fbpx
İhtiyaç Kredisi

Bozuk Sicile Ön Onaysız Anında 10 bin TL Kredi

Geçmiş dönemlerde bankalarla girdiği finansal ilişkiden doğan sorumluluklarını tam olarak yerine getiremeyen ve bu nedenle düşük kredi notuyla cezalandırılan tüketiciler sicili bozuk olmanın kredi talebi sürecinde çıkarttığı sorunla karşı karşıya kalabilir.

Kredi notu yeterince yüksek bir tüketicinin şubeye gitmeden rahatlıkla kullanabileceği kredi miktarı için dahi kefil göstermesi, teminat veya ipotek vermesi talep edilen bu gruptaki tüketicilerin çeşitli yöntemlerle talep ettiği krediyi tahsis etme imkanı vardır. Bu açıdan bozuk sicile ön onaysız 10 bin TL ihtiyaç kredisi veren bankalar ve bu ürünün nasıl alınabileceğiyle ilgili çeşitli detaylara değinmek yararlı olacaktır.

Kredi Sicili Bozuk Ne Demek

Öncelikle kredi sicili bozuk ne demek buna değinmek yazının ilerleyen bölümlerinde verilecek tavsiyelerin işe yaraması için çok önemlidir.

Kredi sicilinin bozuk olması geçmiş dönemlerde kullanılan kredilerden doğan sorumlulukların tam olarak yerine getirilememesi demektir. Yani bir şekilde geçte olsa ödemelerinizi yapmış fakat sözleşmeye uymadığınız anlamına gelmektedir.

Eğer kredi çektiğiniz halde borcunuzu ödemediyseniz icralıksınızdır ve kara listeye alınmışsınızdır. Bu durumdaki tüketicilerin herhangi bir şekilde kredi çekmesi mümkün değildir. Eğer böyle bir sorun mevcutsa öncelikle mevcut borcun nasıl kapatılabileceği hakkında düşünülmeli ve kredi kullanma seçeneğinin var olmadığı bilinmelidir.

Sicili Bozuk Olana Kredi Verilir Mi?

Bankalar kredi maliyetlerinin arttığı şu günlerde kredi tahsis etme konusunda oldukça dikkatli davranmaktadır. Kredi musluklarının kapatılması, faiz oranlarının yükselmesi ve SWAP limiti getirilmesi bankaların kredi akışını ciddi şekilde etkilemiştir. Bu açıdan kredi tahsisi konusunda daha dikkatli davranan bankalar tüketicilerin kredi kullanması durumunda geri ödenmeme riskini daha çok göz önünde bulundurmaya başlamıştır.

Kredi riski çarpanını büyüten bankalar yaptığı değerlendirme sonrasında kredi notu yüksek olan tüketicilerden dahi teminat ya da belge talep edebilirken kredi sicili bozuk tüketicilerin yaptığı başvuruya hiçbir belge ya da evrak talep edilmeden olumlu yanıt beklemesi pek doğru olmayacaktır. Bu açıdan alternatif yöntemlere başvurulması gerekir.

1 – Gelir Karmaşası

Çoğu tüketici bankaya kişisel gelirini beyan etmekte ve bu miktara ithafen kredi talebinde bulunmaktadır. Fakat bilinmeyen şey bankanın kişisel geliri değil aslında hane gelirini sorduğudur. Yani evinizde yaşayan aile bireylerinin kazandığı para da bankaya beyan edebileceğiniz gelir içerisinde yer alır. Dolayısıyla yaptığınız kredi başvurusunun olumlu yanıtlanma ihtimalini artırmak için hanenizde yaşayan kişilerin hepsinin gelirini bildirmeli ve bu şekilde kredi başvurusu yapmalısınız.

2 – Teminat Vermek

Teminat verebileceği bir malı olan tüketiciler ani bir sorunla karşılaşılması halinde borcun ödenebileceği konusunda bankaya ciddi bir veri sunmuş olur. Bilindiği gibi bankaya yapılması planlanan fakat yapılmayan borcun icra yoluyla alınması mümkündür. Banka, icra edilebilecek bir mal olduğunu bildiği ve bunu belgelendirdiği için tüketicilerin kredi notunu daha az önemser ve yapılan başvurunun olumlu yanıtlanmasını mümkün kılar.

3 – İpotek Vermek

Teminat sadece beyan ya da bilgilendirmedir ve bankaya mal üzerinde herhangi bir sahiplik vermez, ancak ipotek verilen bir malın sahipliği bankaya geçer. İpotek istenmesinin sebebi kredi kullanıldıktan sonra teminat verilen malın satılabilme ihtimalini def etmektir.

İpotek verildiğinde ilgili malın satışı mümkün olmaz, ancak kiralanabilir. Bankaya olan borcun ödenmemesi halinde öncelikle borcunu temin etmek için 1 ay gibi bir süre veren kurum, borcun hale ödenmemesi halinde ipotek verilen malı satar ve borcunu, bu süreçte ortaya çıkan maliyetleri temin ettikten sonra arta kalan parayı da tüketiciye teslim eder.

İpotekli olarak satılan mallar çoğu zaman değerinin altında satılır, kısa süre içerisinde malı nakite çevirme güdüsüyle hareket eden bankanın bunu yapmaması için borcun ödenmesi konusunda dikkatli olmak çok önemlidir.

Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Kredi sicili bozuk olan tüketicilerin kredi tahsisi konusunda internet üzerinden başvuru yapmadan önce şube hizmet kanalını kullanmayı düşünmesi gerekir. Mümkün olduğunca fazla belge ibraz edilmeli ve kefil ya da teminat gibi yöntemlerle ilk başvuru yapılmalıdır. Banka personeli yine de kredi verilemeyeceğini söylerse ipotek tesisli ihtiyaç kredisi başvurusu yapmayı düşünebilirsiniz.

Sicili bozuk tüketicilerin kredi başvurusu için tercih edebileceği bankalar şu şekilde sıralanabilir:

 1. Aktifbank,
 2. Burgan Bank,
 3. Fibabanka,
 4. Odeabank,
 5. Enpara,
 6. CEPTETEB,
 7. QNB Finansbank,
 8. Garanti Bankası,
 9. Kuveyt Türk Katılım Bankası,
 10. Akbank,
 11. Halkbank,
 12. Vakıfbank,
 13. Türkiye İş Bankası,

Eğer teminat ya da ipotek verilecekse diğer bankalara da başvuru yapılabilir. Fakat bu gibi yöntemlere başvurulamayacaksa başta Aktifbank olmak üzere sırasıyla diğer bankalara yönelebilirsiniz.

Bu listede yer alan bankalar diğer özel mevduat ya da katılım bankalarına nazaran risk çarpanını daha düşük tutan bankalardır. Dolayısıyla kredi tahsisinde riski göze alan bankanın faiz oranını ya da kar payını piyasa ortalamasının üzerinde tutması da oldukça anlaşılabilir bir durumdur.

Kredi Notunu Yükseltmenin En Kolay Yolu

Kredi notunuzun düşük olması nedeniyle bankaya yaptığınız kredi başvurularının olumsuz yanıtlanmasından sıkıldıysanız kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğiniz konusuna yoğunlaşmanız gerekir ve bunun da en kolay yöntemi bloke teminatlı kredi kartlarıdır.

Bloke teminatlı kredi kartları sayesinde tüketicilerin kredi kartı temin edip düzenli kullanımı sonrasında doğan ekstre borcunu ödemesi ve bu vesileyle de kredi notunu zaman içerisinde hızlı şekilde yükseltmesi mümkündür. Kredi notu kendiliğinden yükselmez, bankalarla finansal ilişki kurmalı ve sorumluluklarını yerine getiren bir tüketici olduğunuz verisini paylaşmalısınız.

bozuk sicile kredi
bozuk sicile kredi

Bloke teminatlı kredi kartı isteyen A kişi 2 bin TL’lik bir kart için bankaya 2300 TL para yatırır ve bunu blokelendirilir. Banka kredi kartı kullanıldığı sürece ve ödemeler yapıldığı müddetçe bu parayı hesapta tutar, tüketici kredi borcunu ödemezse borcu buradan temin eder ve kartı tekrar kullanılamayacak şekilde kullanıma kapatır. Kendisini bu şekilde güvenceye alan banka tüketiciye kredi notunu yükseltmek için de bir şans sunar. Paranın blokeli olduğu süreçte enflasyon dolayısıyla değer kaybı konusunda endişelenen tüketiciler parasını vadeli hesaba yatırmayı ve burada bloke altına alınmasını talep edebilir. Bu sayede paranız vadeli hesapta değerlendirilecek, kartı kullanmayı bıraktığınızda yatırdığınız parayla birlikte kazandığınız parayı da teslim alacaksınız.

Düşük Kredi Notuna Kredi Kartı Veren Bankalar konulu yazımızı da ortalama 3 dk da okuyabilir ve bununla birlikte anında kart başvuru sürecinizi de başlatabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu