fbpx
Gündem

23 Nisan Bayram Tatilinde EFT Yapılır mı Karşıya Geçer mi

23 Nisan 2020 Perşembe gününe denk gelmektedir ve bu gün de resmi tatil sıfatına sahip özel bir gündür. Dolayısıyla bankalar da dahil olmak üzere hiçbir resmi kurum ya da kuruluş 23 Nisan’da çalışmayacaktır. Tüketicilerin çeşitli hizmetlerden yararlanabilmek için bir sonraki iş gününü beklemekten başka çaresi yoktur. Buna karşın 23 Nisan bayram tatilinde EFT yapılır mı konusuna özel olarak değinilmesi gerekiyor, çünkü bazı alternatif çözüm önerileriyle ödeme yapılabilir ya da ödeme alınabilir.

Bankalar 23 Nisan Günü Çalışıyor Mu

Devlet bankası ya da özel banka olması fark etmeksizin hiçbir banka 23 Nisan 2020 günü çalışmayacaktır. Fakat bankanın bazı kritik birimleriyle çağrı merkezleri mesai yapacaktır. Dolayısıyla tüketiciler çağrı merkezi üzerinden destek hizmeti alabilir.

23 Nisan Günü EFT Yapılır Mı

EFT yani elektronik fon transferi işlemi Merkez Bankası tarafından hızlı bir FRAUD (güvenlik) denetiminden geçirildikten sonra diğer bankaya ulaştırılan cinste bir para transferidir. 23 Nisan 2020 günü Merkez Bankası çalışmayacaktır ve dolayısıyla EFT de yapılamayacaktır. EFT yapamayan tüketicilerin alternatif çözüm önerilerine yönelmesi yararlı olabilir.

Hesabıma Para Yatırılması Gerekiyor

Eğer 23 Nisan günü hesabınıza para yatırılması gerekiyor ve EFT yapılamadığı için bunun gerçekleştirilemeyeceği söyleniyorsa yapılması gereken tek şey ATM’nin kartsız işlemler menüsünden hesap numarasına istinaden hesaba para yatırılmasını talep etmektir. Yatırılan para anında hesabınıza geçecektir.

Eğer ATM’den para yatırılırken günlük işlem limiti sorunuyla karşılaşılıyorsa çağrı merkezi aranmalı ve gerekli güvenlik teyitlerinin verilmesi sonrasında günlük para yatırma limiti yükseltilmelidir. Bazı bankalar bunun internet şube uygulaması üzerinden yapılmasını da mümkün kılmıştır.

Hesaba Para Yatırmam Gerekiyor

Farklı bir kişinin hesabına para yatırılacaksa EFT’nin alternatifi yine ilgili bankanın ATM’leridir. Para yatırılacak hesap sahibinden hesap numarası, şube kodu gibi bilgileri temin ettikten sonra ilgili bankanın ATM’sine gidip Giriş > Kartsız İşlemler > Hesaba Para Yatırma > Hesap Numarası adımları takip edilmelidir. Yatırılan para dakikalar içerisinde karşıdaki kişinin hesabına aktarılacaktır.

23 nisan tatilinde EFT yapilir mi
23 nisan eft

Kartım Kayboldu

23 Nisan günü kartın kaybolması ya da çalınması durumunda banka şubelerine gidilemeyecektir. Bu gibi durumlarda çağrı merkezinin aranması her zaman için çok daha kısa sürede çözüm bulunmasına yardımcı olmaktadır.

Sitemizde yer alan Cumartesi Günü Yapılan EFT Karşı Hesaba Geçer mi konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu