fbpx
Hayvancılık

Salma Tavukçuluk İşi İçin Devletten Destek Alma Şartları

Tarım ve hayvancılık son dönemlerde yaşanan bazı olumsuzluklardan sonra giderek ülkemiz için stratejik bir öneme sahip olmaya başlamıştır. Bu kapsamda dışa bağımlılığın artması üzerine bazı devlet politikalarına başlanmış ve hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilere çeşitli konularda karşılaşacağı maliyetleri karşılayabilmeleri için mevzuatla desteklenecek biçimde finansmanlar sağlanmaya başlanmıştır.

Bu finansmanların bir kısmı için geri ödeme talep edilmezken bir kısmını faizsiz olarak geri ödemek mümkün hale getirilmiştir. Dolayısıyla devlet desteği ile salma tavukçuluk kredisi alma şartları, devlet destekli tavuk çiftliği kredisi ve türevi konulara en yalın haliyle kısaca değinmek faydalı olacaktır.

Serbest Sistem Salma Tavukçuluk Finansmanı

Tavuk çiftliği kurmak ve et, yumurta satışı yapmak isteyen yetiştiricilerin salma tavukçuluk faaliyeti gerçekleştirmek istemesi halinde başvurabileceği bazı finansmanlar bulunmaktadır. Devlet desteğiyle sunulan bu finansman için en önemli şart organik yumurta ve beyaz et üretimi konusundaki tüm gerekliliklerin yerine getirilmesidir.

Salma tavukçuluk faaliyetine başlamak isteyen kişilerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Kalkınma Ajansları ve Tarım Kooperatifleri aracılığıyla kredi çekmesi mümkündür.

Serbest Tavukçuluk için Kümes Hazırlanması

Salma tavukçuluk faaliyetine bulunmak isteyen kişilerin finansmandan yararlanabilmesi için her gerekliliği yerine getirmesi şarttır ve bu gereklilikler arasında en çok önem verilen husus tavukların kümesidir.

Kümes yapımında 1 metrekare alan içerisinde 6 tavuğun bulunması şarttır. Yani toplamda 100 tavukla faaliyete başlayacak bir kişinin en az 17 metrekare alana ihtiyacı vardır.

Söz konusu ölçüler rastgele seçilmiş değerler değildir, konusunun uzmanları tarafından yapılan araştırmalar yaz ve kış aylarında kümesteki tavukların sağlıklı bir şekilde yaşayabilmeleri için en az bu kadar alana ihtiyaç duyduğunu ortaya koymuştur ve bu da mevzuata eklenmiştir.

Kümesin uzun kenarı mutlaka güney cephesine bakmalı ve bu yönde en az bir adet penceresi bulunmalıdır.

Kümes Kredisi

Kümes yapımı sırasında karşılaşılacak maliyetler için de finansmanlara başvurmak mümkündür. Serbest tavukçuluk faaliyeti özelinde sağlanan kredilerin neredeyse tamamına kümes yapımı sırasında karşılaşılacak maliyetlerin finanse edilmesi de dahildir.

KOSGEB Salma Tavukçuluk Kredisi Veriyor Mu?

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na  bağlı olarak faaliyetlerine devam eden KOSGEB, geçtiğimiz yıllarda binlerce girişimcinin finansman ihtiyacını karşılamıştır. Bu kapsamda salma tavukçuluk faaliyetiyle ilgilenen kişilerin de bazı noktalarda KOSGEB imkanından yararlanması mümkündür.

KOSGEB, c.10.13 nace kodunda da belirtildiği gibi et ve kümes hayvanları etlerinden üretilen ürünlerin imalatı, kümes hayvanları etlerinin işlenmesi ve saklanması konusunda yapılacak harcamaların kredilendirilmesini mümkün kılmaktadır.

Yani KOSGEB kredisiyle işe başlamak, tavuk almak, kümes yapmak mümkün değildir fakat diğer devlet destekleriyle bu harcamaları yaptıktan sonra pazarlama aşamasında karşılaşılacak maliyetlerin KOSGEB aracılığıyla karşılanması mümkündür.

Ziraat Bankası Serbest Tavukçuluk Kredisi

Ziraat Bankası’da üreticilerin başvuruda bulunabileceği devlet destekli finansman ürünlerine sahip kurumlardan birisidir. Damızlık etlik piliç ve damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliği faaliyetine başlamak isteyen üreticilere sağlanan finansman kapsamında en az 1000 tavukla yumurta üreticiliğine başlamak ya da en az 5000 hindi ile damızlık hindi yetiştiriciliğine başlamak gerekmektedir.

Kredi Özellikleri

Ziraat Bankası tarafından tahsis edilebilen salma tavukçuluk kredisi kapsamında kümes, kuluçkahane, tadilat, bio güvenlik, sağlık, gübre işleme tesisi, altyapı harcamaları ve demirbaş harcamalarının finansmanlandırılması mümkündür.

Başvuruda bulunmak isteyen üreticilerin en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek prosedürleri yerine getirmesi mümkündür.

salma gezen tavukculuk devlet destegi
salma tavukculuk devlet destegi

Serbest Tavukçuluk için Kredi Veren Diğer Kurumlar

Devlet destekli krediler yalnızca KOSGEB ve Ziraat Bankası aracılığıyla tahsis edilebilen kredilerle sınırlı değildir. Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Tarım Kooperatifleri ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı aracılığıyla da kredi tahsis edilebilir.

Tahsis edilebilir nitelikte olan bu kredilerden yararlanmak isteyen üreticilerde aranan en önemli özelliklik Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) üyesi olunmasıdır. Eğer henüz ÇKS üyesi olunmadıysa en kısa süre içerisinde üye olunması bir çok devlet desteğinden yararlanmayı mümkün kılacaktır.

Sitemizde yer alan Tavukçuluk ile İlgili Devletten Alınabilecek Tüm Destekler konulu yazımızı da bu bölümden https://onlinekrediler.net/tavukculuk-ile-ilgili-devletten-alinabilecek-tum-destekler/  okuyarak Tavukçuluk işi hususunda alternatif bilgiler edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu