fbpx
Ticaret

E Ticaret Yapacaklar İçin En Ucuz 5 Kargo Şirketi

E-ticaret girişimcilerinin çözmesi gereken en büyük problemlerden birisi ve çoğu zaman maliyetler konusunda en yüksek hareket kabiliyetini sağlayan konu kargodur. Doğru seçilmiş bir kargo şirketiyle uygun fiyatla anlaşılması halinde ticaret süresince büyük kolaylık söz konusu olacaktır. Böylesine önemli bir konu olması kaynaklı e ticaret yapacaklar için en ucuz 5 kargo şirketi ve bu şirketlerin performanslarıyla ilgili bazı detaylara değinmek yararlı olabilir.

Kargo Anlaşması Nasıl Yapılır?

Kargo anlaşması yapmaya yeltenmeden önce derin bir araştırma yapılmalıdır. Bu araştırma sırasında anlaşılması planlanan kargo şirketinin web sitesi ve anlaşma şartları detaylıca incelenmelidir. Tüm şirketler anlaşma şartlarını web sitelerinde sergiler, ancak erişememeniz halinde telefon üzerinden kendileriyle iletişime geçmeniz de mümkündür.

Gönderiler için hangi kargo şirketiyle anlaşmaya varılacağında karar kılındıktan sonra bu şirketin en yakın şubesine gidilmesi gerekmektedir. Şubede yapılacak görüşme sırasında gönderilmesi planlanan kargoların büyüklüğü, adeti vb. bilgilerin verilmesi beklenir. Bu detaylara göre bir hesaplama yapıldıktan sonra bütçe çıkarılacak ve uygun bulunması halinde şube müdürüyle 6 aylık ya da 1 yıllık anlaşma imzalanabilecektir.

Pazarlık Payı Her Zaman Vardır

Kargo şirketleri dokümanlarının içerisine yazmasa ve şirket tarafından tavsiye edilen fiyatlardan teklifte bulunulsa dahi her zaman için pazarlık payının olduğu unutulmamalıdır. Bu kapsamda yapılacak görüşme sırasında pazarlık yapılabileceği akıldan çıkarılmamalı ve buna uygun hareket edilmelidir. Çoğu durumda tekliflerde % 15 – % 20 arasında indirim yapılabildiği bilinmektedir.

1 – MNG Kargo Anlaşma Şartları

MNG Kargo’nun anlaşmaya ilişkin şartları genellikle taşınacak ürünle ilgilidir. MNG Kargo taşınması yasak ya da sakıncalı olabilecek ürünleri taşımamaktadır ve bu gibi ürünleri anlaşmanın kapsamı dışarısında tutmaktadır. MNG Kargo, taşınabilecek muhtemel ürünleri önceden kategorize etmiştir ve bu kategorizasyon sayesinde yapılacak görüşmede daha somut konuşulabilmesi mümkün olar. Ek olarak hasar görmesi mümkün olacak ürünler için sorumluluk belgesi şartı da aranmaktadır. MNG Kargo, e-ticaret siteleri için özel entegrasyon hizmeti de vermektedir.

2 – PTT Kargo Anlaşma Şartları

PTT kargo küçük hacimle gönderi yapacak girişimciler için çoğu durumda en iyi tercih olmaktadır. Girişimin ilk dönemlerinde PTT kargo ile çalışmaya başlayan kişilerin bir kısmı hacim büyüdüğünde farklı firmalara geçse de hizmet kalitesi nedeniyle PTT ile çalışmaya devam eden e-ticaret şirketi sayısı da az değildir.

PTT kargo ile anlaşmak isteyen kişilerin öncelikle PTT Kargo Genel Müdürlüğü’yle temas kurması gerekmektedir. Kurulan temas sonrasında beyan edilen bilgiler incelenecek ve internet üzerinden verilen erişim sayesinde bazı spesifik detaylarda değişiklikler yapılabilecektir. Bu değişikliklerin yapılması ve talep edilen hizmetin tam olarak kararlaştırılması sonrasında satış ekibi, girişimci ile iletişime geçecek ve fiyat teklifinde bulunacaktır. Satış ekibiyle yapılan anlaşma genel müdürlük tarafından incelenecek ve geçerli kılınacaktır.

3 – Sürat Kargo Anlaşma Şartları

Sürat Kargo e-ticaret siteleri için her geçen gün daha yüksek standartlarda ve yenilikçi çözümlerle hizmet vermektedir. Bu kapsamda oldukça yaygın bir kullanımı olan Sürat Kargo, kapıda ödeme ve kredili kargo gibi imkanlar da sağlamaktadır. Onlarca farklı paket ve spesifik hizmet geliştiren Sürat Kargo’nun sizin durumunuza uygun çözümünü dinlemek ve teklif almak için çağrı merkeziyle görüşebilirsiniz.

4 – Aras Kargo Anlaşma Şartları

Son dönemlerin en sık kullanılan kargo şirketlerinden birisi de Aras Kargo’dur. En yakın Aras Kargo şubesine giderek anlaşma teklifini dinleyebilir ve durumunuza özel çözümler geliştirilmesini talep edebilirsiniz. Sözleşmelerin fiyatları gönderilerin büyüklüklerine ve sayısına bağlı olarak belirlenir, yüklü miktarda gönderi yapılacak olması halinde daha düşük fiyatlarla çalışılabilmektedir. Aras Kargo e-ticaret sitelerine tahsilatlı ödeme olanağı da sunmaktadır.

5 – Yurtiçi Kargo Anlaşma Şartları

Ülke genelinde en yaygın şube ve müşteri ağı bulunan Yurtiçi Kargo, e-ticaret sitelerinin de çoğu zaman ilk tercihi olmaktadır. Dönemsel bazda kampanyalar düzenleyen ve cazip fiyatlarla anlaşılmasını mümkün kılan Yurtiçi Kargo’dan teklif almak isteyen girişimciler en yakın Yurtiçi Kargo şubesine gidebilir ya da çağrı merkezinden ön bilgilendirme talep edebilir.

Çeşitli Tavsiyeler

Eğer ilk defa e-ticaret yapılacaksa ve kargo konusunda da henüz bilgi ediniliyorsa bazı tavsiyeleri dikkate almak yararlı olabilir.

Sabit Oranlı Kargo Ücretlendirmesi

Hangi durum söz konusu olursa olsun e-ticaret yapan kişiyi kara geçirecek anlaşma türü sabit oranlı kargo ücretlendirmesidir. Eğer sabit oranlı kargo ücretlendirmesi yapmazsanız satın alınacak her ürün için farklı kargo fiyatlarıyla karşılaşan tüketicilerin alımdan vazgeçmesi mümkündür.

en ucuza hangi kargo şirketi götürüyor
en ucuz kargo sirketi

Kargo Paketi ve Kutu Çok Önemli

Müşteriler kargo paketini henüz almışken ve bu kargo paketi sizin tarafınızdan hazırlanmış olmasa dahi sizin hakkınızda bir ön yargı sahibi olur. Bu ön yargının olumlu olması için düzenli ve tertipli bir kargo paketinin olması şarttır. Müşterinin o kargo paketinin kendisine özel olarak hazırlandığını ve diğerlerinden farklı olduğunu bir şekilde hissetmesi gerekmektedir.

Ek olarak son dönemlerde kutu açılımı hakkındaki videolar YouTube’un en çok izlenen videoları arasında. Dolayısıyla gönderdiğiniz ürünün de bir YouTube kullanıcısı tarafından paylaşılma ihtimali var.

Benzer konuda sizler için daha önceden ele aldığımız E Ticarete Başlayacaklara Başaranlardan 10 Tavsiye konulu yazımızı da okumanızı öneriyoruz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu