fbpx

Askere Nasıl Para Gönderilebilir (Hangi Bankalar)

| | , ,

Askerlik hizmeti kanunen de belirtildiği gibi belirli yaşa gelen her erkek bireyin vatani borcu olarak tasvir edilmektedir. Asker birey herhangi bir işte çalışarak gelir elde edemez (genellikle) ve daha önceden edindiği düzenli bir geliri yoksa da sık sık ailesinden ya da çevresinden maddi yardım talep etmektedir. Hali hazırda er maaşı adı altında harçlık ödemesi yapılıyor olsa da bu ödeneğin giderlere nazaran çok cüzi bir ödeme olduğunu unutmamak gerekir. Dolayısıyla askere gidecek kişiler için kartlar ve para transferleri gibi konulara değinmek yararlı olacaktır.

Askere Nasıl Para Gönderilebilir (Hangi Bankalar)

Askerde Kredi ya da Banka Kartı Kullanımı

Askere giden kişiler ilk olarak acemi birliğine dahil edilir. Acemi birliğinde askerlere genellikle Ziraat Bankası’na nadiren de diğer bankalara ait herhangi bir kredi kartı özellikli banka kartı teslim edilir. Bu kartın teslim edilmesine istinaden tüm harcamaların bu kartla yapılacağı tembihlenir ve askeriye içerisinde nakit para geçmediği hatırlatılır.

Teslim edilen kartın 16 haneli numarası veya kartın tanımlandığı hesap numarası, IBAN numarası gibi bilgilerin para gönderecek kişiyle paylaşılması halinde para transferi normal bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bireyin asker olması transfer konusunda farklı bir prosedür izlenmesi gerektiği anlamına gelmemektedir.

IBAN ya da hesap numarasını öğrenmek isteyen askerler mümkünse bankadan hesap cüzdanlarını isteyebilir, değilse bankanın çağrı merkezini arayarak IBAN numarasının paylaşılmasını talep edebilir. Paylaşılan IBAN numarası ya da hesap numarasıyla transfer 2 farklı şekilde gerçekleştirilebilir.

  1. İnternet/mobil bankacılık aracılığıyla: Para gönderecek kişiye IBAN numarası veya hesap numarası ve şube kodu bilgisi paylaşılır. Transferi gerçekleştirecek kişi kendi hesabından normal prosedürleri izleyerek para transferi gerçekleştirir.
  2. ATM ya da banka şubesi aracılığıyla: Kredi k artı özellikli banka kartının ait olduğu bankanın herhangi bir ATM’si ya da şubesine giderek kartsız para yatırma işlemi gerçekleştirilebilir. Bunun için IBAN veya hesap numarasının bilinmesi yeterlidir.
İlginizi Çekebilir :  Çiftçilik Yapmak İstiyorum Devlet Destekleri İçin Nereden Başlamalıyım

Hesap numarası ya da IBAN numarasını öğrenemeyen askerler 16 haneli kart numaralarını para gönderecek kişiyle paylaşabilir. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta 16 haneli kart numarasının banka kartına değil kredi kartı özelliğine ait olmasıdır. Kredi kartı özellikli banka kartlarının üzerinde 2 adet farklı 16 haneli kart numarası yer alır. Bunlardan hangisinin 16 haneli kredi kartı numarası olduğu kartın üzerindeki metinlerden öğrenilebileceği gibi alışveriş yaptıktan sonra alınan fiş aracılığıyla da öğrenilebilir.

Kışlaya Kredi Kartı Götürülür Mü?

Kışlaya kredi kartı götürmenin önünde kanuni bir engel yoktur, ancak kredi kartını kullanamama ihtimali vardır. Çünkü çoğu kışla yalnızca Ziraat Bankası kartlarıyla alışveriş yapılabilmesini mümkün kılmakta, bunun haricindeki kartlarla alışveriş imkanı sağlayamamaktadır. Dolayısıyla götürülecekse de bu kartın Ziraat Bankası’na ait olması iyi olacaktır.

Kışla’da ATM Var Mı?

İstisnasız her kışlada ATM bulunur, hatta bazı kışlalarda banka şubelerinin olduğu da  biliniyor. Bu ATM’lerden para çekmek ya da karta para yatırmak mümkündür.

Askerde Nakit Para Taşımak Suç Mu?

Yüklü miktarda nakit para bulundurmak askeriye de suç sayılmaktadır. Bu, kişinin can, mal güvenliğini korumak ve hırsızlık gibi suçların önüne geçmek için alınmış bir önlemdir. Hali hazırda askeriyede nakit paranın hiçbir harcamada kullanılmadığının hatırlanması da yararlı olacaktır. Fakat bazı otomatların kullanılabilmesi ve çay, kahve vb. düşük maliyetli bozuk parayla karşılanabilen ihtiyaçların bedelinin ödenebilmesi için ufak miktarda bozuk para taşınabilir.

Sitemizdeki EFT ve Havale bölümünden para transferleri konusunda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Önceki Yazı

Cep Telefonuna Para Gönderme İşlemi İçin Detaylı Rehber

1 Ocak 2018 Resmi Tatil mi ? Bankalar PTT Açık Olacak mı ?

Sonraki Yazı

Yorum yapın