fbpx
Hibe KredilerTicaretYatırım

Yatırımcıya Sanayiciye Şirketlere Sıfır Faizli Krediler

Ülkemizde üreticilere, sanayicilere, kısacası iş istihdamı sağlayan kesime yönelik devlet tarafından bir çok fırsat ve teşvik sunulmaktadır. Yatırım yapılması yeni istihdam sahalarının oluşması ve ülke ekonomisinin büyümesi için çok önemlidir. Banka faiz oranlarının, diğer ülkelere kıyasla ülkemizde halen yüksek olması, sanayiye ve işe yatırımın önüne bir engeldir. Devlet bu kapsamda sanayiciye ve şirketlere faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Bu faizsiz kredi teşvikleri ise şu şekildedir.

Sıfır Faizli Yatırım Kredisi

Yatırım yapmak isteyen girişimcilerin çektiği kredilerden faiz alınmayacağını yakın zaman önce duyurulmuş, bu kapsamda da işletme için tahsis edilmesi gereken kredilerin ise % 50 faiz indirimine gidilmişti. KOBİ’lere KOSGEB, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi vb. uygulanan sistemin aynısının yatırımcılara da uygulanacak. Çağrı merkezi yatırımı yapmak isteyenden veri merkezi kurmak isteyen kişilere kadar her girişimcinin yatırım desteklerinden yararlanabileceğini söyledi. Girişimciye tahsis edilecek yatırım kredilerinde % 30 peşinat şartının bulunduğunu belirtilirken, arta kalan % 70’lik ihtiyacın kredi kapsamında devlet tarafından karşılanacağını belirtti.

Yatırım Kredisi Desteği Ne Kadar?

Organize Sanayi Bölgeleri’nde yapılacak yatırımların ayrı kefede değerlendirileceği, arsa bulunamaması halinde bu bölgede yatırım yapılabilmesi için hazine arsalarının devredileceğini belirtildi.

Yatırım miktarı büyük olan girişimcilerin ayrı muamele göreceğini ve çeşitli istisnalardan yararlanabileceği, sermayeye bağlı olarak OSB dışarısında kalan arazilerin de fabrika kurulması için devredilebileceği bildiriliyor.

Özelikle Doğu bölgelerinde yapılacak yatırımların öncelikli destekleneceğini belirten Yıldırım, çağrı ve veri merkezi kurmak isteyen girişimcilerin kamu kurumlarına ait binaları tahsis edebileceğini duyurdu. İletişim altyapı maliyetinin devlet tarafından karşılanacağını söyleyen Yıldırım, istihdam edilecek personeller için eğitim aldığı süre boyunca 2500 TL destek verileceğini belirtti. Veri merkezi kuran işletmecilerin kullandığı elektriğin % 30’unun maliyetlerinin devlet tarafından karşılanacağını belirten Yıldırım, istihdam sağlayacağı düşünülen her türlü yatırımın desteklenebileceğini ifade etti. Herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini belirten Yıldırım, sözlerini sıkı denetim yapılacağını belirterek noktaladı.

Verilmeye Başladı Mı?

Yapılan açıklamalara istinaden henüz bir adım atılmış değil fakat devlet bütçesinin planlandığı şu günlerde söz konusu yatırım ve ihracat  desteği için de ayrı bir hesap açılacağı düşünülüyor. Bu kapsamda önümüzdeki yıl içerisinde girişimcilerin yatırım ve ihracat kredisi kullanmasının önünde herhangi bir engel bulunmuyor.

Başvuru tarihleri ve başvuru prosedürleriyle ilgili detaylar ise bütçeden çıkacak karar ve yetkili ağızlardan yapılacak açıklamalar sonrasında belli olacak.

yatirimciya ve sanayiciye ozel sifir faizli krediler
şirketlere faizsiz kredi

Şartlar Neler?

Basın İlan Kurumu aracılığıyla edinilen bilgiye göre yatırım yapmak isteyen girişimcilerin belirlenen 23 doğu ilinden birisine yatırım yapmak istemesi halinde ek avantajlardan yararlanması mümkün olacak. Krediyle birlikte toplamda 2 milyon TL’nin üzerinde yatırım yapılması ve en az 30 kişiye istihdam sağlanacağının taahhüt edilmesi de gerekiyor.  Bu kapsamda sermaye şartının sağlanabilmesi için en az 600 bin TL gerektiği sonucuna varılabilir.

Yine kredi ve hibe desteği alınabilecek sektörlerden birisi olan ve sitemizin Rüzgar Enerjisi Devlet Desteği ve Hibe Kredisi konulu  bölümünde ayrıntıları aktarılan içeriğimizi de ortalama 2,5 dakikada okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu