fbpx
Bankacılık

Banka Sınavları 2021 (Personel Alımı)

Finans alanında istihdam konusunda öncülüğü yine bankalar alırken, banka sınavları 2021 yılında da devam edecek, bankalar bu sınavların sonuçlarına göre personel alımı yapacaktır. Aşağıdaki listemizde bankaların personel alımları ve sınavlarına ilişkin duyurularının yer aldığı bilgiler paylaşılmıştır. Tercih ettiğiniz bankanın ilgili ilanlarını inceleyebilir ve size uygun bir pozisyon var ise; bu pozisyonlara başvurabilir, sınavlarla ilgili daha geniş çaplı bilgiler edinebilirsiniz.

Ziraat Bankası Sınavı

Ziraat Bankası 2021 yılında da personel alımına devam edecek olup, bu personel alımında yine sınav yoluyla tercihte bulunacaktır. Ziraat Bankası Sınav İlanları için https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bankamiz/insan-kaynaklari/duyurular linkini ziyaret edebilir ve güncel ilanları görebilirsiniz.

Akbank Sınav ve Personel Alımı

2021 yılının başlarında kadrosunu genişleteceğini ve personel alımı yapacağını duyuran Akbank ‘ın ilgili sınav ve personel alımı ilanlarına ilişkin https://kariyer.akbank.com/ adresinden detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Çoğu bankacı adayının ilk tercihlerinden birisinin Akbank olduğunu, bu nedenle rekabetin de yüksek olduğunu yeri gelmişken sizlere hatırlatalım.

ING Bank Personel Alımı

ING Bank ‘ın ülkemiz bankacılık sektörüne yeni giren bankalardan birisi olduğu, dolayısıyla da her geçen gün şubelerinin sayısını arttırdığı konusunun öncelikle altını çizmek gerekiyor. ING Bank sınav ilanları ve kariyer duyurularına ilişkin detaylara ise https://www.ing.com.tr/tr/ing/insan-kaynaklari/acik-pozisyonlar bölümünden ulaşabilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası İş İlanları

Yapı Kredi Bankası da bir çok departmanda personel alımına bu yıl da devam edecek. Yapı Kredi Bankası sınav ilanları ve personel işe alım ilanları için https://kariyerim.yapikredi.com.tr/ bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Vakıfbank Ziraat Bankası Halkbank İlanları

Bankacı olmak isteyen adayların yine en çok tercih ettiği bankalar arasında; Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank önde geliyor diyebiliriz. Bu tercih sebepleri arasındaki en önemli konu ise hiç şüphe yok ki; bu bankaların devlet bankaları olmaları. Özel sermayeli bankalara nazaran iş garantisi anlamında devlet bankalarındaki çalışanlar daha şanslı olduğu için, bankacı olmak isteyen bir çok kişi, başvurularına ve sınav takiplerine öncelikle bu bankalardan başlıyor.

Katılım Bankaları Sınav İlanları

Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası ile devlet katılım bankaları olan Vakıf Katılım ile Ziraat Katılım Bankalarında da personel alımları 2021 yılı için devam edecek. Bu katılım bankaları sınavlarını belirli dönemlerde duyurmakta ve bu sınav sonuçlarına göre personel alımına gitmektedir. Aşağıdaki bölümlerden güncel ve anlık bilgiler alabilmeniz mümkündür.

Denizbank Sınav ve İlanlar

Denizbank ‘ın sınav ilanları ve personel alımına ilişkin güncel duyuruları için https://kariyer.denizbank.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

QNB Finansbank İlanları

QNB Finansbank ve yine bununla birlikte Enpara ‘da bankacı olarak çalışmak isteyenler; bankanın ilgili sınavlarını ve işe alım ilanlarını XXX adresi üzerinde takip edebilirler.

Türkiye İş Bankası İşe Giriş Sınav İlanları

Ülkemizin en kurumsal bankalarından birisi olan Türkiye İş Bankası da kariyer sürecini şeffaf olarak yöneten bankalar arasındadır. İş Bankası sınav ilanlar ve diğer kariyer duyuruları için https://www.isbank.com.tr/bankamizi-taniyin/iste-kariyer bu bölümü inceleyebilirsiniz.

Şekerbank Bankacı Sınavı

Daha çok çiftçilere yönelik hizmet veren Şekerbank ‘ın kariyer bölümü ve sınav ilanları için https://www.sekerbank.com.tr/hakkimizda/ik/isealim bölümünü takip edebilirsiniz.

Odeabank Personel Alımı ve Sınav

Odeabank ‘ın işe alım ve sınav ilanları için ise; https://www.odeabank.com.tr/tr-tr/hakkimizda/insan-kaynaklari/sayfalar/odeabankta-kariyer.aspx adresine göz atmanızda yarar var.

ICBC İşe Alım ve Sınavlar

ICBC de ülkemize henüz yeni girmiş Çin Halk Cumhuriyeti kökenli bir banka olup, hızla şube sayısını arttırmakta, dolayısıyla personel ihtiyacı bulunmaktadır. ICBC Turkey Bankası işe alımlarında daha çok ülkemizin önde gelen iş bulma siteleri ile ortak çalışmakta olup, konuyla ilgili detaylara ise https://www.icbc.com.tr/tr/kariyer/detay/ICBC-Turkeyde-Kariyer/232/759/0 adresindeki bağlantıda yer vermektedir.

Türk Ekonomi Bankası (TEB) Sınavları

Her ne kadar CEPTETEB adı altında şubesi bankacılık faaliyetlerine tam yol devam eden TEB, personel alımına da devam ediyor. 2021 yılında da personel alımı yapması beklenen Türk Ekonomi Bankası ‘nda çalışmak isteyenlerin, sınav, kariyer ve işe alım süreçleri ile ilgili güncel takip edebilecekleri bölüm https://www.tebkariyer.com/tr adresidir.

Banka Sınavına Başvurmadan Önce Dikkat !

Eğer yukarıda vermiş olduğumuz bankalardan herhangi birisine iş başvurusu ya da sınav başvurusunda bulunmayı düşünüyorsanız; öncelikle bankanın ilgili pozisyon şartları taşıyıp taşımadığınızı çok iyi şekilde kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer aranan özelliklerde bir eksiğiniz var ise; başvurunuzun dikkate alınmaması muhtemeldir diyebiliriz. Banka sınav ilanları için de aynı durum söz konusudur. Eğer sınava gireceklere ilişkin istenen asgari özellikleri taşımıyorsanız, sınava girip başarılı olsanız dahi muhtemelen işe alım süreciniz tamamlanmayacaktır. Dolayısıyla hangi ilandaki özellikleri taşıyıp taşımadığını kesinlikle netleştirmeniz gerekiyor. Bu özelliklere örnek olarak; askerlik durumu, yabancı dil durumu ve düzeyi, yaş şartı, vs. gibi şartları sayabiliriz.

banka sınavı
Banka Sınav İlanı Personel Alımı

Banka Sınavlarında Ne Tür Sorular Soruluyor

Banka sınavları genel itibariyle; genel kültür ve genel yetenek olarak yapılıyor. Çoğu banka bu sınavları kendi uhdelerinde hazırlıyor. Devlet bankaları için KPSS ile belli sayılarda personel alımı mümkün olabiliyor. Ancak devlet bankaları da işe alacakları bankacı adaylarını kendi bünyelerinde da ayrıca bir sınava tâbi tutabiliyor. Banka sınavlarında çıkmış sorular ile ilgili araştırmalar yapıp, bu sınavları inceleyip çözerek tecrübe kazanmanız, size asıl sınavda bir avantaj sağlayacağı için, bu yönde de çalışmalar yapmanızda yarar olacaktır.

Bankacı olduktan sonraki kariyer aşamalarından birisi olan ve daha önceden ele aldığımız Banka Müdürü Nasıl Olunur konulu yazımızı da inceleyerek, şimdiden uzun vadeli kariyer planlarınızı yapmayı değerlendirebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu