fbpx
Devlet YardımlarıEsnaf Kredileri

Esnafa Kira Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır

Esnafa kira desteği yapılacağının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanması üzerine Onlinekrediler.net olarak bizler de değerli okurlarımızı bu konuda bilgilendirmek, Covid-19 pandemisi nedeniyle ekonomik zorluk yaşayan ve esnafa kira yardımından yararlanmak istiyorum diyen esnaflarımıza konuyu daha açık şekilde izah etmek istedik. İşte detaylar.

Esnafa 1000 TL Kira Yardımı

Esnafa kira yardımı ile ilgili olarak direkt olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beyanlarına baktığımızda; “İş yeri kira olan esnafımıza üç ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapacağız” şeklinde bir açıklaması olduğunu görmekteyiz. Bu konuda bir tebliğ yayımlanacağını bilmekle birlikte, ilk etapta bu desteklerden yararlanacak olan kesimin dolmuş, terzi, servis plakası işletenler, taksiler, oto tamircileri, lokanta sahipleri, kadın kuaförleri, erkek berberleri yurtlar, pastaneler, düğün salonları, kreşler ve yurtlar olduğunu görmekteyiz.

Esnaf Kira Desteğine Nasıl Başvurulur?

Türkiye Cumhuriyetinin büyükşehir olarak belirtilen beledihye sınırlarında toplamda 1 milyon 500 bin civarı esnaf bulunuyor. Bunun haricindeki esnaf sayısı ise 500 bin civarında. Dolayısıyla yaklaşık 2 milyon esnaf bulunuyor. Yapılan araştırmalarda bu esnaf kesiminin 1 milyon 200 bin civarının Covid-19 pandemisinden ve bu pandemi kapsamında alınan kısıtlama kararlarından etkilendiği görülüyor. Etkilenen bu esnaflara yapılacak 3 aylık kira yardımlarının başvurularının e devlet üzerinden yapılacağı belirtiliyor. Toplamda bu konuda ayrılan kaynak ise 1 milyon 300 milyon TL olarak belirlenmiş durumda. Esnaf kira yardımı başvuruları E Devlet üzerinden yapılacak.

Esnaf Kira Desteği Ne Kadar?

Esnaf kredi desteği ne kadar olacak baktığımızda; büyükşehir ve diğer iller konusunda farklı bir uygulama olduğunu görmekteyiz. Büyükşehirde bulunan esnaflar için esnaf kira yardımı 750 TL olarak belirlenirken, diğer illerdeki esnaflarımız için bu rakam 500 TL olarak belirlennmiş durumda. Bu desteklerin ise 3 ay boyunca devam ettirileceği belirtiliyor. Yani büyükşehirdeki esnaflarımız 3 ay boyunca 750 TL, diğer illerdeki esnaflarımız ise 3 ay boyunca 500 TL yardım alacaktır.

Esnaf Kira Desteği Şartları Neler?

Bu noktada her ne kadar çok fazla bir detay bulunmasa da ilk etapta tespitlerimiz; ilgili desteklerin dolmuş, terzi, servis plakası işletenler, taksiler, oto tamircileri, lokanta sahipleri, kadın kuaförleri, erkek berberleri yurtlar, pastaneler, düğün salonları, kreşler ve yurtlara yönelik olduğu yönündedir. Eğer bu esnaf olarak bu sektörlerden birisinde faaliyet gösteriyorsanız, bu durumda bu desteklerden yararlanabilmek için ilk ön koşulu sağlıyorsunuz demektir.

esnaf kredi destegi basvurusu

Esnaf Kira Yardımı Geri Ödenecek mi?

Bu konuda yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının detaylarına indiğimizde, söz konusu desteklerin herhangi bir geri ödemesi olmayacağını, bu yardımların tamamen hibe yardımlar kapsamında olduğunu görmekteyiz.

Yine bu konuyla ilgili olan Esnaf Kefalet Kredisi Çekmek İstiyorum Diyenlere Yol Haritası konulu yazımızı da okuyabilir ve alternatif bilgileri öğrenebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu