fbpx
EFT Havale

EFT İptali Yaptırıp Parayı Geri Almanın Yolu ve Yöntemi

Bankacılık faaliyetinin en önemli görevlerinden birisi ve hatta bankacılık faaliyetinin başlamasına dahi zemin hazırlayan para transferi sorunu erken dönemlerde cari hesap sözleşmeleriyle çözülürken gelişen teknoloji neticesinde elektronik fon transferi uygulamasına geçilmiş ve para transferi işleminin internet üzerinden yapılması mümkün kılınmıştır. Basit birkaç tıklamanın ardından kısa süre içerisinde EFT yapabilen tüketiciler bu süreçte başlarına gelen aksilikler nedeniyle hatalı bilgi girişi yapabilmekte ve bunu iptal etmek isteyebilmektedir. Dolayısıyla EFT iptali yaptırıp parayı geri almanın yolu ve yöntemi hakkında bazı detaylara değinmek, doğru bilinen yanlışları masaya yatırmak yararlı olabilir.

EFT İptal Olur Mu?

EFT iptali bazı durumlarda internet bankacılığı, mobil bankacılık uygulaması ya da çağrı merkezi üzerinden yapılabilmektedir. Fakat bazen EFT iptali için daha zahmetli prosedürlere maruz kalınması da gerekebilir.

EFT iptalinin rahatlıkla yapılabilmesi için mesai saatleri dışında para transferi gerçekleştirilmesi ya da IBAN-İSİM bilgilerinin uyuşmaması gerekir. Mesai saatleri içerisinde yapılan EFT ya da IBAN-İSİM bilgilerinin milyonda bir ihtimal dahi olsa uyuştuğu (nadiren yaşanmakta) durumlarda dilekçe ve mahkeme gibi prosedürlere maruz kalınabilmektedir.

EFT Nasıl İptal Olur?

Eğer mesai saatleri dışında EFT yaptıysanız ve ilgili EFT’yi iptal edecekseniz yapmanız gereken tek şey internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamasına giriş yaptıktan sonra işlemler sekmesinin altında yer alan bekleyen EFT işlemini iptal etmekteir. Eğer bu sekmeye erişemezseniz ya da kendiniz yapmak istemezseniz bankanızın çağrı merkezini arayın ve müşteri temsilcisine bağlanmadan önce gerekli güvenlik teyitlerini verip müşteri temsilcisinden bekleyen EFT işleminizi iptal etmesini isteyin.

Eğer IBAN’a yaptığınız para transferinde isim uyuşmazlığı varsa bu EFT çok yüksek ihtimalle otomatik olarak iptal edilecek ve mesai saati içerisinde yapıp yapmadığınız fark etmeksizin hesabınıza iade edilecektir. Yine de nadiren ilgili EFT’nin hesaba aktarılması mümkün olabilir ve bu durumda bankanıza dilekçeyle başvurmanız gerekecektir.

Karşı Hesaba Geçen EFT İptal Olur Mu?

Eğer gönderdiğiniz para karşı banka hesabına geçtiyse yani ilgili hesaba bakiye olarak yüklendiyse bu işlemin iptal edilmesi hayli zordur çünkü EFT’nin parayı elden teslim etmekten bir farkı yoktur ve bankanın da mahkeme kararı olmaksızın kimsenin parasını o kişiden habersiz ya da haberli olarak iade etme hakkı yoktur.

Dolayısıyla böyle bir durumla karşılaşmanız halinde öncelikle bankaya dilekçe vermeniz gerekir. Bankaya verdiğiniz dilekçe sonrasında bankanız karşı bankaya talebinizi iletir ve görüşmelere başlar. Görüşmeler sonrasında ilgili banka hesabının sahibiyle telefon üzerinden ya da yerinde ziyaret usulüyle temas kurulur, paranın hatalı olarak hesabına yatırıldığı iade etmesinin etik olacağı söylenir. Karşı taraf parayı iade etmek isterse bunu hemen orada yapabilir, ancak istemezse bankanın yapabileceği herhangi bir şey yoktur.

Bu noktadan sonra yapılması gereken şey ilgili hatalı EFT işlemini mahkemeye taşımaktır. Mahkemeye taşınan dava görüldükten sonra düşükte olsa ilgili EFT nedeniyle karşı hesaba geçen paranın asıl sahibine teslim edilmesine karar verilebilir.

eftyi iptal edip para iadesi yaptırmak
eft iptali parayi geri alma

Dikkatli Olunmalı

Görüldüğü gibi EFT oldukça ciddi ve hassas bir konu, dolayısıyla para transferi yaparken elzem önem gösterilmesi gerekir. Karşı banka hesabına aktarılan para artık o kişiye ait olur ve mahkeme aksini istemediği sürece de hiçkimse o kişinin parasını çekemez ya da habersizce iade edemez. Yine de EFT ile yapılan para transferlerinin havale ile yapılan para transferlerine nazaran çok daha düşük oranda hatalı gerçekleştiğini de belirtmek gerekir. Dolayısıyla halen yararlanılabilecek en güvenilir ve tutarlı para transferi yönteminin EFT olduğunu belirtmek yararlı olacaktır.

Cumartesi Günü Yapılan EFT Karşı Hesaba Geçer mi konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu