fbpx
Esnaf Kredileri

TESKOMB Düşük Faizli Esnaf Kredisi Başvurusu ve Detaylar

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) tarafından üye esnaf özelinde tahsis edilebilen çok düşük faizli krediler sayesinde nakit ihtiyacının kısa süre içerisinde basit başvuru prosedürleri sonrasında karşılanması mümkündür. Bu kapsamda TESKOMB düşük faizli esnaf kredisi başvurusu nasıl yapılır ve tahsis edilebilecek kredi türleri nelerdir kısaca değinmek yararlı olabilir.

TESKOMB Esnaf Kredileri

TESKOMB, hali hazırda katılım sağlanabilecek 9 farklı türde kredi tahsis etmektedir. Kredi başvurusu iletmeden önce hangi kredi için talepte bulunulacağına karar verilmeli ve bu ürün için prosedürlere başlanmalıdır. TESKOMB’un başvurulabilecek esnaf kredileri şunlardır:

 • İşletme kredisi,
 • Aylık eşit taksitli işletme kredisi,
 • Tesis kredisi,
 • İstihdam destekleme kredisi,
 • Kooperatif ihracat tesis kredisi,
 • İskonto kredisi,
 • Şoför taşıt edindirme kredisi,
 • Şoför esnafına taşıt onarım kredisi,
 • Servis aracı kamyonet yenileme kredisi.

İşletme Kredisi Detayları

İşletme kredisinden yararlanacak kişilerin mutlaka Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine ortak olması gerekmektedir. Aksi taktirde bu krediden yararlanılamaz.

Kredi, faaliyete devam etmek için gerekli harcamaların karşılanması adına (hammadde ve mal alımı gibi) kullanılabilir.

Kredinin üst limiti 150 bin TL’dir ve geri ödemeler 5 yıla varan vade imkanlarıyla yapılabilir.

Aylık Eşit Taksitli İşletme Kredisi

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ortağı esnafların yararlanabileceği bu kredinin üst limiti 150 bin TL’dir. Hammadde ve faaliyete devam edebilmek için gerekli harcamaların yapılması adına kullanılabilir. Kullanmak için kredi miktarı kadar kefil bulmak, teminat ya da ipotek vermek gerekir. Kredi üst limiti 150 bin TL’dir ve geri ödemeler 24 aya varan vadelerle yapılabilir.

Tesis Kredisi

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri üyesi esnafların yararlanabileceği bu kredi ile makina, yeni araç ve gereç gibi harcamaların satın alınması mümkündür. Kullanılacak kredi kadar teminat vermek gerekir.

Kredinin üst limiti 150 bin TL’dir ve en az 2, en fazla 5 yıl vadeyle g eri ödeme yapılabilir.

İstihdam Destekleme Kredisi

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri üyesi esnafların mal üretimi ya da hizmetin artması amacıyla gerekli harcamaları finanse etmek için kullanabildiği bu kredi ürünü sayesinde 3 yıla varan vade imkanıyla 150 bin TL’lik kredi talep edilmesi mümkündür. Kredi geri ödemeleri en az 1, en fazla 3 yıl vadeyle yapılabilir. Kredinin ilk yılı ödemesiz dönemdir.

Kooperatif İhracat Kredisi

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri üyesi esnaflar ihracatı arttırmak ya da ihracat yapmak amacıyla uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir kaliteye ulaşmak adına yapması gereken harcamaları bu krediyle finanse edebilir. 150 bin TL’ye kadar kullanılabilen bu kredinin geri ödemelerini 4 yıl vadeyle yapmak mümkündür. Kredinin ilk yılı için faiz alınmaz ve ödemesiz dönemdir.

İskonto Kredisi

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri üyesi esnaflar acil nakit ihtiyacını karşılamak adına iskonto ürününden yararlanabilir. En az 1, en fazla 9 ay vadeyle kullanılabilen bu kredinin üst limiti 150 bin TL’dir.

Şoför Taşıt Edindirme Kredisi

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri üyesi şoför esnafı 150 bin TL’ye kadar olan taşıt masraflarını bu krediyle finanse edebilir. İkinci el araç alımlarında otomobil, kamyonet ve minibüsler için 3, otobüsler için 5 yaş sınırı vardır. Geri ödemeler en az 2, en fazla 5 yıl vadeyle yapılır. Satın alınan aracın rehin verilmesi gerekir ve kasko yaptırılması zorunludur.

Taşıt Onarım Kredisi

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri şoförlerin yararlanabildiği bu kredi ürünüyle aracın bakım, onarım, yedek parça vb. harcamalarını finanse etmek mümkündür. 150 bin TL’ye kadar olan nakit ihtiyacının karşılanabildiği bu kredinin en az 1, en fazla 9 ay vadeyle geri ödenmesi gerekir. İpotek vermek ya da kefil bulmak gerekir.

Servis Aracı Kamyonet Yenileme Kredisi

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri üyesi servisçiler 150 bin TL’ye kadar olan krediyle 10 yaşından daha eski olan araçlarını yenileriyle değiştirebilir. 3 yıl vadeyle kullanılabilen bu kredi için % 8 oranında öz kaynak katkısı vardır ve kredi geri ödemeleri süresince araç rehin verilmeldiir.

Kredi Şartları Nelerdir

Hangi krediden yararlanıldığı fark etmeksizin şartlar şu şekildedir:

 • Esnaf ya da sanatkar olmak,
 • Sicil kaydı bulunmak,
 • TESKOMB’un faaliyet alanı içerisinde bulunmak,
 • Farklı bir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ortağı olmamak.

Nasıl Başvurulur?

En yakın TESKOMB’a gidilir ve dilekçeyle başvuru yapılır. Söz konusu başvuru yönetim kurulu tarafından değerlendirilir ve 15 gün içerisinde değerlendirilip yanıtlanır. Sonuç, yazılı olarak başvuru yapana bildirilir.

teskom esnaf kredisi
teskomb dusuk faizli esnaf kredisi

Kredi başvurusu olumlu yanıtlanan kişilerin başvuruları Halk Bankası’na TESKOMB tarafından devredilir ve bankanın son incelemesi sonrasında kredi tahsisi gerçekleşir ya da gerçekleşmez. Kredi tahsisinin gerçekleşmesi ya da gerçekleşmemesi halinde de bilgilendirme yapılır. Esnafın konuyla ilgili yerine getirmesi gereken tek prosedür TESKOMB’a giderek dilekçeyle başvuru yapmaktır, geri kalan tüm süreç TESKOMB tarafından halledilmektedir.

Kredi Faiz Oranları

Hangi krediden yararlanıldığı fark etmeksizin 1 yıla kadar olan vadeler için yıllık % 4, 1 yıldan fazla olan vadeler için yıllık % 5 oranında faiz ödenmesi gerekecektir.

Sitemizde daha önce yayımlamış olduğumuz Esnaf Kefalet Kredisi Çekmek İstiyorum Diyenlere Yol Haritası konulu yazımızı da bu bölümden https://onlinekrediler.net/esnaf-kefalet-kredisi-cekmek-istiyorum-diyenlere-yol-haritasi/ ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu