fbpx
Gündem

BDDK Son Dakika Açıklaması : SWAP İşlemlerine Sınırlama

13 Ağustos 2018 günü saat 00:15 sularında BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından yapılan basın açıklamasında; Bankalar arasında yapılmakta olan SWAP işlemlerine sınırlama getirildi.

BDDK tarafından yapılan basın açıklaması şu şekilde yer aldı.

“Bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan para swaplarından, işlemin başlangıç tarihinde spotta yurtiçi bankaların TL verip döviz aldıkları swap işlemleri ile yine bu mahiyetteki swap benzeri (spot + vadeli döviz işlemi) işlemler toplamı bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının %50’sini geçemeyecek olup, bu minvalde mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılamayacak ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemler yenilenemeyecektir. Söz konusu oran günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur. “

Detaylar için https://www.bddk.org.tr

SWAP İşlemleri Ne Demek

Tek bir cümle ile basitçe ifade edecek olursak; Swap İşlemi, herhangi iki tarafın belli bir zaman dilimi içerisinde farklı oranlarda faiz ödemeleri ve / ya da farklı para birimi üzerinden karşılıklı olarak değişim imkanı sağlayan bir takas sözleşmesi anlamına gelmektedir.

Onlinekrediler.net ekibi olarak siz değerli okurlarımıza; en son güncellemeler, basın açıklamaları ve düzenlemeleri ivedilikle bildirmeye devam ediyoruz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu