fbpx
BlogSigorta

Dask Nedir ? Yaptırmak Zorunlu mudur

Ülkemiz, jeopolitik konumu gereği deprem konusunda en riskli ülkelerden birisidir ve geçtiğimiz dönemde yaşanan acı olaylardan dolayı 2000 yılında Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) kurulmuş ve gelecekte oluşabilecek doğal afetlere karşın en azından maddi konularda önlem alınması amaçlanmıştır.

DASK, zorunlu bir deprem sigortasıdır fakat yine de kapsamı yalnızca depremle sınırlı değildir. Her türlü doğal afeti kapsayan DASK sigortasıyla 150 bin TL’ye kadar oluşacak tsunami, toprak kayması vb. hasarı için de güvence sağlanır. DASK sigortası afet dışı zararları tanzim etmez ve bu nedenle gerçekleşebilecek hasarlardan korunabilmek için ek olarak eşya sigortası, konut sigortası vb. yaptırmak gerekir.

DASK Yaptırmazsam Ne Olur?

DASK, yaptırılması zorunlu tutulan sigorta türlerinden birisidir ve bu kapsamda yaptırılmaması halinde konut sahibi çeşitli yaptırımlarla karşılaşır. Örneğin söz konusu kiraya veremez, elektrik, su ya da doğalgaz aboneliklerini açtıramaz.

Deprem Sigortası Her Yıl Zorunlu Mu?

Öncelikle DASK sigortasının konut sahibi tarafından yaptırılması gerektiğini hatırlatmakta yarar var. Bu kapsamda düzenlenen DASK poliçesi 1 yılı kapsayacak şekilde oluşturuluyor ve her yıl yeniden düzenlenmesi gerekiyor. DASK sigortasının yenilenmemesi halinde uygulanan bir ceza henüz yok, ancak geçerli bir DASK sigortası poliçesi olmayan konutların kiralanması, elektrik, su ya da doğalgaz tüketmesi söz konusu değil.

DASK Fiyatları Ne Kadar

DASK’ın yangın, tsunami, deprem ve patlama gibi doğal afetlerde 150 bin TL’ye kadar  güvence sağladığı imkanlarından yararlanabilmek için her yıl düzenli olarak yenilenmesi gerekiyor. Bu kapsamda tüketicilerin ödemesi gereken primler yıldan yıla değişiklik gösterebilir.

 1. Çelik / Betonarme Karkas Yapı: 750 TL
 2. Yığma Kagir Yapı: 540 TL
 3. Diğer Yapılar: 275 TL

Yukarıdaki fiyatlar birim bazında maliyet fiyatlarıdır. Aşağıda yapı türüne göre bulunulan bölgedeki kat sayılarla çarpılarak ödenmesi gereken ücret bulunabilir.

Çelik / Betonarme Karkas Yapılar 

 1. Bölge için 2,2
 2. Bölge için 1,55
 3. Bölge için 0,83
 4. Bölge için 0,55
 5. Bölge için 0,44

Yığma Kagir Yapılar 

 1. Bölge için 3,85
 2. Bölge için 2,75
 3. Bölge için 1,43
 4. Bölge için 0,60
 5. Bölge için 0,50

Diğer Yapılar 

 1. Bölge için 5,50
 2. Bölge için 3,53
 3. Bölge için 1,76
 4. Bölge için 0,78
 5. Bölge için 0,58

DASK’ın Yararları

DASK sigortası yaptıran kişiler ön görülemez doğal afetler nedeniyle yaşayacağı maddi kaybın üstesinden gelmekte DASK sigortası yaptırmayanlara göre katbekat daha avantajlıdır. DASK sigortası sayesinde 150 bin TL’ye kadar oluşabilecek doğal afet kaynaklı zararlar tanzim edilir.

dask kapsamı
dask nedir yaptirmak zorunlu mudur

Konut sigortası yaptırmak isteyen bir kişinin mutlaka DASK sigortası da yaptırmış olması gerekir. Konut sigortasının imkanları da dolaylı yoldan DASK sigortasına bağlanmış olur.

DASK sigortası için ödenen primlerin yalnızca depremzedeler için kullanıldığını unutmamak gerekir. Bu kapsamda aslında DASK sigortası yaptıran herkes gelecekte veya mevcut dönemde meydana gelen doğal afet kaynaklı olaylardan etkilenen kişilere yardım etmiş olur.

Sizler için sitemizde daha önceden ele aldığımız Sağlık Sigortası Kapsamı Nedir  konulu bölümümüze de buradan ulaşabilir ve alternatif bilgiler edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu