fbpx

Yatırımcıya ve Sanayiciye Özel Sıfır Faizli Krediler 2019

| | , ,

Yatırım yapılması yeni istihdam sahalarının oluşması ve ülke ekonomisinin büyümesi için çok önemlidir. Banka faiz oranlarının giderek yükseldiği günümüzde yatırımcılar sermayesinin  banka faizleriyle değerlendirmeyi daha risksiz görmesi nedeniyle yatırım yapması beklenen parayı vadeli mevduat hesaplarında işletmektedir. Çankaya Köşkü’nde düzenlenen Cazibe Merkezleri Programı Başlangıç Lansmanı’nda basın açıklaması yapan Binali Yıldırım yatırım yapmak isteyenlere sıfır faizli kredi verileceğini açıkladı.

Sıfır Faizli Yatırım Kredisi

Yatırım yapmak isteyen girişimcilerin çektiği kredilerden faiz alınmayacağını duyuran Binali Yıldırım, işletme için tahsis edilmesi gereken kredilerin ise % 50 faiz indirimine tabii olacağını duyurdu. KOBİ’lere KOSGEB, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi vb. uygulanan sistemin aynısının yatırımcılara da uygulanacağını söyleyen Yıldırım, çağrı merkezi yatırımı yapmak isteyenden veri merkezi kurmak isteyen kişilere kadar her girişimcinin yatırım desteklerinden yararlanabileceğini söyledi. Girişimciye tahsis edilecek yatırım kredilerinde % 30 peşinat şartının bulunduğunu belirten Yıldırım, arta kalan % 70’lik ihtiyacın kredi kapsamında devlet tarafından karşılanacağını belirtti.

Yatırım Kredisi Desteği Ne Kadar?

Organize Sanayi Bölgeleri’nde yapılacak yatırımların ayrı kefede değerlendirileceğini belirten Yıldırım, arsa bulunamaması halinde bu bölgede yatırım yapılabilmesi için hazine arsalarının devredileceğini belirtti.

Yatırım miktarı büyük olan girişimcilerin ayrı muamele göreceğini ve çeşitli istisnalardan yararlanabileceğini belirten Yıldırım, sermayeye bağlı olarak OSB dışarısında kalan arazilerin de fabrika kurulması için devredilebileceğini belirtti.

Özelikle Doğu bölgelerinde yapılacak yatırımların öncelikli destekleneceğini belirten Yıldırım, çağrı ve veri merkezi kurmak isteyen girişimcilerin kamu kurumlarına ait binaları tahsis edebileceğini duyurdu. İletişim altyapı maliyetinin devlet tarafından karşılanacağını söyleyen Yıldırım, istihdam edilecek personeller için eğitim aldığı süre boyunca 2500 TL destek verileceğini belirtti. Veri merkezi kuran işletmecilerin kullandığı elektriğin % 30’unun maliyetlerinin devlet tarafından karşılanacağını belirten Yıldırım, istihdam sağlayacağı düşünülen her türlü yatırımın desteklenebileceğini ifade etti. Herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini belirten Yıldırım, sözlerini sıkı denetim yapılacağını belirterek noktaladı.

İlginizi Çekebilir :  Ziraat Bankası Genç Çiftçi Hibe Kredisi Kullanma Şartları Detaylar

Verilmeye Başladı Mı?

2017’nin ilk aylarında Binali Yıldırım tarafından yapılan yukarıdaki açıklamaya istinaden henüz bir adım atılmış değil fakat devlet bütçesinin planlandığı şu günlerde söz konusu yatırım ve ihracat  desteği için de ayrı bir hesap açılacağı düşünülüyor. Bu kapsamda önümüzdeki yıl içerisinde girişimcilerin yatırım ve ihracat kredisi kullanmasının önünde herhangi bir engel bulunmuyor.

Başvuru tarihleri ve başvuru prosedürleriyle ilgili detaylar ise bütçeden çıkacak karar ve yetkili ağızlardan yapılacak açıklamalar sonrasında belli olacak.

Yatırımcıya ve Sanayiciye Özel Sıfır Faizli Krediler

Şartlar Neler?

Yıldırım’ın açıklamasından sonra Basın İlan Kurumu aracılığıyla edinilen bilgiye göre yatırım yapmak isteyen girişimcilerin belirlenen 23 doğu ilinden birisine yatırım yapmak istemesi halinde ek avantajlardan yararlanması mümkün olacak. Krediyle birlikte toplamda 2 milyon TL’nin üzerinde yatırım yapılması ve en az 30 kişiye istihdam sağlanacağının taahhüt edilmesi de gerekiyor.  Bu kapsamda sermaye şartının sağlanabilmesi için en az 600 bin TL gerektiği sonucuna varılabilir.

Sitemizdeki Rüzgar Enerjisi Devlet Desteği ve Hibe Kredisi konulu yazıyı da ortalama 2,5 dakikada okuyabilirsiniz.

Önceki Yazı

Geçinmekte Zorlanıyorum Diyenlere Tüm Devlet Yardımları

Akbank Cebe Para Gönderme İşlemi (Detaylı Anlatım)

Sonraki Yazı

Yorum yapın