fbpx
Ticaret

Sosyal Medyadan Müşteri Çekebileceğiniz 6 PR Yöntemi

Kullanıcılarınızla ufakta olsa sosyal medya etkileşimine girmeyi başardınız, ancak bu etkileşimi satışla sonlandırmak istiyorsunuz. Bu gerçekten de harika bir fikir, hali hazırda binlerce farklı marka tarafından da uygulanmakta, ancak doğru adımları atmanız oldukça önemli. Pazarlama otoritesi Econsultancy tarafından ortaya konana göre sosyal medya yatırım geri dönüşü konusunda en büyük başarıyı gösteren beş pazar arasında. Bu kapsamda sosyal medyadan müşteri çekebileceğiniz 6 PR yöntemi ve dikkat etmeniz gereken konulara değinerek, farklı bir perspektif katmak yararlı olacaktır.

1 – Kitlenizin Olduğu Her Yerde Sizde Olun

Sosyal medya pazarlamasının en önemli ve ilk kuralı müşteri kitlesinin olduğu her yerde aktif şekilde yer almaktır. Sadece bir sosyal medya hesabı açtıktan sonra kitlenizin bu hesabı bulmasını ve sizi takip etmeye başlamasını bekleyemezsiniz, sizin kullanıcılarınıza erişmeyi başarmanız gerekir.

Kitlenizin hangi sosyal mecralarda yer aldığını anlayabilmek için yapmanız gereken ilk şey demografik bilgileri analiz etmektir. Eğer daha önceden müşterilerinizin çeşitli bilgilerini depolamadıysanız başlamak için iyi bir zaman olabilir. Kullanıcılarınızın yaşı, cinsiyeti, ağırlıklı olarak ikamet ettiği yer ve türevi bilgiler hangi sosyal mecranın ne kadar değere sahip olduğunu anlamak için oldukça önemli bir bilgidir.

Örnek Demografik Bilgiler

Spredfast’ın yaptığı araştırma sonrasında elde edilen bilgilerle veya farklı kaynaklardan çeşitli sosyal medya uygulamalarının nasıl bir kullanıcı kitlesine sahip olduğunu analiz edebilirsiniz.

Bu araştırmaya göre Facebook 2 milyar aylık aktif kullanıcıya sahip ve kullanıcılarının % 84’ünü 30-49 yaş aralığındaki kişiler oluşturuyor. Kullanıcıların % 52’si kadın, % 48’i erkek ve bu kullanıcıların % 84’ü yıllık 30 bin USD’den daha az gelire sahip.

Instagram aylık 800 milyon aktif kullanıcıya sahip, kullanıcılarının % 60’ı 18-29 yaş aralığında. Kullanıcılarının % 58’i kadın, % 42’si erkek ve & 32’sinin yıllık geliri 20 bin USD ile 49 bin USD arasında.

Twitter aylık 317 milyon aktif kullanıcıya sahip, kullanıcılarının % 36’sı 18-29 yaş arasında ve % 53’ü erkek.

Youtube 1 milyar aylık aktif kullanıcı sayısına sahip, kullanıcıların yaş aralıkları oldukça homojen yani her yaş grubundan eşit şekilde kullanıcı Youtube’u kullanıyor. Kullanıcıların % 55’i erkek, % 45’i kadın, her kullanıcı Youtube üzerinde günde ortalama 40 dakika harcıyor.

Sosyal Mecra Tavsiyesi

Aşağıdaki tabloda çeşitli sosyal medya uygulamalarını ve bazı endüstrileri görmektesiniz. Tablodaki 2 rakamı ilgili endüstrinin bu sosyal mecra için uygun olduğunu, 1 rakamı ilgili endüstrinin bu sosyal medyada başarıyı yakalaması için ciddi bir strateji gerektirdiğini, 0 rakamı ise bu sosyal mecranın ilgili endüstri için uygun olmadığını göstermektedir.

Facebook Instagram Twitter Youtube
Perakende 2 2 0 1
Medya 2 1 2 2
Spor 1 2 2 2
FMCG 0 1 1 2
Finansal Servisler 2 0 2 1
Otomotiv 1 2 1 2
Sağlık 2 1 2 1

2 – Sosyal Medya Uzmanlarıyla Çalışın

Sosyal medya üzerinde yapılan çalışmalar çok ciddi bir pazarlama çalışmasıdır ve uzmanlık gerektiren bir iş olmadığı düşünülmemelidir. Hatta bu mecralar öylesine önemlidir ki etkili bir şekilde çalışma yapıldığında ROI’nın (Return of Investment) % 600’a ulaşabildiği defalarca ortaya konmuştur.

Sosyal medya üzerinden daha yüksek satış rakamlarına erişmek için ilgili mecranın reklam ortamlarını çok iyi kullanabilmeniz gerekir. Mümkün olan en düşük maliyetle en yüksek kullanıcı kitlesine erişmeye çalışmalısınız. Ayrıca yalnızca erişmek de yeterli değildir, öne çıkardığınız içerik ya da ürün kullanıcılarda satın alma isteği uyandırmalıdır. Bu nedenle etkileyici görseller, videolar ya da yazılarla içeriğinizi zenginleştirmelisiniz.

Ya da Nokta Atışı Teklif İletin

Bir sosyal medya uzmanıyla çalışmak istemiyorsanız diğer bir alternatif de hali hazırda yüksek takipçi kitlesine sahip kişilere reklam teklifleri iletmektir. Bunun için öncelikle kitlenizi en iyi yansıtan ve en yüksek takipçi sayısına sahip hesabı bulmanız gerekmektedir. Yapılacak görüşme sonrasında reklamınızı doğrudan ilgili kişiye yaptırtabilir, geri dönüşe göre yeni stratejiler belirleyebilirsiniz.

Erişeceğiniz kişi tamamen ürününüz özelinde belirlenmelidir. Örneğin ayakkabı satıyorsanız bir mizah sayfasına reklam vermeniz beklediğiniz başarıya erişmenizi sağlamayabilir, buna karşın aynı mizah sayfası yurtta kalan öğrenciler için üretilen kulak tıkaçlarını satabilmek için benzersiz bir kitleye sahip olabilir, ayakkabı satıcısının stil-tarz içerikli hesaplara yönelmesi gerekir.

3 – Müşterinizi Marka Elçiniz Yapın

Sosyal medyada ürünlerinizin fotoğraflarını paylaşan kişileri bulmaya gayret edin. Örneğin Pucca Saat isimli bir marka olduğunuzu varsayalım, bu durumda #pucca, #puccasaat ve türevi hashtagları arayarak kimin ne paylaştığını görün. Bu kullanıcılar arasından güzel fotoğraflar paylaşanlar ve belirli bir takipçi kitlesine de sahip olanlara mesaj atarak bir sonraki ürünlerinde indirim yapmak istediğinizi ya da teşekkür edip yeni çıkan ürününüzü bedava göndermek istediğiniz belirtin. Müşteriniz kısa süre içerisinde kendisini özel hissedecek ve markanızı çevresine önermeye başlayacaktır.

4 – Kullanıcıların Oluşturduğu İçerikleri Paylaşın

İnternet ortamından satılan ürünlere karşı bazı güven problemleri olabilir. Bu nedenle zaten alışveriş yapan kullanıcıların paylaştığı fotoğraflar çok önemli. Bu fotoğrafları arşivleyin ve belirli aralıklarla sosyal medya hesabınızdan bu fotoğrafları yayınlayın. Müşterilerinizi güzel fotoğraflar çekmeye ikna etmek için indirim ya da bedava ürün teklifinde bulunabilir veya sadece rica edebilirsiniz.

Örneğin büyük markalardan birisi olan ASOS, #AsSeenOnMe hashtagı ile paylaşılması koşuluyla müşterilerinin giydiği elbiseleri kendi hesabında paylaşmaktadır.

5 – Kitlenizi Eğitin

Yalnızca ilgi çekici içeriklerle ürünlerinizi pazarlamanız yeterli değil. Uzmanlığınızı ve bilgilerinizi kullanıcılara göstermek, bir şeyler öğrenmeye çalışmaları da sosyal medya gücünüze dahil etmek için bilgilendirici blog yazıları paylaşmayı da ihmal etmeyin. Bu yazıları de ilgi çekici şekilde yazmanız gerekiyor, ancak önceliğiniz bir konu hakkında bilgi vermek olmalı.

pr çalışması yapmak
sosyal medya pr calismasi

6 – Reklamlara Yatırım Yapın

Sosyal medya kullanan milyarlarca kişi var ve büyük kitlelere erişmek için kullanabileceğiniz en maliyetsiz, potansiyel sahibi mecra da yine sosyal medya. Sosyal medya reklamcılığına yapacağınız yatırımların geri dönüşleri çok yüksek olabilir. Zaman içerisinde neyin başarılı olduğunu mutlaka anlayacaksınız ve giderek daha başarılı kampanyalar ortaya koyacaksınız.

Twitter, Instagram, Youtube veya Facebook fark etmeksizin tüm sosyal mecraların kendi reklam oluşturma platformları vardır ve reklam verenler için bu platformlar her geçen gün daha kullanışlı ve basit hale getirilmektedir. Reklam verenler destek talebi açarak reklam vermek konusunda kendilerine yardımcı olunmasını da isteyebilir.

Facebook, Instagram, Google Reklamları ile İşinizi Büyütebilirsiniz konulu yazımızı da ortalama 3 dk içerisinde okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu