fbpx
Ziraat Bankası

Ziraat Kredi Kartı Bloke Kaldırma İşlemi

Ziraat Bankası tarafından geliştirilen kredi ve banka kartlarından herhangi birisinin çeşitli nedenlerle bloke olması mümkündür. Tüketiciler gerekli teyitleri verebilmeleri halinde kredi ya da banka kartları üzerindeki blokeyi kısa süre içerisinde kaldırabilmekte ve kart kullanımına devam edebilmektedir, bu kapsamda Ziraat Bankası bloke kaldırma, kart blokesini kaldırmak için yapılması gerekenler ve kart blokesi hakkında bilinmesi gerekenler gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olabilir.

Ziraat Bankası Kart Blokesini Kaldırma

Ziraat Bankası müşterileri kredi kartları bloke olduğunda öncelikle çağrı merkezini aramalıdır. 0850 258 00 00 numaralı Ziraat Bankası çağrı merkezini aradıktan sonra kredi kartı müşteri temsilcisine bağlanılması ve sadece kart sahibinin bilebileceği çeşitli soruları yanıtladıktan sonra kartının blokesinin kaldırılması işlemine onay vermesi gerekmektedir.

Bloke kaldırmanın diğer bir yolu da karta yeni bir şifre belirlenmesidir, bunu yapmak için yapılması gereken şey yine çağrı merkezi arandıktan sonra şifre işlemleri altında yer alan kredi kartı şifresi belirleme menüsüne giriş yapılması ve çeşitli bilgileri teyit ettikten sonra yeni şifre ile kullanıma devam edlmesidir

Her iki yöntemden hangisi sizin için daha tercih edilebilir bir yöntemse bunu kullanmanız mümkündür.

Ziraat Kredi Kartı Neden Bloke Olur?

Ziraat kredi kartının neden bloke olduğunu bilmek gelecekte aynı problemlerle karşılaşmamak için önemlidir. Bu kapsamda bloke olma nedenleri iyi anlaşılmalı ve bu durumların oluşmaması sağlanmalıdır.

Şifrenin art arda yanlış girilmesi

Ziraat kredi kartının bloke olmasının en çok karşılaşılan nedeni şifrenin yanlış girilmesidir. Günümüzde çoğu kişi birden fazla ATM ya da kredi kartı kullanıyor ve her zaman bu kartlar için aynı şifrenin kullanılması mümkün olmayabiliyor. Bu kapsamda tüketiciler Ziraat kredi kartının şifresini girdiğini sanarken aslında sahip olduğu farklı bir kartın şifresini peş peşe giriş denemeleri yaparak ödemeyi tamamlamaya çalışıyor, ancak ilgili kart yanlış denemeler ve güvenlik nedeniyle bloke oluyor. Yapmanız gereken tek şey çağrı merkezini aramak ve bloke kaldırmak istediğinizi söylemek.

Kartın kaybolması yada çalınması da yine ikinci en çok karşılaşılan bloke nedeni olarak öne çıkıyor. Çalınan kart zaten direkt iptal ediliyor, yani kart geri alınabilse dahi aynı kartın kullanılması mümkün değil, dolayısıyla bu nedenle bloke edilen kartın blokesini kaldıramazsınız. Buna karşın tüketiciler kaybettiğini düşünerek bloke altına aldıkları kartın tekrar bulduklarında blokesinin kaldırılabileceğini düşünüyor, ancak bu da mümkün değil. Kaybolan kartlara da çalınmış gibi prosedür uygulanmakta, dolayısıyla kartınızın kaybolduğunu söylediğiniz anda ilgili kartın iptali gerçekleştirilmekte. Dolayısıyla kaybolan kartlarınızı bulsanız dahi blokesini kaldıramazsınız.

Kartın blokelenmesinin nedenlerinden birisi de ödenmemiş borcun olmasıdır. Borç ödemesinin zamanında yapılmaması durumunda tüketiciler kredi kartının blokesini kaldıramamaktadır, ilgili kartın blokesinin kaldırılabilmesi için borç ödemesinin yapılması gerekmektedir.

Ziraat Kredi Karti Bloke Kaldirma
ziraat bankası kredi kartı blokesi nasıl kaldırılır

Bloke Ne Zaman Açılır

Kredi kartınızın blokesinin kaldırılması için çağrı merkezine gerekli başvuruyu yaptıktan sonra kartınızın blokesini çok kısa bir süre içerisinde kaldırılır, bu kapsamda günlerce ya da saatlerce beklenilmesi gerekmez ve hatta neredeyse her zaman bloke kaldırma işlemi anında ilgili karta yansır ve ödeme yapmaya devam edebilirsiniz.

Eğer kartınızla birlikte banka hesabınıza da bir bloke uygulama işlemi var ise; bu konuyu da etraflıca ele aldığımız Banka Hesabına Koyulan Blokeyi Kaldırma konulu yazımızı da inceleyebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu