fbpx
Esnaf KredileriHibe KredilerKosgeb Kredileri

2020 Yılında Esnafa 300 bin TL KOSGEB Hibesi Verilecek

KOSGEB girişimcilik yapmak için harekete geçecek olan esnaflara tam 1.000.000 TL’lik hibe ve kredi imkanı vermeye hazırlanıyor. Bu sayede esnaflarımız maddi olarak sıkıntılar yaşamıyor ve işletmesini açarken ağır faizi olan kredileri ödeme zorunluluğu kalmıyor. KOSGEB bu desteği Türkiye de bulunan girişimcilerin sayısında artış yaşanmasını sağlamak amacıyla yapıyor ve bu yüzden de projelerini şekilllendiren bireylere de, destek veriyor.

esnafa kosgebten faizsiz kredi
kosgeb faizsiz esnaf kredisi

300.000 TL geri ödemesiz hibe desteği

KOSGEB vereceği 1 milyon TL’nin tamamını hibe olarak vermiyor diyebiliriz. Bunun 300 bin TL’sini geri ödemesiz bir şekilde girişim yapan esnaflara verecek. KOSGEB veri tabanında yer alan işlemlere bakacak olursak eğer, projesini kabul ettirmiş kişilere de bazı şartlar koşuluyor. Bu şartlardan ilki KOSGEB tarafından düzenlenecek olan ve 70 saat süren, ikincisi ise 32 saatlik olarak ayarlanan kurslara katılım göstermek. KOSGEB bu sene 300 bin TL hibe, yaklaşık olarak 250 bin işletme ve esnafa verecek ve bu da devletin kasasından çıkacak yaklaşık 7milyar TL olacağını gösteriyor.

700.000 TL faizsiz kredi desteği

Devlet 300 bin TL’yi verdikten sonra, işletmesini kuran ve gelir elde etmeye başlayan kişilere, bu gelirini senede 300.000 TL kar şekline dönüştürenlere, ekstra olarak 700 bin TL daha faizsiz kredi desteği verecek. Bu kredi ise, esnafın işletmesindeki eksikleri ortadan kaldırmasını ve daha rahat hareket etmesini sağlayan bir kredi olacak.

KOSGEB başvuru projeleri hakkında bilgiler

Projenizin 300.000 TL hibe eşiğini aşıp ikinci eşik olan sıfır faizli 700.000 TL’ye gelmesi için aradan en az 1 yıl geçmeli, kar tablonuz oturmalı, işletmenize yönelik grafiklerle başvuru yapacak bir durumda olmanız gerekmektedir. 1 sene gibi bir sürede yeterli maddi destekle nasıl kazanırım diye düşünmeyin. Çünkü bu konuda elbette teknoloji sizlere yardımcı olacak. Yani siz ne kadar teknolojiye yönelirseniz kazanma oranınız da eş zamanlı olarak artış gösterecek. Bunlara örnek olarak

 • Kuru temizleme dükkanları( İşlek bir alanda açılması durumunda)
 • Kuaförler veya güzellik salonları (Sağlam reklam yaparak)
 • Solaryumlar veya masaj salonları (İşini ciddiyetle yapacağınıza inanmanız durumunda)

Hibeye ve krediye başvurular nasıl yapılıyor?

Öncelikle KOSGEB’den bu maddi desteği almak isteyen bireylerimizin, 11 Eylül ile 20 Ekim tarihleri arasında belirlemiş oldukları proje ile müracaat etmeleri gerekiyor Bu başvuru sırasında bazı şartları da yerine getirmediğiniz zaman, kredi ve hibe desteğinden faydalanamazsınız. İşte aranan şartlar !

•  KOSGEB’e kayıtlı olmalı ve isminizde resmi şekilde görünmelidir.

 • Bilanço esaslarını takipte kalmalı ve buna uygun olarak defter tutmalısınız.
 • Ülke ekonomisine katkı sağlayacağınızı projeniz ile kanıt göstermeli ve değerlendirme sürecini geçmelisiniz. Orta veya yüksek teknolojiyi kullanan, imalat sektöründe bulunan bir alana yönelmelisiniz.

KOSGEB Onaylı Örnek Projeler konulu yazımızı da inceleyebilir ve farklı destek, teşvikler hakkında da bilgiler alabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. Merhaba Yaşar Bey;
   Eğer KOSGEB girişimcilik sertifikası aldıktan sonra işletmenizi açarsanız, muhtemelen hibe ve faizsiz kredilerden faydalanabilmeniz söz konusu olacaktır. Ancak 600 bin TL rakamı yüksek bir rakam. Bu meblağın verilebilmesi biraz zor gibi duruyor. Ancak özel durumunuz var ise; konuyla ilgili yine de KOSGEB ‘e gitmek ve danışmak faydalı olabilir.

  1. Merhaba Musa Bey;

   KOSGEB desteklerinden yararlanabilmeniz için “Temel Eczacılık Faaliyetleri” kapsamına girmeniz gerekiyor. Bunun için açacağınız eczanenin Nace Kodu ‘nun 46.46 olması gerekiyor. Nace kodunuzu öğrenmek için bir eczacıya sorabilir ya da bunun yanı sıra bir muhasebeciden bilgi alabilirsiniz. KOSGEB ‘in Desteklediği sektörlere buradan ulaşabilirsiniz.

 1. merhaba :) benim şu an işyerim var terziyim aynı zamanda kosgep belgemde var ben moda evi açmak istiyorum fakat benim faaliyet kodum 141305 olduğu için yeni işyeri açma desteğinden yararlanamıyorum ,dükyanımı kapatıp bir yıl beklemem gerekiyormuş yararlanabilmem için .Ne yapabilirim ? bir yıl çok uzun bir zaman bu konuda çok çaresizim. İ
  yi bir caddede gösterişli bir yer açmam gerek işimin selameti için ama param yok

  1. Merhaba Nilay Hanım;
   Konuyla ilgili öğrendiğiniz bilgiler doğrudur. KOSGEB desteklerinden yararlanabilmek için; en az 1 yıl herhangi bir yerde çalışmamış olmak ya da adınıza kayıtlı bir iş yeri (vergi levhası) bulunmaması gerekmektedir. Alternatif çözüm olarak, başkası adına ya da ortak olarak bu iş yerini açmayı değerlendirebilirsiniz. Ancak ortaklığın hukuki sorumluluklarını da unutmamalısınız. Sorularınız varsa sorabilirsiniz. Sorunlarınızı çözebilmeniz dileğiyle.

 2. Merhaba,
  Şuan Türk Patent kurumu tarafından incelenen faydalı model projem var. Patenti alma durumumda orta ölçekli bir fabrika açmak istiyorum. bu konuda 300 Tl haricinde bir ödeme alabilirmiyim. yada devlet farklı yerlerden fabrika açma konusunda ne gibi hibeleri var.
  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Cabbar Bey;
   Destek miktarları faaliyet göstereceğiniz alana göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin teknoloji ve bilişim üzerine yürütülen faaliyetlerin daha fazla destek alma imkanı vardır.

   Konuyla ilgili size en yakın KOSGEB birimine gidip görüşmeniz daha sağlıklı olacaktır.

   İşlerinizin yolunda gitmesi dileğiyle.

 3. mrb kurulmuş olan bir firmanın kendisini daha da büyütmesi ve geliştirmesi için maddi desteğe ihtiyaç vardır bu durumda hibe desteğinden faydalanabilir miyiz ayrıca başvuruları nereye yapıyoruz site paylaşmamışsınız.

  1. Merhabalar Fatma Hn.
   Şu an en son olarak Hazine Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı tarafından ortaklaşa yapılan açıklamalarda; KGF kefaletli Esnaf Kredisi verilmesine dair çalışma mevcuttur. Belirttiğiniz şartlara sahip olan bir destek türüdür. Bu konuda bir araştırma yapmanız faydanıza olacaktır.

 4. merhabalar ben şirketimi yeni kurdum koskeb diplomamda mevcuttur..araştırdıgım kadarıyka 2019 yılı itibariyle sadece 10 bin tl açılış parası ve aldiğim makinaların yüzde 78 zini karşiliyor faizsiz kredi ve faizli krediden 2019 yılı itibari ile başvuru yapamıyoruz doğrumudur acaba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu