fbpx
BankacılıkBlog

2 bin TL Maaşı Olan Birisi Ne Kadar Kredi Çekebilir

Bankalar yasal mevzuat gereği tüketicilere sağlayacağı kredilerden doğan taksit ödemelerinin gelirin belirli bir yüzdesini geçmediğinden emin olmalıdır. Dolayısıyla gelire göre çekilebilecek kredi hesaplaması yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar ve istisnalar vardır. 2 bin TL maaşı olan birisi çekebileceği krediyi hesaplarken maaşının yüzde 50’sini baz alarak fikir sahibi olmalıdır.

Ne Kadar Kredi Çekebileceğim Nasıl Hesaplanıyor?

Yasal mevzuat gereği tüketici gelirlerinin yüzde 70’inden fazlası kredi taksit ödemelerine tekabül edemez fakat yaşam şartları ve enflasyon gibi dışsal faktörler gereği bankalar gelirin yüzde 50’sini baz alarak risk  hesaplaması yapmaktadır. Dolayısıyla krediden doğacak taksit ödemelerinin gelirin yüzde 50’sini geçmemesine dikkat edilmelidir. Örneğin 2000 TL geliri olan bir kişi her ay en fazla 1000 TL taksit ödemesi yapabileceğini varsayarak çekebileceği maksimum kredinin ne kadar olacağını hesaplamalıdır.

Kredi vadelerinin de finansman özelinde değiştiği düşünüldüğünde kullanılabilecek maksimum kredi için maksimum vadeye ilişkin hesaplama yapılmalıdır. Örneğin ihtiyaç ve taşıt kredisi en fazla 48 ay taksitle kullanılabilirken konut kredisi 120, 180 ve hatta 240 ay vadeye kadar taksitlendirilebilmektedir. Bu nedenle kredi özelinde çekilebilecek kredinin ayrı ayrı incelenmesi gerekir.

En Fazla Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilirim?

Aylık gelirden doğan taksit hakkı 1000 TL ile sınırlandırıldığında yani gelirin yarısının tamamen kredi taksit ödemelerine aktarıldığı varsayıldığında:

 • 12 ay vadede 12.000 TL,
 • 24 ay vadede 24.000 TL,
 • 36 ay vadede 36.000 TL
 • 48 ay vadede 48.000 TL kredi kullanılabilir.

Söz konusu tutarlar ana para miktarı olmayıp faizle birlikte bankaya yapılması gereken toplam ödemeyi ifade etmektedir. Daha yüksek limitle kredi kullanılmak istenirse aşağıda ayrıca değinilecek olan teminat vererek başvuru yapılması gerekir.

En Fazla Ne Kadar Taşıt Kredisi Çekebilirim?

Taşıt kredilerinin kendi özelinde bir şartı daha vardır. 50 bin TL’ye kadar olan taşıt bedelinin % 70’i, 50 bin TL’den arta kalan tutarın ise % 50’si kredilendirilebilir. Bunun bilindiği varsayılarak tüketicilerin kullanabileceği maksimum taşıt kredisi miktarının:

 • 12 ay vade için 12.000 TL,
 • 24 ay vade için 24.000 TL,
 • 36 ay vade için 36.000 TL,
 • 48 ay vade için 48.000 TL olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Yukarıdaki hesaplamaya faiz oranları dahil edilmemiştir fakat faizle birlikte bankaya yapılabilecek en yüksek ödeme miktarlarını göstermektedir. Bu üst limitle kredi kullanabilmek için kredi notunun yüksek olması ve gelirin belgelenebilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

En Fazla Ne Kadar Konut Kredisi Kullanabilirim?

Konut kredileri vadeleri çeşitlilik gösterebilmektedir fakat genel itibariyle bankaların en fazla 120 ay vadeyle konut kredisi sunduğu baz alınarak bir hesaplama yapıldığında:

 • 24 ay vade için 24.000 TL,
 • 48 ay vade için 48.000 TL,
 • 72 ay vade için 72.000 TL,
 • 108 ay vade için 108.000 TL,
 • 120 ay vade için ise 120.000 TL konut kredisi çekilebilir.

Konut kredileri istisnai olarak daha yüksek oranlarda da sağlanabilmektedir. Bu skalanın üzerinde kredi kullanmak isteyen tüketicilerin kredi notlarının yüksek olması, SGK’lı çalışmaları ve gelirlerini mutlaka belgeleyebilmeleri gerekir.

2 bin tl maaş kredi
2 bin tl maasi olan birisi ne kadar kredi cekebilir

Teminat Vererek Maksimum Limiti Artırmak

Tüketiciler kullanabileceği kredi limitini artırmak isterse veya kredi notunun düşük olması nedeniyle oluşan dezavantajı gidermek isterse bankaya teminat verme yöntemini tercih edebilir. Taşınır veya taşınmaz malların ipotek ya da teminat olarak gösterilmesi halinde bankanın sağlayacağı krediden doğan riski azaltması ve böylelikle daha yüksek limitle kredi kullanılması mümkündür.

Sitemiz üzerinden Maaşa Göre Kredi Hesaplama konulu bölümümüze inceleyerek benzer konuda değişikk hesaplamalar yaptığımız içeriğimize buradan ulaşabilir ve ortalama 2 dk da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu