fbpx
Blog

Warren Buffett Kimdir, Hayatı ve Önemli 10 Sözü

Yatırımcıların birçoğu için spekülasyon denildiğinde akla Warren Buffett gelmektedir. Borsa dahisi sıfatına defalarca kez farklı ağızlardan sahip olan bu isim kariyeri süresince oldukça başarılı yatırımlara imza atmıştır ve atmaya da devam etmektedir. Tarihte adından sık söz ettiren nadir yatırımcılardan olan Warren Buffett kimdir, hayatı ve önemli 10 sözü gibi çeşitli konulara değinmek onu ve yatırım stratejisini anlamak için yararlı olabilir.

Warren Buffett Kimdir?

Warren Edward Buffett, 1930 yılında doğmuştur ve FORBES dergisi tarafından her yıl gerçekleştirilen dünyanın en zenginleri listesinde 75 milyar dolarlık servetiyle 2’nci sırada bulunmaktadır. Kendisini yatırımcı bir iş adamı olarak tasvir eden Buffett, iş ve yatırım konularını hiç ayırmamasıyla da tanınmaktadır. Bu liste içerisinde yıllardır bulunan Buffett 2008 yılında dünyanın en zengini seçilmiştir.

En zenginler listesinde yıllardır Bill Gates ile yer değiştiren Buffett, Gates ile yakın arkadaştır ve Gates’ın sahip olduğu Bill ve Melinda Gates Vakfı’na 31 milyar dolarlık bağışta bulunmuştur. Bu bağışın önemi ABD tarihinin en yüksek hacimli bağışı olmasıdır.

Warren Buffett’ın Hayatı

1930 yılında ABD Omeha’da dünyaya gelen Buffett’ın babası o dönemlerde borsa simsarlığı yapan Howard Buffett’dır. Howard’da başarılı bir simsardı ve bu başarısı çocuğunun da ilgisini çekiyordu, küçük yaşlarda babası aracılığıyla finans piyasalarına ilgi duymaya başlayan Buffett’ın hikayesi de tam olarak böyle başladı.

Buffett küçük yaşlarda dedesinin dükkanından aldığı kolaları farklı yerlere götürüp satarak, evinin yakınındaki golf sahasının etrafında unutulan golf toplarını alıp sabah orada satarak ve bir süre sonra bu işleri arkadaşlarına yaptırıp kendilerine komisyon ödeyerek para kazanmıştır.

İlk hisse senedini 11 yaşında alan Buffett, ilk öğretisini de bu aldığı hisse senetlerini kar ettiği anda satarak elde etmiştir. Buffett, yaptığı bu kısa vadeli yatırımların geri dönüşlerinin çok iyi olmadığını, buna rağmen uzun vadeli yatırımların kendisine daha fazla para kazandırabileceğini henüz bu yaştayken öğrenmiş, uzun vadeli yatırımları hedeflemiştir.

Buffett’ın ilk vergi ödemesi ise 14 yaşında olmuştur, açtığı yatırım hesabı aracılığıyla yaptığı yatırımlardan elde ettiği gelirler için devlete vergi ödemeye henüz bu yaşta başlamıştır.

Yine 14 yaşındayken yaptığı yatırımlardan elde ettiği parayı çeşitli işlere yatıran Buffett, bu yıl içerisinde 1200 dolar ödeme karşılığında ilk arsasını da satın almıştır.

1947 yılında lise mezuniyetinin ardından okula devam etmek istemeyen Buffett, babasının ısrarıyla Wharton Business School’a kaydolmuş, 2 yılın ardından evine dönüş eğitimine Nebraska Lincoln Üniversitesi’nde 3 yıl devam etmiş ve mezun olduktan sonra yüksek lisans için Harvard’a başvuru yapmıştır. Harvard’a yaptığı başvuru yaşının küçük olduğu gerekçesiyle reddedilince Columbia Üniversitesi’ne başvurmuş ve burada risk analisti Benjamin Graham’ın öğrencisi olmuştur.

Graham oldukça başarılı bir risk analistiydi ve Buffett’ın yüksek lisans eğitimi süresince kendisiyle çalıştı. Buffett, daha sonraki yıllarda yapacağı yatırımlarda Graham ve yüksek lisans eğitiminde öğrendiği bu bilgileri sık sık kullanacak hatta yatırımlarına temel oluşturacaktı.

1951 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladığında tam olarak 9800 dolarlık bir servete sahip olan Buffett’ın parasıyla o dönem iki ev satın alınabilirdi.

Warren Buffett’ın İş Hayatı

Buffett küçük yaşlarda dedesinin marketinden aldığı ürünleri farklı yerlerde satarak, arkadaşlarını komisyon usulüyle çalıştırarak ya da farklı yöntemlerle küçük miktarlarda gelir elde ederek iş hayatına girmiştir.

11 yaşında ilk hisse senedini almış, 14 yaşında geldiğinde de kar payı vergisi ödemek durumunda kalmıştır. 14 yaşından sonra sadece hisse senetleriyle ilgilienen Buffett, yüksek lisans eğitimini tamamladığında yaptığı hisse senedi yatırımları sayesinde 9800 dolarlık bir servetin sahibi olmayı başarmıştır.

1952 yılında bir sigorta şirketinin müdür yardımcısıyla saatlerce tartışmış, sigortacılık faaliyetine olan ilgisi de böylece ortaya çıkmıştır. Yüksek lisans eğitiminin ardından Wall Street’te çalışmak isteyen Buffett’a babası engel olmuş ve bunu yapmasını istememiştir. Bunun üzerine Buffett üniversitede yatırım hakkında çeşitli dersler vermeye başlamıştır.

Ders vermeye devam ederken 1954 yılında yüksek lisans eğitimi sırasındaki hocası Risk Analisti Benjamin Graham tarafından iş teklifi almış ve kendi şirketinde çalışmasını istemiştir. Graham, Buffett’a yıllık 12 bin dolar teklif etmiştir (şu anki parayla yaklaşık 110 bin dolar kadar değere sahip) ve bunun üzerine 2 yıl Graham’ın şirketinde çalışmıştır. Graham emekliye ayrıldığında bu şirketten ayrılmış ve 175 bin dolarlık (şu anki parayla 1 milyon 500 bin dolar kadar değere sahip) servetiyle Buffett Associates LLC şirketini kurmuştur. 1957 yılında şirketi kurduğu sırada kendisine oldukça ucuz bir fiyata ev satın alan Buffett aradan geçen 60 yıla rağmen halen bu evde oturmaktadır.

1988 yılına kadar oldukça başarılı yatırımlara imza atan Buffett, 1988 yılında tadını oldukça beğendiği Coca-Cola’ya yatırım yapmış ve % 7’lik hissesini satın almıştır. Buffett, bu yatırımıyla çok yüksek kar elde etmiştir.

warren buffet sözleri
warren buffet kimdir hayati

Warren Buffett’ın Sözleri

  1. Eğer ihtiyacınız olmayan şeyler satın alırsanız, çok geçmeden ihtiyacınız olan şeyleri satmak zorunda kalırsınız.
  2. Harcadıktan sonra kalanı biriktirmeyin, birikimi kenara ayırdıktan sonra kalanı harcayın.
  3. Nehrin derinliğini iki ayağınızla birlikte ölçmeye kalkmayın.
  4. Dürüstlük çok pahalı bir hediyedir, onu ucuz insanlardan beklemeyin.
  5. Para, insanın temel karakteristik özelliği neyse onu öne çıkarır. Görgüsüzsen, paran olduğunda da ‘milyarder bir görgüsüz’ olacaksın demektir.
  6. Başkaları aç gözlü olduğunda kork ve geride dur, başkaları korktuğunda aç gözlü ol.
  7. Çorap da olsa, hisse senedi de olsa fiyatı düşerken satın alırım.
  8. Anlamadığın hiçbir işe girme.
  9. Bir firmaya yatırım yaparken, o firmanın topluma ne katacağına ya da ne kadar büyüyeceğine bakmayın. Onun yerine rekabet avantajına ve bu avantajın ne kadar süreceğine bakın.
  10. Eğer bir hisse senedine 10 yıl sahip olmaya razı değilseniz, 10 dakika bile sahip olmayın.

Daha önceden siz değerli okurlarımız ile paylaştığımız Türkiyenin En Büyük 500 Şirketini Capital Açıkladı konulu yazımızı da ortalama 3 dk içerisinde okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu