fbpx
Devlet Yardımları

65 Yaş Yaşlılık Maaşı Yardımı Başvuru Kanalları ve Şartlar

Sosyal sigorta güvencesi çatısı altında olmayan ve 65 yaşından büyük vatandaşları ilgilendiren 65 yaş aylığını alabilmek için bazı prosedürleri yerine getirmek ve yine bazı şartları sağlamak gerekmektedir. Yapılan düzenlemeler neticesinde geçtiğimiz yıllarda ailesinin yanında yaşayan yaşlıların karşılaştığı gelir problemi ortadan kaldırıldı ve 65 yaş aylığı almak çok daha kolay hale geldi. Bu kapsamda devlet yardımları kapsamında 65 yaş yaşlılık parası başvuru kanalları ve alma şartları nelerdir, başvuru nasıl yapılır ve türevi konulara değinmek faydalı olacaktır.

65 Yaş Aylığı Kimlere Verilir

65 yaş aylığını alabilmek için 65 yaşını doldurmuş olmak ve herhangi bir sosyal güvence çatısında bulunmamak gerekmektedir. SGK prim ödemesi yapmayan, muhtaçlık sınırının altında geliri olan ve söz konusu muhtaçlığı valilik ya da kaymakamlık aracılığıyla belgeleyebilen herkes yaşlılık aylığı alabilir. 2018 yılı itibariyle muhtaçlık sınırı 483 TL’dir. Aylık geliri bu miktarın altında olan kişiler yönetmelikler gereği muhtaç sayılır.

65 Yaş Aylığı Ne Kadar

Yaşlılık aylığı 3 ayda 1 yapılan türden bir ödeme. Bu kapsamda 2018 yılı itibariyle yaşlılık aylığı 261 TL olmuştur. Ödemeler Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında olmak üzere yılda 4 defa yapılır. 3 ayda 1 yapılan ödemeler 783 TL tutarındadır.

Aylık bağlanabilmesi için gerekli prosedürleri yerine getirmek isteyen kişilerin muhatap olacağı kurumlar il ve ilçelerde faaliyet gösteren defterdarlıklar ve mali müdürlüklerdir.

İlk defa yaşlılık aylığı alacak kişilerin ödemeleri isme havale yöntemiyle en yakın Ziraat Bankası şubesine yapılır ve nüfus cüzdanıyla birlikte şubeden alınması mümkün olur. Bu ödemenin alınmasından sonra yapılacak ödemeler için PTT şubelerinin kullanılması gerekecektir. Talep eden kişiler maaşlarını almak için PTT şubesine gitmek zorunda kalmamak adına PTTkart çıkartabilir ve harcamalarını bu kart üzerinden yapabilir.

Yaşlılık Aylığı Şartları

  • Başvuruda bulunmak isteyen kişilerin kaymakamlık ya da valilikten başvuru belgesi alması gerekiyor.
  • İl ya da ilçe idare kuruluna talepte bulunulması ve muhtaçlık belgesinin çıkartılması gerekiyor.
  • Toparlanan belgeler en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) teslim edilmeli.
  • SGK, başvuruyu bir kez daha değerlendirecek ve başvuru yapan kişinin yaşlılık aylığı alıp almaması konusunda karar verecek.
  • 65 yaşın üzerindeki kişinin başvuru işlemlerini kendisi yapamayacak durumda olması halinde bir yakınına vasiyetname vermesi mümkün. Vasiyetname olmadan herhangi bir aile yakınının başvuru sürecini ilerletmesi mümkün değil.
65 yas yaslilik maasi yardimi
yaşlı maaşı

Gelir Ne Kadar Olmalı

Geçtiğimiz yıllarda yaşlı vatandaşların içerisinde yaşadığı hanenin toplam gelirine bakılarak yaşlılık aylığı alıp almayacağına karar veriliyordu, ancak bu yıl söz konusu mevzuatta değişikliğe gidildi ve 65 yaş üstündeki kişilerin gelir düzeyinin belirlenebilmesi için sadece eşin ve kendisinin gelirine bakılmaya başlandı. İki kişinin gelirinin toplamının yarısı 483 TL’den daha azsa yaşlılık aylığı alınabilir, daha fazlaysa yaşlılık aylığı için başvuruda bulunulamaz.

Sitemizde yer alan İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır 10 Soru 10 Cevap konulu yazımızı da ortalama 2 dk içerisinde okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu