fbpx
EFT Saatleri

Cumartesi Günü Yapılan EFT Karşı Hesaba Geçer mi (Ne Zaman)

Farklı bankaya yapılan para transferlerine elektronik fon transferi yani kısaca EFT denilmektedir. EFT, Merkez Bankası incelemesi ve onayı sonrasında iki banka arasında transferin gerçekleştiği türde bir işlemdir ve bu açıdan mesai saatleri içerisinde karşı hesaba aktarılır. Bu kapsamda farklı gün ve saatlerde EFT talimatı verilse de karşı hesaba geçmesi EFT saatleri içerisinde olmak kaydıyla biraz zaman alabilir. Dolayısıyla cumartesi günü yapılan EFT karşı hesaba geçer mi, mesai saatleri dışında verilen EFT talimatının durumu ne olur ve türevi konulara değinilmesi faydalı olacaktır fakat önce EFT’yi daha yakından tanıyalım.

EFT Nedir

EFT, iki banka arasında gerçekleşen para transferidir. Ülkemizde iki bankanın arasında gerçekleşen bu işleme Merkez Bankası’da müdahil olmaktadır ve yapılan işlemle ilgili algoritmik bir inceleme yapmaktadır. Merkez Bankası’nın FRAUD uygulaması işleme onay verirse karşı hesaba para aktarımı gerçekleşmekte, onay vermezse personel incelemesi için kuyruğa alınmaktadır. İşte tam da bu noktada personel ihtiyacı bulunmaktadır ve hafta sonlarında personel çalışmadığı için işlem bir sonraki iş gününe bırakılmaktadır.

Cumartesi Günü Verilen EFT Talimatı

Tüketicilerin mesai saatlerinde olduğu gibi mesai saatleri dışında da EFT talimatı vermesi mümkündür. Mesai saatleri içerisinde verilen EFT talimatı aynı gün içerisinde karşı banka hesabına aktarılacakken, mesai saatleri dışında verilen EFT talimatının karşı hesaba geçmesi için bir sonraki iş gününün beklenmesi gerekecektir. Bu açıdan cumartesi günü EFT talimatı veren bir tüketici aslında Pazartesi günü gerçekleşecek bir işlemin emrini vermiş olur. Dolayısıyla buna ileri tarihli EFT talimatı denilir ve pazartesi günü hesapta yeterli bakiye olması halinde transfer gerçekleşir.

Acil Para Yatırmam Lazım?

Eğer para transferinin gerçekleşmesi çok kritik bir öneme sahipse izlenebilecek alternatif bir yöntem de vardır. Yatırılması gereken parayı kendi banka ATM’nizden çektikten sonra alıcının banka ATM’sine giderek hesabına para yatırabilirsiniz. Bu şekilde işlem yapılması halinde para transferi hafta sonu dahi olsa anında gerçekleşmiş olacaktır. Dolayısıyla kritik öneme sahip para transferi işlemleri için fiziki ATM’nin kullanılması şarttır.

Para Transferi Gerçekleşmedi

Pazartesi günü gerçekleşmesi gereken transferin gerçekleşmemesinin ardında üç farklı neden olabilir:

  1. Hesabınızda yeterli bakiye yok,
  2. Alıcı bilgileri hatalı girildi,
  3. İşlem personel incelemesi için kuyruğa alındı.

Hesabınızda yeterli bakiye yoksa para transferi gerçekleşmeyecektir. Verilen EFT talimatı herhangi bir tutarı bloke etmez ve bu açıdan hesapta para olup olmadığı emrin gerçekleşeceği anda kontrol edilir. Hesapta yeterli bakiye yoksa para transferi gerçekleşmez.

Alıcı bilgilerinin hatalı girilmesi durumunda IBAN’a transfer yapılması halinde yüksek ihtimalle para size iade edilecektir. Fakat iade de gerçekleşmediyse mutlaka kısa süre içerisinde bankanızda görüşmelisiniz,çok düşük bir ihtimal de olsa IBAN’ın hatalı fakat geçerli şekilde girilmiş olması ihtimali vardır.

cumartesi eft ne zaman ulaşır
cumartesi gunu yapilan EFT karsi hesaba gecer mi

Eğer transfer gerçekleştirdiğiniz hesabınızı sık kullanmıyorsanız ya da yaptığınız para transferleri daha öncekilere nazaran daha yüksek hacimliyse işlem anormal olarak nitelendirilmiş olabilir. Bu durumda para transferini personelin incelemesi gerekecektir. Personel incelemesi genellikle 30 dakika içerisinde yapılır, ancak işlemin gerçekleşmemiş olması halinde bankanızla görüşebilirsiniz.

Sitemiz üzerinden Tüm Bankaların EFT Saatleri konulu bölümümüze buradan https://onlinekrediler.net/bankalarin-eft-saatleri-icin-detayli-tablo-tum-bankalar-tek-baslik/ göz atabilir ve bankaların eft saatlerini öğrenebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu