fbpx
Kripto Para

Avalanche (AVAX) Coin Nedir?

Eylül 2020 tarihinde piyasaya sürülen Avalanche (AVAX) coin, Ava Labs tarafından geliştirilmiştir. Avalanche coin’i Prof Dr. Emin Gün Sirer’in ekip arkadaşlarıyla geliştirdiği ölçeklenebilen ve güvenlikli bir ağ olarak da tanımlayabiliriz. Kısaltması AVAX olan bu kripto para birimi, izin gerektiren veya gerektirmeyen tüm blok zincirlerin tek bir ağ üzerinden çalışabilmesine olanak sağlayan bir yapıya sahiptir. Bu coin’i diğer klasik blok zincirlerden ayıran özellik ise burada tek bir zincir üzerinden işlem yapılmasıdır. AVAX coin içinde Slash, Snowflake, Snowball ve Avalanche olmak üzere dört tane farklı aşama bulunan konsensüs adı verilen bir yapıdadır.

AVAX coin’de işlem yapabilmek için bu 4 aşamada da fikir birliği oluşması gerekir. Bu özelliği sayesinde Avalanche’in diğer kripto paralara göre %51 oranında daha güvenli olduğu ifade edilmektedir. Ayrıca aktif olarak kripto para piyasalarında dolaşıma çıkarılmış olan  Avalanche  coin miktarı 360 milyondur. Bu kripto para biriminin maksimum arz miktarı ise 720 milyon olarak belirlenmiştir.

avax coin nasıl alınır hangi borsalarda var

Avalanche (AVAX) Coin Özellikleri

Coin ya da kripto para denildiği zaman genelde aklımıza ilk gelenlerden biri kripto para madenciliği olur. Ancak Avalanche diğer kripto para birimleri gibi madencilik ile elde edilen bir coin değildir.   Mandencilik  yapılmasının aksine AVAX coin üretilmesi ve coin işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için blok zincir ağı oluşturmak gerekmektedir. Oluşturulan bu blok zincir ile yapılan tüm işlemler en fazla üç saniye sürmektedir. Kripto para birimleri uzmanlarına göre Avalanche, Ethereum ya da Bitcoin’e nazaran daha az enerji harcayarak daha fazla enerji tasarrufu sağlamaktadır. Bu nedenle bu kripto para birimine olan talep gün geçtikçe artmaktadır.

Avalanche (AVAX) Coin Nasıl Alınır?

Avalanche  coin alabilmek için, ilk önce Binance ya da Paribu gibi kripto para borsalarında üyeliğiniz olması gerekir. Üyeliğiniz varsa herhangi bir kripto para işlemi yapabilmek için hesabınıza bakiye yüklemeniz gerekir. AVAX coin satın alabilmek için de ilk olarak hesabınıza TL bakiyesi yüklemek ya da bunun yerine kullanılabilen bir kripto para almak gerekir. Örneğin Binance krito para borsasından Avalanche (AVAX) coin satın alacağımızı varsayalım;

  • İlk önce Binance ana sayfasına giderek ilk olarak sol üst köşede bulunan “Kripto Al” seçeneğine ardından ise “Kredi/Banka Kartı” sekmesine tıklayalım.
  • Ardından açılan sekmede ne kadar TRY(Türk Lirası) ile işlem yapmak istediğimizi seçip, Coin kısmından Tether’i ya da diğer adıyla USDT’yi işaretleyelim.
  • Tether (USDT) satın aldıktan sonra yine sol üstte bulunan “Al-Sat” seçeneğinden “Klasik” sekmesine tıklayalım.
  • Yeni açılan kısımda sağ üstten USDT sekmesini seçelim ve arama kutusuna AVAX yazarak AVAX /USDT çiftini seçelim.
  • Sonrasında ortadaki “AVAX AL” sekmesine gelelim ve almak istediğimiz miktarı yazalım İstediğiniz miktarı yazdıktan sonra işlem onay onaylanarak AVAX Coin alma işlemini tamamlamış olacağız. Bunun yanı sıra

Avalanche  coin işlemlerini, Avax coin bulunduran diğer kripto para borsaları ile de gerçekleştirmeniz mümkündür.

Yazımıda Avalanche (AVAX) Coin Nedir? Nasıl alınır gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. Kripto paralar hakkında daha fazla bilgi almak ve  farklı coinler hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız  2021 yılında yatırım yapılabilecek 10 kripto para isimli başlığımızı okuyabilirsiniz.

 


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu