fbpx
EmekliYapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Bankası Emekli Kredisi Başvurusu 25 bin TL 36 Ay

Her ay düzenli ve garanti geliri olan emekliler bankalar için oldukça değerli bir müşteri grubudur. Bu kapsamda emeklileri kendi müşterisi haline getirmek konusunda rekabete giren bankaların bu rekabeti hiç şüphesiz en çok emeklilere yaramaktadır. Hali hazırda emeklilerin nakit ihtiyacı durumunda finansman başvurusu iletebileceği avantajlı bankalardan birisi de Yapı Kredi’dir. Bu kapsamda Yapı Kredi Bankası emekli kredisi başvurusu 25 bin TL için nasıl yapılı ve nelere dikkat edilmelidir kısaca değinilmesi yararlı olacaktır.

Yapı Kredi Emekli Kredisi Özellikleri

Yapı Kredi tarafından tahsis edilen emekli kredisi için hafta sonlarında dahi başvuru iletilebilir. Kısa süre içerisinde yapılan değerlendirme sonrasında kredi miktarına bağlı olarak teminat göstermeden dahi kredinin tahsis edilmesi mümkündür. 36 aya kadar vadelendirilebilen kredinin ödeme planı tüketicilerin isteğine bağlı olarak belirlenebilmektedir.

Yapı Kredi Emekli Kredisi Hesaplaması

Yapı Kredi Bankası’nın emekliler için belirlediği faiz oranı 5 bin TL’ye kadar 24 ay vade için % 3.02, 5 bin TL üzeri için 24 ay vade % 3.02, 36 ay vade % 3.02’tür. Yapılması gereken diğer masraflar % 0,5 oranındaki finansman tahsis ücreti ve çeşitli vergi ödemeleridir. Sigorta yaptırılıp yaptırılmayacağı da tüketici tercihine bağlı olduğu için aşağıdaki hesaplamaya dahil edilmemiştir.

Bu kapsamda 25 bin TL’lik kredi başvurusu yapmak isteyen tüketicilerin:

 • 12 ay vade için her ay 2606 TL, toplamda 31.272 TL,
 • 24 ay vade için her ay 1577 TL, toplamda 37.851 TL,
 • 36 ay vade için her ay 1254 TL, toplamda 45.149 TL, ödeme yapması gerekmektedir.
 • BDDK kararıyla 48 ay vade kaldırılmıştır.

Daha düşük faiz oranlarından yararlanmak isteyen kişilerin konut ipotekli ihtiyaç kredisi ürünü için talepte bulunması da mümkündür. İpotekli ihtiyaç kredisi kullanılacak olması halinde ipotek tesis ücretinin de kredi kullanan kişi tarafından ödenmesi gerekecektir.

Yapı Kredi Emekli Kredisi Şartları

Kredi kullanacak emeklinin:

 • İdari ya da yasal takipte olmaması,
 • Yüksek kredi notuna sahip olması,
 • 80 yaşından küçük olması,
 • Belgeyle emeklilik durumunun kanıtlayabilmesi,
 • En fazla 36 ay vade için başvuru iletilmesi,
 • Aylık gelirin kredi taksit ödemelerinin en az iki katı kadar olması,
 • İpotekli ihtiyaç kredisi için başvuru iletilecekse eşin rızasının da alındığına ilişkin imzalı belgenin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Emekli Kredisi için Gerekli Belgeler

Emekli kredisi kullanacak kişilerin:

 • Aylık dökümü,
 • İkamet belgesi,
 • Nüfus cüzdanı ile birlikte başvuru yapması gerekmektedir.

Emekli Ne Kadar Kredi Çekebilir

Emeklilerin kullanabileceği kredi miktarı tıpkı diğer tüketicilerin de olduğu gibi BDDK mevzuatı uyarınca sınırlandırılmıştır. Bu kapsamda kredi kullanacak emeklilerin belirlenen vade için ödeyeceği taksit ödemelerinin maaşının yarısını aşmaması kararlaştırılmıştır. Örneğin 2000 TL emekli maaşı olan bir emeklinin aylık ödeyebileceği en yüksek kredi taksit miktarı 1000 TL’dir. Bu miktarın daha aşağısında kredi taksit ödemesi yapıp kredi kullanmak mümkün olabilecekken, daha üstünde bir rakam için kredi taksit ödemesi yapılması mümkün değildir.

Hayat Sigortası Zorunlu Değil

Emeklilerin kredi kullanırken hayat sigortası yaptırması zorunlu değil. Talep edenler hayat sigortası yaptırmadan kredi başvurusu iletebilir, ancak daha yüksek faiz oranlarıyla kredi kullanılacağı unutulmamalıdır. Hayat sigortası yaptırılması beklenmeyen bir sorunla karşılaşılması durumunda (ölüm, yaralanma vb.) mirasçıları ve aile yakınlarını çeşitli yaptırımlardan korumak adına oldukça önemlidir fakat yaptırılıp yaptırılmayacağı tamamen tüketici tercihine bağlıdır.

yapı kredi emekli kredisi
yapi kredi emekli kredisi

Emeklilik yaşındaki bir kişinin hayat sigortası poliçesi hazırlatması maliyetlerinin yükselmesine neden olabilir. Fakat yaştan ziyade en önemli husus ne kadar kredi kullanıldığı ve ne kadar vadede geri ödeme yapılacağıdır. Sigorta maliyetini düşürmek isteyenlerin yapması gereken olabildiğince kısa vadede olabildiğince düşük miktarda kredi kullanmaktır.

Yaşlılık Aylığı Alanlar Kredi Başvurusu Yapabilir Mi?

Yaşlılık aylığı alan tüketicilerin emekli kredisi kullanması mümkün değildir. Emekli kredisi kullanabilmek için prim gün ve yaş şartlarının yerine getirilmiş olması gerekir.

Sitemizde yer alan Şubeye Gitmeden Anında Yapı Kredi Kredi Başvurusu konulu yazımızı bu bölümden https://onlinekrediler.net/subeye-gitmeden-aninda-yapi-kredi-bankasi-kredi-basvurusu/ okuyarak kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu