fbpx
HayvancılıkHibe Krediler

Tavuk Çiftliği ile İlgili Devletten Alınabilecek Destekler

Ticaret cesaret gerektiren ve aynı zamanda oldukça özveri isteyen bir alandır. Devlet içinde ticari hayata atılmak isteyen ve özgüveni olan, aynı zamanda ticaret yapmak isteyen girişimcilerimize, devlet destekli bazı hibeler ve krediler verilmektedir. Bu kapsamda 42 ilimiz için TKDK ile hibe tavuk çiftliği kredisi fırsatı sunulmakta ve T.C. Ziraat bankası aracılığı ile tüm illerimiz için oldukça düşük düşük faiz oranlarında kanatlı hayvan kredileri kullandırılmaktadır. Bu her iki kurum için de nasıl tavuk çiftliği kredisi başvurulur ve alınırken izlenmesi gereken yol haritaları nelerdir gibi sorulara cevaplar vereceğiz. İstenilen şartları sağlayarak sadece tavuk alımı imkanlarından fayda sağlamayıp devamında kurulacak olan tesis giderleri için de, hibe ve kredi alabiliyorsunuz. İşte TKDK tarafından istenilen ve aranan şartlar.

tavukçuluk hibe kredisi
tavukculuk ile ilgili devletten alinabilecek tum destekler

Gıda enflasyonu nedeniyle hali hazırda ülke gündeminde en çok tartışılan konulardan birisi tarım ve hayvancılık sektörü. Geçmişte ithalatı düşürmek ve kendi kendine yetebilen bir tarım, hayvancılık sektörü için adımlar atılmış fakat gelinen noktada tarım ve hayvancılık hızla azalmaya devam etmişti. Bu kapsamda alınan önlemlere yenileri eklendi ve tavukçuluk yapmak isteyenler de dahil olmak üzere hayvansal üretim konularında iş kurmak isteyen kişilere çeşitli devlet destekleri verilmeye başlandı. Bu kapsamda tavukçuluk ile ilgili devletten alınabilecek tüm destekler, tavuk çiftliği desteği 2020, TKDK tavukçuluk desteği, salma tavukçuluk ve türevi konulara değinip, tavuk çiftlilği kurmak isteyen bir kişinin bilmesi gerekenleri aktarmak yararlı olabilir.

Tavukçulukla İlgili Finansal İmkanlar

Tavuk çiftliği kurmak isteyen kişilerin yararlanabileceği finansal imkanlara özel sektör ve devlet olmak üzere ikiye ayrılır. Özel sektör destekleri tahmin edilebileceği gibi bankalar tarafından verilmektedir. Bankalar, genellikle düşük faiz oranlarıyla hayvansal üretim yapmak isteyen kişilere kredi sağlar ve uzun vade ya da hasat dönemi ödemeli gibi imkanlarla borcunu geri alır.

Devlet, çıkardığı kanunlarla üreticiye hazineden ya da çeşitli kamu kurumları üzerinden doğrudan destek sağlar. Bu desteklerin bir çoğu Ziraat Bankası tarafından verilmese de devletin veznesi olarak kullanıldığı için Ziraat Bankası tarafından ödenir. Destek ödemesi Ziraat Bankası’ndan alınıyor olsa da program Ziraat Bankası tarafından oluşturulmayabilir.

Tavuk Çiftliğine Devlet Desteği 2020

Beyaz et talebinin ve fiyatlarının artması nedeniyle son dönemlerde hakkında en çok konuşulan hayvancılık sektörü hiç şüphesiz tavuk yetiştiriciliği. Bu kapsamda etlik tavuk çiftliği ya da yumurta tavuk çiftliği kurmak isteyen kişilerin yararlanabileceği çeşitli destek programları vardır.

Tavuk çiftliği desteği TKDK tarafından verilmekte, doğru bilinenin aksine KOSGEB tarafından verilmemektedir. KOSGEB, tavuk yetiştiriciliği için kredi vermez sadece işletmelere destek sağlar. Bu kapsamda tavuk yetiştiriciliği yapan bir işletme olarak KOSGEB’e başvurmak mümkün olur fakat tavuk çiftliği kurma gibi bir işlem için yani hazır olmayan bir iş için KOSGEB’e başvuru iletilememektedir.

Tavuk çiftliği desteği için TKDK’ya başvuracak üreticilerin sağlaması ereken şartlar şu şekildedir:

 • ÇKS kaydının bulunması,
 • Hayvancılık kayıt sistemi kaydının bulunması,
 • En az 3 yıldır hayvancılıkla uğraşıldığını belgelemek ya da tarım ve hayvancılıkla ilgili bir yüksekokul mezunu olmak.

Nasıl bir planlama yapıldığına bağlı olarak tavukçuluk kredisi hakkındaki diğer şartlar şu şekildedir:

 • Damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliği yapacakların en az 1000,
 • Damızlık hindi yetiştiriciliği yapacakların en az 5 bin,
 • Damızlık kaz, ördek ya da bıldırcın yetiştiriciliği yapacakların 1000,
 • Damızlık etlik piliç, damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliği için 10 bin baş hayvan ile üretim yapılıyor olması gerekir.

Yumurta Tavuğu Yetiştiriciliği

Kurduğu tavuk çiftliğinde yumurta tavuğu yetiştiriciliği yapmak isteyen üreticilerin rahatlıkla çiftlik kurup işe başlaması mümkündür. Tavuk çiftliği kurduktan sonra damızlık kanatlı üreticiliği için yatırım kredisi ya da damızlık kanatlı üreticiliği için işletme kredisidir.  Yumurta tavuğu yetiştiriciliği için en az 5000 tavukla üretim yapılması gerekmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı her yıl kümes hayvanı yetiştiricilerine 30 bin TL kadar hibe desteği sağlamaktadır. Proje, kırsal bölgede yaşayan gençleri ya da kırsal bölgede yaşamak isteyen gençleri kapsıyor.

Ziraat Bankası Tavukçuluk Kredisi

Kamu sermayeli Ziraat Bankası tarafından tahsis edilebilen kredilerden birisi olan tavukçuluk kredisi sayesinde tavuk çiftliği kurulumundan tavukların satın alınmasına kadar geçen süreçte ihtiyaç duyulan tüm harcamaların yapılması mümkün olur.

10 Şubat 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan bir tebliğde 2019 ve 2020 yılları arasında Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri arasında imzalanan bir protokol neticesinde işletme ve yatırım dönemleri için destek verileceği bildirildi.

2 farklı kategoride verilen kredi desteği kanatlı yetiştiriciliği ile damızlık kanatlı yetiştiriciliğini kapsıyor. Ziraat Bankası ile TKK arasında imzalanan protokol tavuk sürüsünün geliştirilmesini amaçlıyor. Bu kapsamda üreticilere sıfır faizli tavuk çiftliği kredi desteği verilecek.

2020 yılına varıncaya dek başvuru yapılabilir, toplamda 7 milyon 500 bin TL’lik üst limit bulunuyor. Sıfır faizli olarak verilecek bu kredi desteğinin kapsamı faiz indirimine yönelik. Kanatlı sektörü damızlık yetiştiriciliği için sıfır faizli kredi çekilebilirken kanatlı sektörünün diğer türleri için yatırım döneminde % 50 oranında, işletme döneminde % 25 oranında faiz indirimi alınır.

Ziraat Bankası’na tavukçuluk için başvuru iletecek üreticilerin:

 • ÇKS kaydının olması,
 • Nüfus cüzdanı, tarımsal işletmenin varlığını ispatlayıcı belgeler, verilebilecek teminatlar, son yıllara ait bilanço ile birlikte başvuru yapması gerekir.

Tavukçuluk kredisi veren diğer bankalar İŞ Bankası, QNB Finansbank, Akbank, TEB, Garanti Bankası, Denizbank ve Şekerbank olarak sıralanabilir. Ticari bankaların en uygun kredi faiz teklifini verenlerinin tercih edilmesi ya da her birinden teklif alınması yararlı olabilir.

Tarım ve Orman Bakanlığı Duyurusu

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan bir duyuru kapsamında kaz yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilerin en az 1000 adet damızlık kaz ve/veya 500 adet ticari kaz için yapılacak tüm harcamaların % 75’i kadar hibe desteği verileceği belirtilmiştir. Bu hibe desteği kümesin yapımından ekipmanların satın alınmasına kadarki tüm harcamaları kapsamaktadır.

TKDK Tavuk Çiftliği Proje Destekleri

TKDK’nın desteklediği 42 ilden birisinde faaliyet gösteren kişilerin IPARD II Kırsal Kalkınma Programı kapsamında tavukçuluk faaliyeti için destek bulması mümkün olmaktadır. Kanatlı et üreten tarımsal işletme, Yumurta üreten tarımsal işletme ve Et rüünleri işeme ve pazarlaması olmak üzere 3 ana başlık altında sunulan desteklerden yararlanabilmek için en yakın TKDK müdürlüğü ile temas kurulması ve çağrı ilanları içerisinde başvuru yapılması gerekiyor. Destek ödemeleri 20 bin EUR ile 500 bin EUR arasında değişmektedir.

TKDK hibe tavuk çiftliği kredisi nasıl alınmaktadır?

Ülke genelinde desteklenmesi hedef alınan ve tam 42 ilimizin kırsal alanları üzerinde kuracağınız kanatlı hayvan tesisleri için yapacağınız harcamaların %70’lik bir kısmını hibe olarak TKDK ‘an alabilirsiniz. 2014 yılında IPARD programları ile çiftçilerimize sunulan hibe kredi olanakları 2020 yılına kadar devam ettiğinin de bilgisini vermek isteriz. Sizler de devletin vatandaşlara sunduğu bu hibe teşviklerinden yararlanabilmeniz için ilk olarak desteklenen iller üzerinde tesis kurmanız ve nüfus  kaydınız da bu iller içerisinde yer alıyor olması gerekmektedir.

TKDK hibe kredi olanakları sunulan illler

Aşağıdaki yer alan illerde iseniz, hibe kredi için diğer istenilen şartları sizlere aktaracağız. Fakat bu iller içerisinde yer almıyorsanız, Ziraat Bankası’nın Tavuk çiftçiliği kredisi üzerine göz atmanızı öneririz.

TKDK hangi illeri destekliyor?

Trabzon, Tokat, Sivas, Urfa, Samsun, Ordu, Malatya, Konya, Kars, Kahramanmaraş, Isparta, Hatay, Erzurum, Diyarbakır, Çorum, Balıkesir, Amasya, Afyon, Uşak, Nevşehir, Muş, Mersin, Mardin, Manisa, Kastamonu, Kütahya, Karaman, Erzincan, Giresun, Elazığ, Denizli, Çankırı, Çanakkale, Burdur, Aydın, Bursa, Ankara, Ardahan, Aksaray, Ağrı illeri desteklenen illerdir. Sizlerde eğer yazılı illerde iseniz yada bu illere yatırım yapacaksanız, TKDK tarafından yayınlanmış olan tavuk çiftliği kurulması için hibe destekleri kısmını incelemenizi öneririz.

T.C. Ziraat bankası tavuk çiftliği kredisi

Yukarıda yazımızın içinde de belirttiğimiz gibi eğer yukarıdaki iller içerisinde yer almıyorsanız, Ziraat Bankası’nın kredisini alabilirsiniz. T.C. Ziraat bankası kanatlı hayvan işletmesi kurmak isteyenlere bazı şartlar altında bu krediyi sunmaktadır. İşte aranan şartlar ve istenen belgeler;

 • Nüfus cüzdanı ile müracaat
 • İki adet çalışan bordolu kefil bulmak
 • İpotek değeri olan mal

Hayvanlardan talep edilen şartlar:

 • Yumurta veya etçil alınacak olan tavukların en az sayısın 10 bin adet olaması.
 • Kümes hayvanı kredisi imkanı ile hindi alacaklar en az beş bin adet alması
 • Kaz veya ördek alacaklar bin adet alması gerekmektedir.

Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu