fbpx
Esnaf Kredileri

Esnaf Kefalet Kredisi Çekmek İstiyorum Diyenlere Yol Haritası

Bilindiği gibi bankalar sağlayacağı krediler için risk faktörünün azaldığı ölçüde faiz indirimi yapabilir ve genellikle ipotek ya da teminatla kullanılan kredilerin genel amacı budur. Her geçen gün daha fazla esnafın kara listeye girdiği ve kredi kullanamaz  hale geldiği de düşünüldüğünde özellikle esnaf ve sanatkarlara sağlanan krediler bankalar için risk anlamı taşımaktadır.

1951 yılında ülkemizde kurulan Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri (EKK) kurulduğu günden bu yana sağladığı finansmanlardan ve çeşitli üyelik ödemelerinden oluşan bir fona sahiptir. Bu fon, kredi kullanmak isteyen esnaflara yardımcı olması ve bankalar için riski düşürmek amacıyla kullanılmaktadır.

esnaf kredisi çekmek
esnaflar eskkk ile nasil ve ne kadar kredi cekebilir

En basit tanımıyla EKK, kredi kullanmak isteyen esnaf için bankaya kefil olur ve banka da riskin azalmış olmasından dolayı ciddi bir faiz indirimi yapar. Buna karşın EKK, aracılık ettiği finansmandan gelecekte aracılık edeceği krediler için cüzi miktarda komisyon alır ve böylelikle hem banka risk faktörünü ortadan kaldırmış olur, hem esnaf kredi kullanır hem de fonun sürekliliği sağlanmış olur.

EKK’nin aracılık edeceği bir krediyi kullanmaya karar veren esnaflar için bilinmesi gereken bazı detaylar vardır. EKK’nin kredi için aradığı şartların sağlanması, prosedüre uygun başvuru yapılması ve EKK kredilerinden yararlanmaya devam edebilmek için ödemelerin aksatılmadan yapılması gerekir.

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları

EKK tarafından sağlanan kredilerden yararlanmak isteyen kişilerin esnaf veya sanatkar olup sicile kayıtlı bulunması, EKK’nin faaliyet gösterdiği bölgelerde faaliyetlerine devam ediyor olması ve kendinden başka bir şirket ortağının EKK siciline kayıtlı olmaması gerekir. Bu şartların sağlanması halinde kredi başvurusu yapabilmek için gösterilmesi gereken ekstra bir çaba yoktur.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf Kefalet Kredisi (detaylı bilgi için https://onlinekrediler.net/eskkk-kefaleti-nedir-ve-kredi-icin-eskkk-kimlere-kefil-olur/ ) için sağlanması gereken şartlar konusunda bir problem yaşamayan esnaf ve sanatkarlar, kredi prosedürlerini yerine getirerek çok kısa bir süre içerisinde finansmanın tahsis edilmesini sağlayabilir. Süreç sırasıyla şu şekilde işleyecektir:

  1. Esnaf Kredi Kooperatifi’ne giderek dilekçeyle kredi başvurusunda bulunulacağı beyan edilir.
  2. EKK, başvuru yapan kişinin esnaf ve sanatkarlık durumuyla faaliyetlerine ilişkin istihbarat sorgulaması yapar.
  3. EKK’nin istihbaratının olumlu sonuçlanması halinde dilekçe EKK Yönetim Kurulu’na gönderilir ve tekrar incelenir.
  4. İnceleme sonrası onay verilirse dilekçe bankaya iletilir ve banka da kredi notu vb. istihbarat sorgulaması yapar.
  5. Banka istihbaratı da olumlu sonuçlanırsa finansman tüketiciye tahsis edilir.
eskkk çekmek istiyorum
esnaf kefalet kredisi cekmek istiyorum diyenlere yol haritasi

Tüm bu süreç 15 – 20 gün kadar sürebilmektedir. Görüldüğü gibi ESKK destekli krediden yararlanmak için tek yapılması gereken bir dilekçeyle Kooperatife başvuru iletmektir. Daha sonraki tüm süreç EKK ile banka tarafından ilerletilecek, esnafın bu süreçte yerine getirmesi gereken bir yükümlülük olmayacaktır.

EKK destekli kredi şimdilik yalnızca Halkbank aracılığıyla tahsis edilmektedir. Kredi başvurusu olumlu sonuçlanırsa esnafın bankada 1 adet bireysel 1 adet kurumsal hesap açması gerekir. Söz konusu finansman açılacak bu hesaba tahsis edilecektir.

Sitemiz üzerinden esnaf kredileri ile ilgili daha detaylı bilgi için bu bölümü ziyaret edebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu