Konut Kredisinde Ekspertiz Ücreti Neye Göre Belirlenir

Gayrimenkul alanında yapılan avantajlı kampanyalar, bu sektörde yatırım oranlarının artmasına zemin hazırlamıştır. Özellikle son zamanlarda birçok birey gayrimenkul alım-satım yaparak kar elde etmekte ve hatta bazıları alarak kiraya vermektedir. Kira gelirleriyle düzenli bir gelir sahibi olan bireyler, eğer konut kredisi çektiyse, kira geliri ile konut kredisini öderler. Doğal olarak borç kendi kendini öder ve borcun tamamlanması durumunda birey ev sahibi olmuş olur. Konut kredileri bu konuda bizlere en büyük yardımı sağlayan noktadır diyebiliriz.

Konut Kredisinde Ekspertiz Ücreti Neye Göre Belirlenir

Konut Kredisi Ekspertiz Ücreti

Özellikle son zamanlarda konut kredilerinde uygulanan faiz oranları indirilmiş ve herkesi ev sahibi yapabilmek için çalışmalar başlatılmıştır. Konut kredisinde bizlere sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesi de, Konut Kredisinde Ekspertiz Ücreti Neye Göre Belirlenir sorusudur. Bu sorunun cevabını sizlerde merak ediyorsanız eğer, yazımızı detaylı olarak okumanızı öneririz.

Konut Kredisinde Ekspertiz Nedir

Ekspertiz, uzman tarafından gayrımenkulun değerine yönelik yapılan çalışmalar olarak adlandırılır. Konut kredisi çekerken, bankanın anlaşmalı olduğu ekspertiz çalışanları tarafından evin veya arsanın değerine bakılır. Bu değer hesaplanırken birçok husus dikkate alınır.

Konut Kredisinde Ekspertiz Ücreti Hesaplanırken Dikkat Edilen Noktalar

  • Binanın (gayrimenkulun) kimliği / açık adresi
  • Kime ait olduğu / Türü
  • Kaç katlı, kaç yaşında olduğu
  • İmar durumu
  • Ulaşım : ulaşım özellikleri detaylı olarak araştırılır
  • Gayrimenkulun Fiziki Durumu : Betonarme, kagir, yığma, çelik karkas, ahşap vb.
  • Altyapı
  • Bina sahibinin itibarı

Konut Kredisinde Ekspertiz Ücreti Nasıl Belirlenir

Bankalar evin değerini tam olarak oluştururken, anlaşmalı oldukları ekspertiz firmalarının detaylı olarak raporlarını mutlaka almak zorundalar. Bu firmalar, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından lisans verilerek çalışan şirketler olmasıyla beraber, gayrimenkulleri değerlerken yukarıdaki kriterleri baz alıyorlar ve ayrıntılı bir sunum hazırlayarak, bankalara bildiriyorlar. Ücret belirlenirken de mesela evin değeri 200.000 TL ise, ekspertiz raporuna göre 170.000 veya 180.000 çıkma ihtimali olabilir. Bu nokta ekspertiz ev alınmadan önce yapılması gereken zorunlu bir işlemdir. Konut Kredisinde Ekspertiz Ücreti Neye Göre Belirlenir sorusuna detaylı olarak cevap verdik ve mutlaka yazmış olduğumuz noktaları gözden geçirmenizi önermekteyiz.

İlginizi Çekebilir :  Bir Kişi En Fazla Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilir Hesaplama

Konut kredisi çekerken alacağınız ekspertiz ücreti ile ilgili olarak; rakamın bankalar arasında da farklılık arz edeceğini de hatırlatalım. Güncel konut kredisi kampanyalarına göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler:

data-matched-content-ui-type="image_sidebyside" data-matched-content-rows-num="4" data-matched-content-columns-num="1" data-ad-format="autorelaxed">
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git