fbpx
Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Esnek Hesap Limit Yükseltme

Yapı Kredi bankasının müşteri ihtiyaçlarını gidermek konusunda attığı adımlardan birisi olarak Esnek Hesap, tüketicilerin hesaplarında para olmasa dahi daha önceden tanımlanan kredi limitiyle orantılı olacak şekilde çeşitli ödemelerin yapılabilmesini ve işlemlerin aksamamasını sağlayan eşsiz bir niteliğe sahiptir.

Tanımlanan fatura ödemelerinin yapılmasını, nakit para çekilebilmesini, alışverişin gerçekleşebilmesini mümkün kılan esnek hesap ile hesabınızda para olmadığında dahi doğrudan ATM’ye giderek nakit para çekebilir, otomatik ödeme talimatı verilen faturaların aksamadan ödenmesini sağlayabilir, banka kartı ile yine hesabınızda para olmamasına karşın ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Esnek Hesap Limiti Arttırma Talebi

Esnek hesap başvurusu yapan kişiler vadesiz hesabına tanımlanacak ön tanımlı kredi miktarını belirleyebilmek için tıpkı kredi başvurusu yapar gibi Yapı Kredi Bankası’na başvurması gerektiğini hatırlayacaktır, eğer bu şekilde olmadıysa ve teklif usulü esnek hesap kullanılmaya başladıysanız dahi limit artırımı yaparken gelir belgesi ibrazı gerekebilir.

Yapı Kredi Esnek hesap limitini arttırma talebi işlemini nasıl yapacağınızı öğrenmeden hemen önce tam olarak esnek hesabın ne olduğunu anlamanız limiti nasıl artırabileceğiniz konusunda da size fikir verecektir.

Esnek hesap tıpkı bir kredi gibi çalışır, tüketiciler bankaya belirli bir borçlanma limiti için başvurur ve yapılan başvuru neticesinde de banka, tüketicilere belirli bir hacme kadar borçlanma imkanı sunar. Esnek hesabı standart tüketici kredisinden ayıran en önemli ayrıntı esnek hesap vadesinin belirlenmemiş olmasıdır, yani tüketici dilediği gün kadar sonra borcunu ödeyebilir ya da kapatabilir.

Esnek hesapta borç için günlük faiz uygulanır, yani banka ile yaptığınız anlaşmada günlük faiz ne olarak belirlendiyse her gün borcunuza bu oranda faiz uygulanır. Dolayısıyla borcunuzu ne kadar geç öderseniz o kadar fazla faiz ödemiş, ne kadar erken öderseniz de o kadar az faiz ödemiş olursunuz.

Bu kapsamda limit artırımı yapmak isteyen tüketiciler aslında bankanın kendilerine daha fazla borçlanma hakkı vermesini ister ve bunun yegane yolu da doğrudan banka şubesine gidip gelir belgesi ile birlikte başvuru yapılmasıdır. Banka, gelir belgenizi inceleyecek ve yaptığı inceleme neticesinde çeşitli kriterleri değerlendirip (kredi notu vb.) ne kadara kadar borçlanma hakkı tanıyabileceğini tespit edecektir. Bu kapsamda bankaya doğrudan bir miktar için başvuru yapabileceğiniz gibi bankanın sizin için bir miktar belirlemesini de isteyebilirsiniz, örneğin mümkün olabilecek en yüksek limitle esnek hesap limiti istiyorum ya da 500 – 1000 TL arasında limit artırımı talep ediyorum diyebilirsiniz.

Bireysel müşteri uzmanınız sizin için tüm gereklilikleri yerine getirecek ve bankanın ilgili biriminin talebinizi detaylı olarak inceleyebilmesi için şart olan detayların iletilmesini sağlayacaktır.

Esnek Hesap Bilinmesi Gereken Diğer Detaylar

Esnek Hesap hakkında bilinmesi gereken en önemli detay faiz hesabının günlük yapıldığıdır. Yani borç ay sonunda ya da esnek hesap başvurusu yaparken ne kadar faizle ödeneceği konusunda bir belirlilik taşımaz. Bu kapsamda ne zaman borçlanıldığında ne kadar faiz ödeneceğinin hesaplanması için Yapı Kredi bankası tarafından geliştirilen hesaplama araçlarının kullanılması mümkündür.

Bu hesaplama araçlarını kullanmak için Yapı Kredi İnternet şubesine giriş yaptıktan sonra hesaplama araçları butonuna tıklamalı ve esnek hesap seçimi yaptıktan sonra borç miktarı ve gün sayısını girerek ne kadar borcun kaç günde ne kadar faizle ödeneceğini hesaplayabilirsiniz.

Yapi Kredi Esnek Hesap Limit Yukseltme
yapıkredi esnek hesap limit arttırma

Dikkat!

Faiz ödemeleri daha önceden belirlenen bir vade ile yapılır, yani 3 ayda bir ya da aylık periyotlarla kullandığınız esnek hesap bakiyelerinden doğan faiz borcunu ödersiniz. Dikkatle tekrar okumanızı rica ediyoruz, hesabınız esnek hesaptan para çekilmiş olsa dahi faizi o gün hesabınıza yansıtmaz, faiz hesaplaması banka ile yaptığınız anlaşma doğrultusunda aylık ya da 3 ayda bir hesaplanarak hesabınıza yansıtılır. Dolayısıyla borçlandığınızda yani bakiyeniz eksiye düştüğündeki tarih borçlanmanın başladığı tarih, hesabınızın bakiyesinin artıya yükseldiği tarih ise borcunuzu ödediğiniz tarih, arada geçen zamansa ne kadar faiz ödeyeceğinizi belirleyen zamandır.

Ödeme yapmak oldukça basittir, yapmanız gereken tek şey hesabınıza para yatırmak, bu sayede hesabınız tekrar “0” bakiyesini geçip artı olabilecek ve borcunuz da kapatılmış olacaktır. Hesabınızın ne kadar borcu olduğunu görmek için internet bankacılığı, mobil bankacılık, 444 0 444 ya da 0850 222 0 444 numaralı Yapı Kredi çağrı merkezini arayabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu