi başına gelen olumsuzluklara ek olarak farklı bir kişinin de teminat altında kalmasına ve yeni bir yarına uyanmasına yardımcı olmuş olur.

DASK Nedir Yaptırmak Zorunlu mudur konulu yazımızı okuyarak alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu