fbpx
Ticaret

Facebook, Instagram, Google Reklamları ile İşinizi Büyütebilirsiniz

Başarılı bir işletme olmak isteyen kişilerin etkileşim içerisinde bulunması gereken konulardan birisi de dijital reklamlar ve pazarlama stratejileridir. Satın alma kararı vermek üzere olan kullanıcıların büyük bir kısmı son olarak ilgili şirketin sosyal medya hesaplarını inceler ve aktif olup olmadığını kontrol eder. Bunun sebebi şirketin yaptığı işin ne kadar arkasında durduğunu anlamaya çalışmak veya şirket hakkında daha fazla bilgi edinmektir, çünkü bu gibi mecralar aracılığıyla şirketle alakası olmayan kullanıcıların geri dönüşlerini de okuyabilir. Dolayısıyla işini büyütmek isteyen kişilerin ilk başta her ne kadar göz korkutucu olsa da doğru şekilde yapıldığında Facebook, Instagram ve Google reklamları ile bunu yapabileceğini anlaması gerekmektedir.

Dijital Reklamcılık İşime Nasıl Yardım Edebilir?

Reklamın hangi sosyal mecrada yapıldığı fark etmeksizin çeşitli ortak faydaları vardır. Dijital reklamcılık sayesinde:

  • Potansiyel müşterilerinizi ürünlerinizden haberdar edebilirsiniz,
  • Kişilere neye ihtiyacı olduğunu söyleyebilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz,
  • Etkili içeriklerle ürün araştırması yapan kişileri ürünlerinizin en iyisi olduğuna ikna edebilirsiniz,
  • Web sitenizin ve dükkanınızın ziyaret sayısını artırabilirsiniz,
  • Marka haline gelebilirsiniz,
  • Daha düşük maliyetlerle satış yapabilir, hatta bir süre sonra dükkanınızı yalnızca depo olarak kullanmaya başlayabilirsiniz,
  • Çok daha kısa süre içerisinde duyuru, bilgilendirme ve haber yayabilirsiniz,
  • Etkili stratejiler geliştirerek büyük markalarla rekabet edebileceğiniz bir ortama sahip olursunuz,
  • İleriki dönemlerde reklam harcaması yapmamak için e-posta listenizi ya da sosyal medya hesabınızın takipçi sayısını artırabilirsiniz,
  • Kullanıcılarınıza daha kaliteli ve etkili hizmet verebilirsiniz.

1 – Arama Ağı Reklamları (Google vb.)

Hali hazırda bir web siteniz yoksa öncelikle bir web sitesi oluşturmanız gerekiyor. Kuracağınız web sitesi ilerleyen zamanlarda herhangi bir maliyete katlanmaksızın müşteri edinmenize yardımcı olacaktır. Kurduğunuz web sitesine kullanıcı çekmek ve satış yapmak içinse arama ağı reklamları harika bir yöntemdir.

Arama ağı reklamları Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarında yapılan aramalarda en başta görünen bağlantılardır.

Google, arama ağı reklamcılığının bir numarasıdır ve ülkemizde de en etkin biçimde kullanılan arama motorudur. Google’a vereceğiniz arama ağı reklamları sayesinde işletmenizin bulunduğu yerden arama yapan kullanıcılar başta olmak üzere talep etmeniz halinde tüm internet kullanıcılarına belirli aramalar için erişmeniz mümkün olur.

Örnek vermek gerekirse İstanbul’un Levent ilçesinde çiçek sattığınızı düşünelim. Bir web sitesi de kurdunuz ve Google’a reklam vermek istiyorsunuz. Google, reklam platformu aracılığıyla hazırladığınız reklamları Levent ve çevresindeki ilçelerden “çiçek, çiçek satın al, çiçek türleri” yapılan sorgularda otomatik olarak sayfanın en başında gösterecektir. Dolayısıyla potensiyel müşteriniz yaptığı arama sonrasında ilk sizin web sitenizle karşılaşacak ve bilgi alacaktır.

2 – Görüntülü Reklamlar (Google Adsense, Instagram, Facebook vb.)

Görüntülü reklamlar size farklı boyut ve biçimlerde görsel oluşturma imkanı verir. Metin, resim, animasyon ya da videodan oluşabilen bu reklamlar sayesinde özel alanlarda kullanıcılara erişmeniz mümkün olur.

Görüntülü reklamlar hazırlaması için bir tasarımcı ve reklam uzmanıyla anlaşmak küçük ölçekli işletmelere maliyetli gelebilir. Bu durumda yapılması gereken tek seferlik tasarım işi yapılması için bir tasarımcıyla görüşmek, daha sonra ilgili reklam ortamının dokümanlarını okuyarak platformun nasıl kullanılacağını öğrenip kendi reklamını vermektir. İlk kampanya sonrasında geri dönüşe bağlı olarak farklı stratejiler geliştirilebilecek, daha başarılı işler ortaya koyulabilecektir.

3 – E-Mail Pazarlama (Google)

İnsanlar e-mail kutusunu giderek daha sık kontrol ediyor. Kullanıcılara e-posta göndererek pazarlama yapmaya çalışmak etkin ve doğru bir yöntemdir. Çoğu kullanıcı etkileyici ve otomatik gönderilmiş gibi durmayan başlıklara sahip olarak gönderilen e-postayı açar ve okur.

E-mail üzerinden pazarlama yapmak isteyen kişiler Google ile çalışabilir. Google, Gmail uygulaması için reklam verilmesine imkan sağlamaktadır ve ilgili reklamların geri dönüş oranı oldukça yüksektir.

Reklam vermek istemeyen küçük ölçekli işletmelerse yaptıkları satışlarda kullanıcılarından mail bilgilerini de isteyebilir. Kampanya bildirimleri için de izin alınması halinde ilgili maili veritabanına kaydedip etkin bir pazarlama stratejisi geliştirilebilecektir.

4 – Sosyal Medya Reklamları (Google, Instagram, Facebook)

Etkin bir pazarlama stratejisi geliştirmek isteyen işletmeler tüm sosyal medya imkanlarından yararlanmalıdır. Potansiyel müşteri kitlenizin olduğu heryerde olmanız gerekir ve bu pazarlamanın birinci kuralıdır.

En iyi ürünler bile pazarlama ve reklama ihtiyaç duyar ve bunu etkin, düşük maliyetli şekilde yapabilmenin yöntemlerinden birisi de sosyal medya reklamlarıdır.

Sosyal medya reklamları sayesinde kısa süre içerisinde büyük bir kitleye erişmek mümkün olur. Çok düşük maliyetlerle satışlar kısa süre içerisinde artırılabilir. Her sosyal medya platformu kendi reklam veren platformuna da sahiptir ve bu platform aracılığıyla çok kısa süre içerisinde zahmetsizce, basit bir şekilde reklam vermek mümkün olur.

5 – Yeniden Hedefleme

Hazırladığınız çeşitli reklam kampanyaları sonrasında web sitenizi ziyaret eden kişiler en değerli ve muhtemel müşterinizdir. Hangi reklam platformuyla çalıştığınız fark etmeksizin yeniden hedefleme yapmanız mümkündür.

sosyal medya reklamı vermek
facebook instagram google reklamlari vermek

Yeniden hedefleme en basit haliyle daha önce reklamınıza tıklayan ve web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara özel reklam çıkarmaktır. Bu sayede zaten sitenizi ziyaret eden ve ürünleriniz hakkında bilgi edinen kullanıcılar, kararsız kategorisinden satın alma davranışına yönlendirilebilir.

Eğer bir dijital pazarlama uzmanıyla çalışıyorsanız uzmanınız ilgili ziyaretçinin hangi sayfaları ziyaret ettiğini belirleyecek ve yalnızca bu kişiye özel reklam dahi çıkabilecektir. Bu tarz reklamların büyük bir kısmı satın alma ile sonuçlanmaktadır. Eğer bir uzmanla çalışmak istemiyorsanız Google Analytics gibi ücretsiz ürünlerle çalışıp, bu ürünler hakkında dökümanlar aracılığıyla bilgi edinebilirsiniz.

Sosyal Medya Marketing sisteminin yanı sıra cironuzu arttırmak için alternatif yöntemler ile ilgili de bilgi sahibi olmak istiyorsanız, daha önceden sizler için ele aldığımız İş Yerimde Ciromu Nasıl Arttırabilirim Sorusuna 7 Net Cevap konulu yazımızı da ortalama 3 dk içerisinde okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu