fbpx
Devlet Yardımları

Çiftçilere Müjde ! Mazot Parasının Yarısını Devlet Verecek !

Ülkemizdeki tarım faaliyetlerinin artış göstermesi için; Köye Dönüş, Genç Çiftçi, vs. gibi projeler adı altında bir çok hibe ve faizsiz çiftçi kredisi desteği sunuluyor. Bu desteklere 20 Şubat 2018 günü bizatihi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile birlikte bir yenisi ekleniyor diyebiliriz. Açıklamaya göre 23 Şubat 2018 itibariyle Çiftçinin mazot parasının yarsını devlet verecek. 2019 yılında da bu desteğin devam ettiği belirtiliyor. Detayları sizlerle paylaşıyoruz.

Mazot Maliyeti Yarıya İnecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘ın konuşmalarının satır başlarına bakıldığında; 15 Temmuz darbe girişimi sırasında çiftçilerin gösterdiği kahramanlık konusunu bir kez daha hatırlatıp, bugüne kadar yürütülen faaliyetlerden bahsedildiğini ve yine son olarak da mazot maliyeti ile ilgili çiftçilere çözüm üretildiğini bildirdi.

çiftçi mazot yardımı
ciftcilere mujde mazot yardimi

2003 yılında başlayan Mazot desteğine dem vurarak, yapılacak çalışma hakkında paylaşılan detaylarda; 23 Şubat 2018 tarihi itibariyle çiftçilerin mazot maliyetinin devlet tarafından karşılanacağı belirtildi.

Mazot Desteğinin Yanı Sıra Diğer Destekler

Cumhurbaşkanı tarafından belirtilen ve şu an sağlanan diğer çiftçi destekleri olarak şu başlıklara yer verildi.

  • Sığır yetiştiriciliğinin geliştirilmesi, damızlık sığır sayısının artırılması, kırmızı et ihtiyacının karşılanması için Ziraat Bankası aracılığı ile yem temini ve hayvan için yüzde 10 sübvansiyonlu kredi imkanı,
  • Tarım Kredi Kooperatifleri kanalıyla damızlık düve verilmesi ile yine bedelsiz aşı, küpe ve veterinerlik hizmetleri,
  • Tarım Kredi Kooperatifleri üyesi olup talebi olan yetiştiriciler için; TİGEM kanalıyla Ziraat Bankası’ndan kredi imkanı, en fazla 300 baş olacak şekilde damızlık koyun ve yem temini, ayrıca üretici kişinin bakım hizmet bedelinin yanı sıra sigortasının da avans şeklinde ödenmesi, doğum sonrası kuzular için alım garantisi temini,
  • TARSİM sigortasında yetiştiricilere kalan bölümünün devlet tarafından ödenmesi ve sosyal güvencenin sağlanması,
  • 2 Yılı geri ödemesiz 7 yıl vadeli kredi tahsisi,
  • Hayvan alım garantisi şeklindedir.

Sitemizde yer alan Ziraat Bankası 2020 Faizsiz Çiftçi Kredisi Şartları konulu bölümümüzü buradan ziyaret edebilir ve ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

Daha fazla çiftçimizin konudan haberdar olması için yazımızı Facebook ve diğer sosyal medya üzerinden paylaşabilirsiniz. “Bir mum diğerini yakmakla, ışığından bir şey kaybetmez!”


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu